Jaskinia Bajka w Gądeczu – jaskinia w kujawsko-pomorskim!

Myśląc o jaskiniach w pierwszym momencie przychodzi mi na myśl Jura Krakowsko-Częstochowska, jednak okazuje się, że w naszej okolicy też coś można znaleźć. W okolicy Bydgoszczy, w Dolinie Dolnej Wisły (woj. kujawsko-pomorskie) zachowało się dosłownie kilka skał piaskowca a co za tym idzie i jaskinie! Nie są one spektakularne, ale jest to miła ciekawostka w bardzo ładnej okolicy. Zapraszamy do Gądeczu!

Spis Treści

Jak tu dojechać? Informacje podstawowe

Dojazd od strony Gądecza nie stanowi problemu, od drogi głównej do jaskini jest zaledwie 500 m, prowadzi nas tutaj drogowskaz. Jadąc od strony Strzelców Dolnych znaku nie uświadczymy. Z drogi 256 należy skręcić w lewo, pod górę aż dojedzie się do tablicy informacyjnej o jaskini. Od tego momentu dojście do jaskini to są minuty – schodkami w dół, przez strumyk, pod górę i jesteśmy na miejscu.

Podejście do jaskini jest dość strome, trudność zależy od warunków atmosferycznych. Zbocze jest śliskie, jesienią na spadających liściach jest podwójnie ślisko. Po deszczach w strumyku jest zdecydowanie więcej wody przez co łatwiej do niej wpaść. Trzeba zachować ostrożność.

Wejście do jaskini jest darmowe, ale nie jest dla każdego. Żeby wejść do jaskini trzeba się do niej przecisnąć. Bez dobrego światła ani rusz!

Jaskinia Bajka

Jaskinia Bajka to tak naprawdę kompleks trzech jaskiń – Bajka I, Bajka II oraz Dziura z Filarkiem 😊. Tak się składa, że Bajka I jest największa – ma zawrotne 19 m długości, Bajka II 10 metrów. Są to jaskinie do których można wejść, ale raczej nie ma co liczyć na to by się móc wyprostować. Chyba, że jest się dzieckiem. Dziurka z Filarkiem znajduje się pomiędzy Bajkami, prowadzą do niej dwa wejścia podzielone filarkiem stąd się wzięła jej nazwa. Chociaż aż się prosi by nazwać ją po prosty Bajką III albo Bajeczką (ma niecałe 2 metry).

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jest to ciekawostka, którą warto odwiedzić będąc w okolicy. Swoją drogą okolica jest bardzo urokliwa, gdyż jaskinie znajdują się w Dolinie Dolnej Wisły tuż obok Śliwkowej Wioski. Jest tutaj sielsko, miejsce idealne na spacer, przejażdżkę rowerem i obcowanie z naturą.

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *