Adrspach – skalne miasto poleca się na wycieczkę

Będąc na Dolnym Śląsku tak blisko granicy nie sposób było nie wybrać się chociaż na pół dnia do naszych czeskich sąsiadów. Postawiliśmy na skalne miasto, gdyż wiele o nim słyszeliśmy, jakie jest piękne, więc długo się nie zastanawialiśmy. Zapraszamy na relację!

Kwestie techniczne

Poruszając się po czeskich autostradach należy zaopatrzyć się w winietę. Od grudnia 2020 winiety nie są dostępny już w standardowej formie naklejki, którą trzeba nakleić na szybę, zdrapać i następnie nakleić nową, tylko w wersji elektronicznej.

Winietę można zakupić nawet z 90dniowym wyprzedzeniem przez Internet, na pocztach i stacjach benzynowych EuroOil. Ceny się nie zmieniają – 10dniowe e-winiety kosztują 310 koron, miesięczne 440 koron, roczne winiety 1550 koron. Wspominam o tym, żeby nikt z Was nie dostał mandatu.

Winieta dotyczy tylko autostrad! Więc nie jest obowiązkowa, można jeździć bocznymi drogami. Z drugiej strony po co tak kombinować? 😊

Nasza trasa Kamienna Góra – Adrspach zajęła jakieś 40 minut, przekroczenie granicy odbyło się płynnie (jechaliśmy przez Mieroszów). Na trasie znajduje się wiata z miejscem postojowym gdzie można odpocząć albo zjeść śniadanie jak my. Na tym odcinku drogi nie była nam potrzebna winieta.

Parking pod skalnym miastem jest płatny. Wielki napis głosi o opłacie za cały dzień 99 koron (ok. 17zł), przy czym w dzień powszedni poza sezonem, koło godziny 10-11 był cały pełen. Obok znajduje się wielki parking z którego my korzystaliśmy – 150 koron (ok. 24zł). Nie trzeba go opłacać u osoby pilnującej parkingu, można skorzystać z parkometru. To nic trudnego, dacie radę!

skalne miasto czechy
szlak adrspach
na szlaku adrspach

Wstęp do Skalnego Miasta:

Bilet normalny – 180 koron, bilet ulgowy 130 koron

Bilety kupione online są tańsze! Bilety poza sezonem też.

Bez problemu dogadacie się po polsku, na wstępie dostaniecie ulotkę również w języku polskim. Na ulotce macie zaznaczone dwie trasy, jedną wokół jeziorka, druga między formacjami skalnymi. Przejście całości zajmuje jakieś 2-3 h.

Kilka słów od nas

Zwiedzanie zaczynamy szlakiem wkoło jeziorka o długości 1,5 km. Jeziorko to ma przepiękny błękitny kolor jak można się domyślić jest to zalany kamieniołom. Szlak zielony to tak naprawdę pętla, która prowadzi przez przeróżne formacje skalne, które zostały w zabawny sposób nazwane ze względu na swoje kształty. Nam osobiście nie w każdej skale udało się zobaczyć to co autor nazwy miał na myśli, ale niektóre faktycznie bez dwóch zdań wyglądają tak jak je nazwali. W pewnym momencie przechodzi się przez bramę, która nam kojarzy się z wejściem do Mordoru 😊.  Na trasie znajdziecie dwa wodospady – Mały i Duży. Koło Dużego Wodospadu można skorzystać za dodatkową opłatą z rejsu (rejsiku) łódką – koszt 50 koron (ok. 8zł) od osoby. Rejs trwa dosłownie chwilę. Flisak opowiada anegdotki w języku czeskim, jednak przed rozpoczęciem rejsu trzeba poczekać na odpowiednią ilość osób. Nie jest to punkt obowiązkowy.

kamieniolom czechy adrspach
skalne miasto
mordor
szlak adrspach
skalne miasto

Poziom trudności trasy określamy jako łatwy – jest dużo podejść pod górę, schodami, ale nie jest trudno. Zdecydowanie gorzej szło się na Śnieżkę.

Ulubione skały to chyba Plac Słoni oraz Starosta ze Starościną, no i Mysia Dziurka, która nie jest dla wszystkich 😊. Cały spacer uważamy za jak najbardziej udany. Trzeba wziąć pod uwagę, że zainteresowanie Adrspach jest bardzo duże, więc nie jechałabym tutaj w szczycie sezonu.

plac sloni adrspach
Plac Słoni
starosta staroscina adsrpach
Starosta, Starościna i Karolina
mysia dziurka adrspach
skalne miasto
wyjscie adrspach
“Wyjiście” 🙂

Nam się bardzo podobało, jednak spływają do nas opinie, że gdybyśmy byli najpierw na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach moglibyśmy czuć się rozczarowani. „Na szczęście” tam jeszcze nie dotarliśmy i z czystym sumieniem możemy polecić Adrspach – skalne miasto.

Enjoy!

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *