Zamkowanie w jeden dzień. Papowo Biskupie – Radzyń Chełmiński – Pokrzywno – Rogóźno

radzyn chelminski

Dziś zapraszamy Was na kolejną propozycję jednodniowej wycieczki, gdzie można wyskoczyć będąc w Bydgoszczy/Toruniu albo po prostu w trasie! Wszystkie nasze propozycje zamków znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim. Odległość od pierwszego do ostatniego zamku to około 70 km więc samochodem to tylko godzina drogi. Zostaje jeszcze dużo czasu na zwiedzanie i odpoczynek przy zamku czy nawet jakiś piknik!

(W międzyczasie powstała już druga część zamkowania!)

Lista odwiedzonych zamków

Etap 1 – Zamek Papowo Biskupie

Zamek w Papowie Biskupim znajduje się na małej górce. Podjedziecie pod sam zamek i na spokojnie zostawicie tutaj auto. Parking jest darmowy. Co prawda sam zamek jest ogrodzony, bo jego stan nie jest najlepszy. Niektórzy mimo to decydują się na wycieczkę wkoło murów. My grzecznie zadowoliliśmy się oglądaniem zamku zza ogrodzenia, za to zjedliśmy śniadanie przy wiacie, która jest udostępniona turystom.

Zamek zbudowali Krzyżacy i już na pierwszy rzut oka każdy zauważy, że jest inny niż wszystkie mu znane zamki krzyżackie. Tutaj kamień z pola użyto jako budulec całego zamku nie tylko na fundamenty! O ile nachodzą mnie refleksje przy starych budynkach „jak oni to zbudowali?” to w tym miejscu po prostu jestem w szoku! Takie wielkie kamienie na takie wysokości! Do zaprawy często Krzyżacy używali białka z jaja kurzego. Do kamieni! Szok!

Zamek zmieniał swoich właścicieli – byli niby Krzyżacy, antykrzyżaccy Prusowie, znów Krzyżacy, Polacy… Najdłużej zamek należał do biskupów chełmińskich. Od czasu rozbiorów niestety następowała degradacja zamku przez rozkradanie kamieni jako budulec dla innych budowli.

papowo biskupie
zamek papowo biskupie z lotu ptaka

Etap 2 – Zamek Radzyń Chełmiński

Zdradzę już sekret, że to nasz ulubiony zamek z tego zestawienia 😊. Parking znajduje się pod samym zamkiem koło boiska piłkarskiego. Można też zaparkować auto na małym parkingu naprzeciwko zamku. W obu przypadkach parking jest darmowy. Wejście na zamek jest biletowane – 12 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy. W sezonie letnim zwiedzać można zamek codziennie w godzinach 10-18. To kolejny zamek przy którym można zrobić sobie mały piknik – miejsca jest bardzo dużo, dla każdego wystarczy.

radzyn chelminski wiosną

Zwiedzić można kaplicę zamkową, dziedziniec, piwnice oraz wejść na dwie wieżę. Niby nie dużo a jednak dość sporo. Zwiedzanie zajmuje około 1h. Wejście na wieżę tylko dla odważnych osób 😉. Dla dzieciaków to duża frajda!

Zamek znany jest dzięki serialowi „Pan Samochodzik”, który był tu kręcony. Na murze zamku znajdują się jeszcze tajemne znaki wyryte na potrzeby produkcji. Sami ich nie szukaliśmy, ale może Was to zainteresuje?
wejscie do zamku radzyn chelminski
dziedziniec zamku radzyn chelminski

Gdybyśmy mieli opisać rządy na zamku wyglądałoby to w skrócie mniej więcej tak – Krzyżacy-> Polacy-> Krzyżacy-> Prusacy->Polacy. Zamek został aż na 3 wieki w posiadaniu polskim i urządzono tutaj siedzibę starostwa. Docieramy jednak do XVII wieku gdzie nastąpił potop szwedzki. Każdy chyba wie, że wiązało się to z dużymi zniszczeniami zamków. Radzyń też oberwał. Kolejna zagadka – przy jednej z wież widać pozostałość po kuli szwedzkiej, warto poszukać! 😊 Po najeździe zdecydowano odbudować kaplicę. W czasie rozbiorów Polski zaborca pruski najpierw wykorzystywał zamek jako pomieszczenia biurowe, następnie zarządził rozbiórkę zamku na rzecz innych budynków (standardowo kościoła). Ktoś się jednak opamiętał i rozbiórka została wstrzymana po kilkunastu latach. Nastał lepszy czas dla zamku – pracę badawcze i zabezpieczające (koniec XIX w.-XX). Gdyby tak szybko nie rozpoczęto prac kto wie czy dziś byłoby co zwiedzać.

widok na wieze radzyn chelminski
radzyn chelminski
radzyn chelminski z lotu ptaka
Bonus zimowy – zamek z lotu ptaka!

