Spacer po Bydgoszczy cz. 2

Zaczynamy drugą część naszego spaceru po Bydgoszczy!

Dochodzimy do skrzyżowania ul. Gdańskiej i Focha na którym znajdziemy Kościół Klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kiedyś był to budynek drewniany, został odbudowany już jako murowany. Nie zawsze pełnił swoją sakralną funkcję – był też miedzy innymi remizą strażacką. Istnieje przypuszczenie, że został przesunięty o kilka metrów, czy to prawda już sami nie wiemy … 😊

kosciol klarysek
savoy bydgoszcz

Z tego też miejsca widzimy budynek Poczty Polskiej, która prezentuje się imponująco, mówię to jako fanka czerwonej cegły i budynków utrzymanych w tym stylu😊.

poczta glowna bydgoszcz

Idąc dalej trafiamy na ulicę Mostową a z niej piękne widoki na Bydgoszcz. Idziemy najpierw nietypowo – mijamy Przechodzącego przez Rzekę –  kierując się w stronę Rybiego Rynku. W cieplejszym okresie zachęcamy do skorzystania z możliwości zwiedzenia miasta od strony wody – Bydgoskim tramwajem wodnym.

przechodzacy przez rzeke
brda bydgoszcz
mostowa bydgoszcz
zamek bydgoszcz

Klimatyczna ulica Jatki zachęca do pozostania i spróbowania swoich specjałów.

jatki bydgoszcz
jatki bydgoszcz

W miejscu gdzie kiedyś znajdował się Zamek Bydgoski, niestety możemy znaleźć tylko jego makietę. Samych murów, nawet ruin nie uświadczymy. Przez te wszystkie lata i wojny nie uchowało się nic. Nowe Spichrze zwane też Szklanymi wybudowano w latach 90, nawiązują swoim kształtem i stylem do zabytkowych spichlerzy, które znajdują się przy ul. Mostowej.

zamek bydgoski
spichrze bydgoszcz

Idąc w stronę Placu Kościeleckiego mijamy kościół św. Andrzeja Boboli, jednak skręcamy w stronę hali targowej, która lata świetności ma już za sobą. Czekamy na zagospodarowanie jej przez miasto, bo sam front prezentuje się obiecująco.

kosciol sw andrzeja boboli
hala targowa bydgoszcz

Wracamy na Rynek Główny, który jest bardzo kontrowersyjny wśród mieszkańców😉. Jego rewitalizacja trwała zbyt długo i nie przyniosła efektu „WOW”. Pokazujemy jednak to co mamy – piękne kamienice, ratusz, południk 18 oraz Katedrę św. Marcina i Mikołaja.

rynek glowny bydgoszcz stary rynek
poludnik 18 bydgoszcz
katerda sw marcina i mikolaja

Dochodzimy od ulicy Długiej, chociaż mimo nazwy wcale taka nie jest 😊. Piękne kamieniczki przeplatają się z tymi jeszcze niezagospodarowanymi w odpowiedni sposób. Na samej ulicy znajdziemy zabytkowy wagon tramwaju, aleję gwiazd, a także jedyne w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu. Nie przegapcie takiej okazji, możecie zrobić swoje własne mydełko.

tramwaj bydgoski ul dluga
muzeum mydla i historii brudu
ul dluga bydgoszcz
Teraz zmierzamy trochę „w górę”, ale wiemy, że nam się to opłaci. Można powiedzieć, że idziemy do miejsca niedocenionego. Wielu Bydgoszczan o nim nie wie i ani razu go nie odwiedziło. My zrobiliśmy to dopiero pierwszy raz w 2019 roku – mowa tu o Wieży Ciśnień , czyli Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej 1. Poza ciekawą ekspozycją, główną atrakcją jest widok na całą Bydgoszcz! Wystarczy wejść po 176 schodach. To jest punkt obowiązkowy wycieczki! Bilet normalny kosztuje tylko 5 zł.
wieza cisnien bydgoszcz
panorama bydgoszcz

Wracając na ul. Długą przechodzimy przez Magiczne Schodki, których magiczności jeszcze nikt nie odkrył 😉 i dochodzimy do Wyspy Młyńskiej o której pewnie każdy słyszał. Jest piękna i klimatyczna. Nie ma tu co dużo mówić. Znajdują się tutaj Muzea także w razie złej pogody, można sobie zagospodarować czas m.in. Europejskie Centrum Pieniądza czy Zbiory Archeologiczne. 

wyspa mlynska
magiczne schodki
krzeselko magiczne bydgoszcz
muzeum na wyspie mlynskiej

Z Wyspy Młyńskiej widzimy Operę Novą, przy której znajduje się Nowa Łuczniczka. Może pilnuje Opery jak jej starsza siostra Teatru Polskiego 😊.

opera nova
nowa luczniczka

Nie można pominąć Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. Na razie są cały czas odnawiane – teraz przez kolejnego inwestora. Tym razem na rok 2022 zaplanowano otwarcie tutaj Parku Kultury. Nie pozostało nam nic innego jak czekać na efekty co z tego wyjdzie.

mlyny rothera
mlyny rothera
przystan bydgoska

Tuż obok jest Przystań Bydgoska, jeśli chcecie istnieje możliwość wynajęcia sprzętu wodnego – roweru wodnego, kajaku czy motorówki przypominającej samochodzik – to kolejna propozycja poznania miasta od strony Brdy. Po więcej szczegółów odsyłam do ich strony.

wyspa mlynska opera nova

Teraz bonusy

widok na miasto z Diabelskiego Młyna, który można było czasowo odwiedzić od świąt  do lutego 2020 roku. Jeśli by się jeszcze pojawił to polecam, jeśli się nie boicie wysokości. Ja już bym nie weszła 😊.

widok na bydgoszcz i brde
diabelski mlyn bydgoszcz

Od Wyspy Młyńskiej możemy przejść się bulwarami, aż do Mostu Kolejowego niedaleko dworca PKP mijając Przychodnię Kolejową

brda bydgoszcz bulwar
przychodnia kolejowa

Kanał Bydgoski ze Śluzą – jeśli lubicie spacery, warto się wybrać. Trochę przyrody, stosunkowa cisza i spokój. Idąc w jej stronę od centrum mijamy zabytkowy budynek Zespołu Szkół Mechanicznych.

zespol szkol mechanicznych
sluza bydgoszcz
sluza bydgoszcz
brda kanal bydgoski

Dzisiejszy spacer był bardzo długi, ale warto było! My pokonaliśmy kilometry spacerując, ale pamiętajcie można w cieplejszym okresie wypożyczyć rower miejski lub hulajnogę.

Nasza Bydgoszcz już nie wydaje się taka brzydka. Zachęcamy do odwiedzin. Może też odkryjecie ją na nowo jak my. A jeśli pragniecie odrobiny więcej przyrody to koniecznie wybierzcie się do Myślęcinka. Po więcej ciekawostek do nowego wpisu!

Enjoy!

Karolina i Adrian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze “Spacer po Bydgoszczy cz. 2”