Mamerki, czyli zwiedzamy Mazury od strony militarnej

Mamerki to mała osada leśna w województwie warmińsko-mazurskim bardzo dobrze ukryta wśród drzew. Był to też jej główny cel – zamaskować się przez przeciwnikiem z powietrza i z poziomu lądu. Spytacie, dlaczego? Bo w Mamerkach Niemcy utworzyli samowystarczalne miasteczko dla swoich ludzi – była to kwatera główna niemieckich wojsk lądowych. Zapraszamy na krótką relację z naszej wizyty w muzeum oraz w części nieoficjalnej. Mazury to cud natury wszyscy o tym wiemy, ale warto czasami zmienić trochę otoczenie i pozwiedzać militarne obiekty.

Spis Treści

Krótka historia Mamerek

W latach 1940-1944 Niemcy zbudowali w Mamerkach samowystarczalny kompleks bunkrów dla najważniejszych generałów i żołnierzy armii niemieckiej. Jest to też najlepiej zachowany kompleks tego typu, ponieważ uciekający żołnierze przed Armią Czerwoną nie zdążyli wysadzić żadnego budynku. Umiejscowienie było kluczowe – stosunkowo blisko frontu wschodniego. Miało to przełożenie na planowanie i podejmowanie decyzji co do największej tego typu operacji o kryptonimie Barbarossa, czyli ataku na ZSRR.

Dziś można zwiedzać żelbetowe bunkry i schrony z czasów wojny. Budynków tutaj było jednak o wiele więcej ( aż 250!), ceglane i drewniane budowle niestety się nie uchowały.

Ciekawostki związane z Mamerkami

  • O Bursztynowej Komnacie słyszał chyba każdy (poszukiwaliśmy jej już w Słobitach). Skąd ona w Mamerkach? Erich Koch (nazista i zbrodniarz wojenny) twierdził, że wie, gdzie owa komnata się znajduje. Przewożony był z więzienia do więzienia, przy czym nieoficjalnie był widziany w tym czasie w Mamerkach, tak przynajmniej mówiła okoliczna ludność. Przez to wydarzenie komnata była tutaj poszukiwana w latach 50 XX wieku. Jednak bez skutku. Technologia przez te kilka lat poszła do przodu co przełożyło się na jej wykorzystanie po latach. Za pomocą georadaru znaleziono tajemnicze pomieszczenie w bunkrze numer 31 co trzeba było niezwłocznie sprawdzić. Niestety nie przyniosło to zamierzonego efektu. Odkryte zostały kolejne tunele techniczne.  
  • Zaledwie 20 kilometrów dalej znajdowała się kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec
  • Schrony 11 i 12 ze względu na swoją wielkość były uważane swego czasu za miejsce, w których znajdowały się tajne hale produkcyjne U-Bootów. Miały one być wypuszczane z linii produkcyjnej przy śluzie w Leśniewie i tym sposobem miały trafić do Bałtyku. I tak powstała legenda, która nie ma żadnego pokrycia w faktach.

Jak zwiedzać Mamerki?

Zaczynamy od pozostawienia auta na płatnym parkingu przy muzeum – koszt 5 zł. Zwiedzać można od wtorku do niedzieli, najlepiej sprawdzać na bieżąco w jakich godzinach na ich stronie.

Wejście jest biletowane: Bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 15 zł

Muzeum składa się z trzech części: w pierwszej udostępniono bunkry z tunelem między nimi do samodzielnego przejścia (Centrum Dowodzenia i Łączności). Kolejna część, poza Muzeum II wojny światowej oferuje jeszcze wieżę widokową z której doskonale widać to, że nic nie widać 😉. Poza lasami i jeziorami cały kompleks był i jest niewidoczny. Teraz już nie przywiązuje się wagi do jego maskowania, tak jak kiedyś. Na dachach nie zostawia się ziemi by zarosły roślinnością, nie pilnuje się bocznych ścian bunkrów by dobrze zarastały mchem. Ostatnia część tzw. Strefa Quelle to zwiedzanie bunkrów gigantów. Znajdują się trochę dalej od całej reszty, można tam spokojnie podjechać autem bez żadnych dopłat lub można dojść drogą w kilka minut.

Czas zwiedzania – min. 2 h

Część nieoficjalna – Fritz

Dodatkowym etapem, który rekomendujemy to przejście się (na postawie mapy widoczniej wcześniej w muzeum) po części nieoficjalnej i niebiletowanej. Tam również znajduje się dużo ciekawych obiektów (m.in. schron kotłownia czy siłownia energetyczna), ale pamiętajcie, nie są one przystosowane do ruchu turystycznego więc oczy trzeba mieć dookoła głowy. Uważajcie pod nogi! Dociera tutaj tylko garstka osób 😊.

Czas zwiedzania – min. 2 h

Co można zobaczyć w okolicy?

  • Śluza Leśniewo – 8 km
  • Wilczy Szaniec, czyli kwateria Hitlera – 21 km
  • Twierdza Boyen w Giżycku – 36 km
  • Piramida w Rapie – 42 km
  • Kwatera Himmlera w Hochwaldzie – 21 km
  • Zamek w Rynie – 49 km

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Mamerki, czyli zwiedzamy Mazury od strony militarnej”