Gdańsk – przestrzeń sztuki w Stoczni Cesarskiej – WL4 Mleczny Piotr

Gdańsk zna każdy. Stocznię też. A czy wiecie, że stocznia od dobrych kilku lat jest udostępniona do zwiedzania? (Przynajmniej jakaś jej część). Sala BHP, punkt widokowy na żurawiu M3, wycieczki meleksem, nawet punkty jedzeniowe i … SZTUKA!

Trafiliśmy w bardzo fajne miejsce, które nas totalnie zaskoczyło, a jak nas obserwujecie to zapewne wiecie, że sztuka to nie jest nasz pierwszy wybór. Tutaj przepadliśmy. Nie tylko my, bo towarzyszyła nam ekipą Urbex Team Kwidzyn wraz z Dominiką.

Przeniesiemy się do budynku Mlecznego Piotra, który ma bardzo ciekawą historię!

WL4 Mleczny Piotr

Budynek ten od zawsze był budynkiem magazynowym, czy to magazynem części do u-botów czy w późniejszym czasie (w Stoczni im. Lenina) magazynem mebli wykorzystywanych w statkach. Przez cały ten czas Mleczny Piotr był zasłonięty przez inną stoczniową architekturę. Dzisiaj już odsłonięty stanowi istną niespodzianką nawet dla samym expracowników stoczni! Nie poznają tego budynku nawet gdy pracowali tuż obok!

Mleczny Piotr otoczony jest przez różne instalacje i rzeźby Czesława Podleśnego m.in. „Rozbitkowie” i „Pakerzy”. Jest to jednak dopiero przedsmak tego co można zobaczyć w środku. Miejsce ocieka sztuką – rezyduje tutaj teraz 10 artystów w tym jednak kolekcjonerka. Każda z tych osób ma zupełnie inny styl, inną profesję co w połączeniu z historycznym miejscem daje niesamowity klimat.

Tak się składa, że Pakerów udało nam się poznać już trochę wcześniej w Bydgoszczy.

Co jest jednak najważniejsze? Obiekt swoimi otwartymi drzwiami zaprasza dosłownie każdego! Cel tego posunięcia jest jeden – artyści chcą pokazać, że sztuka jest ogólnodostępna. Każdy przecież ma w sobie emocje, a o to właśnie w sztuce chodzi. Zarówno po stronie artysty jak i odbiorcy.

WL4 to przestrzeń sztuki, w której znajdziecie wystawę prac rezydentów oraz wystawy czasowe. W filmie pokazujemy Wam urywki wystawy „Wobec przemocy”, która działała do końca lipca. Ale spokojnie, artyści nie próżnują i możecie spodziewać się innych równie ciekawych wystaw w późniejszym czasie. Po prostu warto tu zaglądać!

WL4 jest otwarte w weekendy w godzinach 12-18, ale warto próbować w inne dni i w innych godzinach – gdy artyści pracują to często drzwi bywają otwarte dłużej i częściej.

Wsparcie

Artystów można wesprzeć w różny sposób: m.in. przez zakup ich prac – większość prac znajdujących się w Mlecznym Piotrze jest do kupienia! Jednak nie każdy z nas otacza się sztuką w sposób tak bezpośredni. Cały projekt można wesprzeć wrzucając „grosik” do jednej z puszek znajdujących się przy eksponatach w MP lub wpłacając darowiznę na cele statutowe Stowarzyszenia WL4 (M Bank 66 1140 2004 0000 3102 7779 0054).

Fundację Unikat natomiast można wesprzeć dokonując przelewu na poniższe konto:

73 1090 1926 0000 0001 1775 6335 – Santander Bank

Bardzo dziękujemy za tak miłe przyjęcie i udzielenie wywiadu pani Adzie Majdzińskiej, pani Iwonie Siewierskiej oraz panu Czesławowi Podleśnemu!

Zapraszamy na krótką relację z naszej wizyty w Mlecznym Piotrze:

Zapraszamy również na relację z pleneru sztuki oraz zdobycia dźwigu przez UTK:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *