Pomysł na jednodniową wycieczkę niedaleko Bydgoszczy – Pałac w Jankowie i kamieniołom Piechcin zwany Małą Chorwacją

Dziś zapraszamy Was na kolejną naszą propozycję co można zobaczyć/zwiedzić/porobić niedaleko Bydgoszczy. Odwiedzimy dziś Jankowo – małą miejscowość, która kryje w sobie wspaniałe ruiny pałacu Paula Strussberga. Znajduje się niecałą godzinę drogi od Bydgoszczy, niedaleko Inowrocławia, dokładnie nad jeziorem Pakoskim w województwie kujawsko-pomorskim. Będąc w okolicy warto odwiedzić również kamieniołom Piechcin (polecamy jednak poza sezonem). Chodźcie po szczegóły!

Spis Treści

  1. Jankowo – pałac Paula Strussberga
  2. Kwestie techniczne – co trzeba wiedzieć zwiedzając pałac
  3. Piechcin zwany Małą Chorwacją
  4. Co można zobaczyć w okolicy?

Jankowo – pałac Paula Strussberga

Albert Heppner miał córkę Adolfinę, która poślubiła Paula Strussberga. Paul zlecił wybudowanie pałacu  w stylu neogotyckim na ziemi teścia. Strussbergowie w swojej posiadłości przyjmowali najznamienitszą arystokrację niemiecką i polityków. Adolfina i Paul doczekali się córki Ilzy, która wyszła za mąż za barona Fryderyka von Rheinbaben. Fryderyk stronił od polityki i sam należał do zakonu joannitów. I tak sobie żyli trochę tu trochę na rozjazdach w Niemczech…

Po II wojnie światowej pałac wraz z parkiem przeszedł w ręce Skarbu Państwa, został podzielony na działki i przekazany ludziom. W pałacu mieszkało 28 rodzin. Był to też gwóźdź do trumny dla pałacu ponieważ zaczął popadać w ruinę. W latach 90 XX wieku pałac przeszedł w ręce prywatne, dokonano prac konserwatorskich i cisza… Powstała nawet fundacja na rzecz tego pałacu, ale nic nie zrobili. Jeśli prace konserwatorskie miały coś wspólnego z tym okropnym betonem, który zobaczycie na zdjęciach to ja nie mam pytań…

palac paula strussberga
wieża pałacu
loggia ruin pałacu jankowo
pałac jankowo
wnętrze pałacowe jankowo
detale pałacu jankowo
schody w pałacu jankowo
ruiny wnętrza pałacu
hangar zamiast wnetrza pałacu
Hangar jak nic
geniusz
Pomysłowe schody uniemożliwiają otwarcie okna

Kwestie techniczne

Podstawowa zasada w tym miejscu – prosimy nie stawiać auta POD BRAMĄ! Autem spokojnie dojedziecie drogą w lewo (lub w prawo na placyk). My w taki sposób zostaliśmy zastawieni i siedzieliśmy w aucie z 20 minut zanim sprawcy zdarzenia przyszli naprawić swój błąd 😊. Biorąc pod uwagę odzew na stories na Instagramie jest to niestety często spotykana sytuacja w tym miejscu.

Wejść na teren pałacu możecie koło bramy lub od strony jeziorka jest wydeptana ścieżka. Polecam drugą opcję, bo mimo że park jest dość zarośnięty to i tak prezentuje się bardzo ładnie. Pałac jest genialnie umiejscowiony!

Wchodzicie na teren na własną odpowiedzialność. Tak samo do środka pałacu. Podzieliłabym pałac na dwie części – wyremontowaną i tą która remontu nie widziała wcale. O ile po wyremontowanej części można chodzić bez obaw, o tyle po tej drugiej bym bardzo uważała. Część wyremontowana została zalana betonem w bezmyślny sposób przez co straciła swój pałacowy klimat. Wielka sala wygląda jak hangar. Widać, że pomieszczenia były przygotowywane pod współczesne mieszkania jednak zniszczyli ten budynek. Pewnie też dlatego nie zauważyłam na pałacu znaku mówiącego o zabytku ☹ (jeśli przeoczyłam dajcie mi znać!). Część pałacowa prezentuje się wspaniale, gdzie nie gdzie widać jeszcze piękne sklepienia. Jedno pomieszczenie ma cały mokry sufit, więc lada dzień może runąć. Z tego też powodu nie zdecydowaliśmy się wejść na piętro, gdzie była nawet loggia. Uważajcie na siebie!

Warto zatrzymać się przy Jeziorze Pakoskim. Cisza i spokój a do tego miejsce, żeby rozbić piknik!

jezioro pakoskie

Piechcin zwany małą Chorwacją

Piechcin kojarzy się mieszkańcom z zalanym kamieniołomem. Na jego terenie znajduje się Centrum Nurkowe. Jest to jeden z niewielu kamieniołomów udostępnionych turystom. Na dnie kamieniołomu znajdują się różne maszyny, stary samochód a nawet jacht! Brzmi bardzo interesująco! Jeśli lubicie nurkować to Baza Piechcin to coś dla Was, zwłaszcza, że zbiera dobre opinie. Wstęp na bazę jest płatny nawet jeśli chcecie tylko komuś potowarzyszyć.

ZOBACZ TAKŻE: Zalany kamieniołom w Piechcinie – wersja jesienna
piechcin zwany małą chorwacją
kamieniołom piechcin
piechcin

Piechcin poza nurkowaniem przyciąga turystów swoją błękitno-turkusowa wodą (kolor w zależności od nasłonecznienia w danym dniu). Wstęp za teren kamieniołomu poza centrum nurkowym jest zabroniony. Latem ludzi kąpiących się w „jeziorze” jest od groma i jeszcze trochę. Spotkacie też dużo sesji ślubnych. Wszyscy wchodzą na własną odpowiedzialność. Jednak my polecamy odwiedzenie tego miejsca poza sezonem. Ludzi wtedy jest jak na lekarstwo. Centrum nie funkcjonuje. Skałki, które wyglądają jak w Chorwacji są tylko dla Was. Można sobie posiedzieć, odpocząć i ponapawać się widokiem.

piechcin z drona

Dojazd do kamieniołomu nie powinien stanowić problemu. Nawigacja Was dobrze poprowadzi, tylko pamiętajcie, że droga szutrowa jest dość dziurawa i bankowo po wizycie tutaj auto będzie musiało odwiedzić myjnię. Jednak czego się nie robi dla widoków. Auto zostawialiśmy tutaj GPS: 52.816171, 18.029100.

Co można zobaczyć w okolicy?

  • Kurhan w Złotowie – 15 km
  • Park Solankowy w Inowrocławiu – 17 km
  • Mysia Wieża – 30 km
  • Rotunda św. Prokopa w Strzelnie – 23 km
  • Biskupin – 33 km
  • Bydgoszcz – 48 km

Podobało się?

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *