Pasterskie Skały koło Idzikowa na ziemi kłodzkiej

Pasterskie Skały to siedem ostańców skalnych, które znajdują się niedaleko drogi między Idzikowem a Kamienną na ziemi kłodzkiej (woj. dolnośląskie). Znajdują się na bezimiennym wzgórzu położonym 591 m n.p.m. tuż na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Zbudowane są w głównej mierze ze zlepieńców kredowych i piaskowca. Stanowią nie lada ciekawostkę w okolicy. Nie wydają się duże – mają do 20 metrów wysokości, mimo to są częstym celem wspinaczkowym.

Informacje praktyczne

  • Nie ma oficjalnego parkingu, na którym można zostawić auto, jednak koło znaku „Pasterskie Skały” znajduje się miejsce, w którym zmieszczą się dwa samochody,
  • Dojście od miejsca zostawienia auta na Pasterskie Skały to zaledwie kilka minut,
  • Ostańce skalne znajdziecie na długości około 200 metrów,
  • Skały mają formę płaskich iglic i ścian, wyglądają jak elementy nie pasujące do otoczenia 😉,
  • Przy pierwszym z nich znajduje się miejsce na odpoczynek – ławki i miejsce na ognisko,
  • Zwiedzanie trwa około 30 minut, czas można wydłużyć według swoich potrzeb – na odpoczynek lub przedłużając trasę na Suchoń czy wyludnioną wieś Marcinków.

Legenda powstania Pasterskich Skał

Pasterz z Idzikowa zostawiał często zwierzęta w opiece swoim czterem synom. To oni wychodzili z nimi na wzgórze i je wypasali. Nie zachowywali się jednak w należyty sposób, często męczyli zwierzęta, ujeżdżali je. Ojciec w tym czasie był zajęty inną pracą. Ich rodzina była biedna więc jakoś musieli się podzielić pracą by związać koniec z końcem. Mimo to matka starała się jak tylko mogła dogadzać swoim dzieciom. Robiąc im kanapki do pracy smarowała je grubo masłem. Do czasu…

W ten pamiętny dzień masła nie wystarczyło i robiąc kanapki posmarowała je twarogiem. Chłopcy będąc już na wzgórzu zorientowali się, że dzisiaj ich kanapki wyglądają inaczej niżby sobie tego życzyli. Zaczęli bluzgać, wyrzucili kanapki na ziemię, zaczęli nawet skakać po niechcianym jedzeniu. Ojciec widząc to wszystko nie zareagował, zaczął się tylko śmiać. Nadciągnęły ciemne chmury, rozpętała się burza. Nie trwała długo – tylko do czasu uderzenia piorunów w 7 postaci – ojca, czterech synów i dwie owce. Niebo zrobiło się znowu pogodne. Ze wzgórza zniknęły postacie a w ich miejsce pojawiły się skalne ostańce, które widzimy do dzisiaj. Jak możecie się domyślić nazwa Pasterskie Skały pochodzi od niesfornych pasterzy zamienionych w skały.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Pasterskie Skały koło Idzikowa na ziemi kłodzkiej”