Runowo Krajeńskie – przepiękne ruiny, które musisz zobaczyć

Kujawsko-pomorskie to nie Dolny Śląsk gdzie na każdym kroku znajdziemy jakiś zamek, pałac w ruinie (niestety) albo odrestaurowany. Zamków jest tutaj jak na lekarstwo, jak już są to główne pokrzyżackie jak na przykład Zamek Bierzgłowski czy Zamek w Golubiu. Pałace też się znajdą. Dziś zapraszamy Was do wspaniałego miejsca – pałacu w Runowie Krajeńskim.

ZOBACZ TEŻ: Ruiny pałacu Śląskiego Kopciuszka
ZOBACZ TEŻ: Ruiny pałacu w Słobitach

Kwestie techniczne

Runowo Krajeńskie to mała wioska znajdująca się obok Więcborka w województwie kujawsko-pomorskim. Pałac i Park pałacowy otoczony jest murem, z jednej strony pałacu broni Jezioro Runowskie. Kierując się do pałacu należy wjechać za bramę, przejechać przez piaszczystą aleję aż do parkingu. Na kompleks pałacowy składa się wielki park, ruiny starego pałacu ogrodzone taśmą oraz odremontowane oficyny ze stajnią, w których obecnie znajduje się hotel, spa i restauracja.

jezioro runowo
gorzelnia runowo pomnik przyrody
Widok na nieczynną gorzelnię sąsiadującą z pałacem Runowo
droga do palacu w runowie
Droga dojazdowa do pałacu
panorama na palac runowo i jezioro runowskie
runowo palac

Krótka historia

Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą z 1325 roku, gdzie jako właścicieli podaje się Cystersów Koronowskich z Byszewa. Murowany pałac powstał w 1595 roku przez Jana Orzelskiego po pożarze drewnianej konstrukcji. Najmłodsza córka Jana – Izabela została żoną Mikołaja Działyńskiego, podkomorzego dobrzyńskiego i wprowadziła pałac w Runowie jako posag. W ten sposób Runowo przez 180 lat było w posiadaniu rodziny Działyńskich.

Teofilia Działyńska (córka Zygmunta Działyńskiego) bardziej jest znana jako Biała Dama z zamku w Kórniku, mieszkała tu w Runowie i dbała o swoją posiadłość (tak jak w Kórniku).

W 1860 roku nowy właściciel von Bethmann-Hollweg zlecił przebudowę pałacu nadając jej neorenesansowy wygląd, w tym wyróżniająca się strzelistą wieżyczkę, z której po dziś dzień został tylko cień świetności i zegar.

W 1945 roku pałac został zniszczony przez cofających się Niemców a swoje 3 grosze jak zawsze dołożyła armia czerwona podpalając go. Po wojnie w latach 70 władze komunistyczne znalazły pieniądze na odbudowę pałacu. Tyle w teorii. W praktyce odrestaurowano stajnie pałacową, za resztę pieniędzy „radni” wybudowali sobie domy. W papierach jednak zaznaczono, że pałac został odbudowany… Takie informacje znalazłam, jeśli to prawda to jest mi podwójnie smutno ☹. W 1997 roku pałac trafił w ręce prywatne – ruiny zostały ogrodzone, folwark został odbudowany i stał się hotelem.

pałac runowo i stokrotki
ruina pałacu runowo
zegar runowo krajenskie
palac runowo

Kilka słów od nas

Sceneria jest przepiękna, ruiny robią wrażenie. Niektóre elementy pałacu wiszą „jak na ostatnim drucie” i ma się wrażenie, że zaraz spadną. Ciekawi mnie ile to tak naprawdę jeszcze postoi. Właśnie dlatego warto się tutaj wybrać. Na spacer. Na obiad. Do hotelu. Na kawę. Do spa. Opcji jest wiele. Niech no tylko wszystko otworzą to będziecie mieć więcej opcji niż my. Nam został tylko spacer. Ale wrócimy tu.

Zachęceni? A może już tu byliście?

Czy znacie równie piękne ruiny pałacu Śląskiego Kopciuszka w Kopicach? Historia jak z bajki…

Enjoy!

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *