Pałac w Bełczu Wielkim

Dolny Śląsk pałacami i zamkami stoi. I ruinami tychże. Niestety. Ale może właśnie dlatego tak nas fascynuje ten teren? Bełcz Wielki to kolejna mała miejscowość, która skrywa w sobie ruiny pałacu. Niegdyś piękny, dzisiaj zostały tylko niewielkie artefakty. Z roku na rok pałacu zostaje coraz mniej. Zobaczcie, jak pałac wyglądał we wrześniu 2022 roku.

Spis Treści

Krótka historia pałacu

Kiedy został wybudowany? Niestety, ale krążą różne wersje. Mówi się, że początki pałacu datuje się w XVIII wieku. Należał m.in. do rodziny von Kalkreuth, Schönborn (znajome nam nazwisko z pałacu w Ostromecku), a w 1898 roku właścicielem został Ludwig Adolph Theodor Dürr. To jak pałac wygląda dzisiaj w dużej mierze (nie mówimy o ruinie oczywiście) zawdzięczamy przebudowie z 1910 roku.

Pałac przetrwał wojnę w dobrym stanie. Na tyle dobrym, że działała tutaj szkoła i ośrodek dla dzieci umysłowo chorych. Trwało to do 1997 roku. Można powiedzieć, że w tym roku pałac dostał wyrok – został on sprzedany za bezcen fundacji dolnośląskiej, która zamierzała zrobić tu ośrodek dla seniorów. Z planów nic nie wyszło, fundacja sprzedała pałac prywatnemu inwestorowi (bez zgody gminy). Od tego czasu nic się z pałacem nie działo. Może poza pożarem w 2016 roku, który gasiło 10 jednostek straży pożarnej. Prawdopodobnie pożar wybuch przez podpalenie

Prywatnym właścicielem była spółka Arrada Sp. z o.o. Pod Fortem Sp. k-a, jednak sąd ogłosił jej upadłość. Z tego też powodu pałac został wystawiony na sprzedaż przez syndyka za kwotę ponad 500 000 zł (dokładnie 524 500 zł), mimo wcześniejszego dość dużego zainteresowania pałac nie został sprzedany. Marny czeka go los…

Pałac Bełcz
schody w bełczu
bełcz sala gimnastyczna w pałacu
sala balowa bełcz
schody pałacowe w bełczu

Nasze spostrzeżenia na temat pałacu

Stojąc przed pałacem nie sposób nie zauważyć, że przeżył on pożar, przez co nie zobaczymy już dzisiaj dachu. Bez dachu dewastacja pałacowa zazwyczaj następuje już bardzo szybko – deszcze, śnieg nie omijają takich miejsc. Gdy mamy do czynienia z wilgocią – nie ma żartów. Często to wyrok śmierci na dany budynek. Takie też mieliśmy myśli stojąc przed pałacem. Jednak nasze zdanie zmieniło się diametralnie. W środku znajduje się dużo betonu i cegieł i chyba tylko dlatego po pożarze jeszcze istnieją piętra tego pałacu.

zniszczony kominek i orzeł w bełczu
wejście frontowe pałac bełcz
opuszczony pałac bełcz

Stan w środku jest opłakany, widać straszną dewastację, jednak tutaj nie mieliśmy stracha, żeby wejść na piętro – zawdzięczamy to betonowym konstrukcjom. Adrian pokusił się wejść na samą górę, by pokazać jak teraz wygląda „dach” pałacu.

Liczymy na to, że ktoś mimo wszystkich przeciwności da drugie życie temu obiektowi!

AKTUALIZACJA: pałac w lipcu 2023 roku został sprzedany za mniej niż 300 000 zł. Trzymamy kciuki za rewitalizację i nowych właścicieli.

spalone piętro w pałacu w bełczu
spalony dach bełcz
zniszczone lustro bełcz
stara szkoła w bełczu

Co można zobaczyć w okolicy?

  • Głogów – bardzo ciekawe miasto – 30 km
  • Zamek w Rydzynie – 42 km
  • Wysiedlona wieś Rapocin – 33 km
  • Ciekawa wioska Wyszanów – 14 km
  • Ruiny zamku Karolat w Siedlisku – 58 km

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze “Pałac w Bełczu Wielkim”