Etap 3 – Zamek Pokrzywno

Zamek z drogi jest zupełnie niewidoczny. Mniej więcej na zakręcie znajduje się mała zatoczka gdzie możecie zostawić auto (w tym miejscu GPS: 53.436953, 18.851083). Od razu zauważycie bramę wjazdową do Góry Aniołów i kierujcie się wydeptaną ścieżką. Doprowadzi Was do ruin. Lepiej zamek odwiedzić w porze jesienno-zimowej, wtedy cały teren jest lepiej widoczny, zamek nie jest tak obrośnięty pokrzywami. Nam zwiedzało się wtedy o wiele przyjemniej. Z ruin dużo nie zostało. Nie zapomnijcie wejść do piwnic, które o dziwo nie mają w sobie kropli wilgoci!

brama do gory aniolow
Brama do Góry Aniołów

Zamek wybudowali Krzyżacy. Mimo, że był jednym z mniejszych to spiżarnie zamkowe były przystosowane do gromadzenia wielkich ilości zapasów m. in. 16 beczek śledzi, 2 beczki dorszy, 3000 połci mięsa, 3000 serów, 44 beczki soli i kilka ton zboża. Oprócz tego hodowano tutaj sporo zwierząt. Zamek zdobyli Polacy, jednak na krótko. Krzyżacy za to wzięli sobie porażkę do serca i umocnili swój system obronny wykorzystując do tego cegły, wapno oraz żelazo.

pokrzywno
Ruiny…
spichlerz pokrzywno
Pozostałości po spichlerzu

Po potopie szwedzkim zamek nie wrócił już do swojej świetności mimo prób odbudowy. Za czasów pruskich zamek sprzedano Keyserowi, który miał zamiar wyburzyć go pod budowę drogi. Biskupi chełmińscy zainterweniowali i pomysł odłożono w czasie – bo niestety wichura zniszczyła kaplicę co stało się pretekstem do dalszej rozbiórki zamku. W 1934 roku zamek uznano za zabytek, nie zatrzymało to jednak nieuniknionego – wyburzenia części zamku pod budowę drogi. Do dziś zamek jest podzielony, po drugiej stronie parkingu zobaczycie budynek z czerwonej cegły z charakterystycznym czarnym wzorem wykorzystany do współczesnych celów.

piwnice pokrzywno
W piwnicy zero kropki wilgoci!
zamek pokrzywno
zamek pokrzywno
pokrzywno

Etap 4 – Zamek Rogóźno

Zamek w Rogóźnie znajduje się częściowo na działce agroturystycznej. Są dwie opcje zwiedzania zamku – trzeba podejść do właściciela i poprosić o wpuszczenie (witają Was wielkie psy swoim ujadaniem) lub spróbować wspiąć się po skarpie. My wybraliśmy opcję trzecią mało satysfakcjonującą – puściliśmy drona i porobiliśmy zdjęcia. Czujemy niedosyt więc do zamku wrócimy, jednak nie byliśmy przygotowani na wspinanie się pod skarpę.

Historia zamku jest bardzo podobna do zamku w Radzyniu. Żeby nie powielać informacji i Was nie zanudzać to tylko wspomnę, że zamek rozbierali z myślą o budulcu dla Twierdzy Grudziądz.

zamek rogozno

Co jeszcze w okolicy?

Jeśli jest Wam mało zamków to aż prosi się, żeby odwiedzić Grudziądz – stare miasto, pozostałości po zamku krzyżackim i wieża Klimek zapraszają! Mamy dla Was dwie propozycje jedzeniowe na wypadek gdybyście zgłodnieli na trasie.

W drodze powrotnej można odwiedzić Świecie albo Chełmno – miasto zakochanych! Alternatyw jest dużo, okolica piękna, więc oby tylko pogoda Wam dopisała!

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Zamkowanie w jeden dzień. Papowo Biskupie – Radzyń Chełmiński – Pokrzywno – Rogóźno”