Zamek Tenczyn w Rudnie – jedno z największych Orlich Gniazd

Zamek Tenczyn zaliczany jest do rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Zamek znajduje się na wzgórzu zamkowym powulkanicznym, ponad wioską Rudno, można powiedzieć żabi skok od Krakowa (ok. 40 km). Graniczy też z Tenczyńskim Parkiem Krajobrazowym co gwarantuje piękne okoliczności przyrody. Do tego trzeba wspomnieć, że przy dobrej widoczności z zamku widać Tatry! Czy samo to nie zachęca już do odwiedzin tego zamku?

Spis Treści

Informacje praktyczne

Zamek otwarty jest w weekendy w godzinach 10-18 w sezonie letnim. Warto śledzić na bieżąco fanpage zamku, stamtąd się dowiedzieliśmy, że w lipcu 2021 zamek był otwarty przez cały tydzień.

Bilet normalny 10 zł, w cenie zawarty jest przewodnik, który oprowadza o każdej pełnej godzinie, wystarczy na niego poczekać koło kasy.

Dojazd autobusem– linia LR6 jeździ z Krakowa pod sam Zamek! Godziny są zsynchronizowane z rozkładem jazdy pociągów, żeby łatwiej było tu dotrzeć osobom niezmotoryzowanym.

Parkingi – pod zamkiem znajdują się co najmniej dwa płatne parkingi za ok. 10 zł za cały dzień. Parking bezpłatny znajduje się od strony Rudna, od ulicy Zamkowej, przy czym pod zamek trzeba się przejść szlakiem przez Tenczyński Park Krajobrazowy co bardzo rekomendujemy. Wzniesienie nie jest bardzo wymagające, a wejście zajmuje jakieś 10 minut.

Kilka faktów o zamku

Mówi się, że zamek powstał na początku XIV wieku jako drewniana warownia. Z czasem ród Tęczyńskich zamienił budowle drewnianą na murowaną.

Jak większość zamków, Tenczyn nie przetrwał najazdu szwedzkiego. Wielka szkoda, bo w czasach swojej świetności za sprawą krużganków nazywany był Małym Wawelem (w sumie nie tylko on). Ród Tęczyńskich, później Lubomirskich miał w planach odbudowę zniszczonego zamku. Niestety się to nie udało. Taka prawda, że zamek stał i niszczał. W 2010 roku runęła jedna ściana i od tego momentu zabrano się za renowację ruin. Były problemy związane ze spadkobiercami, ale sytuacja się na tyle naprostowała, że zamek można zwiedzać. Więcej szczegółów znajdziecie w naszej relacji z zamku!

Punkty widokowe na zamek

Po zwiedzaniu zamku nie zapomnijcie przejść się wzdłuż drewnianego ogrodzenia. Prowadzi ono na dwa punkty widokowe z ławeczką z którego widać zamek i góry. Idealne miejsce by sobie odpocząć. Z naszych obserwacji wynika, że niewielu turystów tutaj dociera.

Poniżej zamku znajduje się jeszcze zamkowa zagroda mini zoo dla najmłodszych.

Co o nim sądzimy?

Trochę już zamków widzieliśmy, co nie zmienia faktu, że Tenczyn bardzo nam się podobał. Zarządza nim fundacja New Era Art. Krótko mówiąc ludzie z pasją. I to widać. Co rusz na zamku znajdziecie nowe atrakcje – a to jakiś turniej a to jakiś koncert. Nic tylko wspierać takie działania! Jeśli macie okazję to zajrzyjcie na zamek Tenczyn, bo naprawdę warto!

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *