Jaskinia Głęboka – dlaczego jest taka wyjątkowa?

Jura (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska), już nie raz wspominaliśmy to nie tylko zamki, skały, ale też jaskinie! Jest ich tu całkiem sporo. Dużo z nich jest raczej małych, niepilnowanych. Są też takie zagospodarowane, gdzie bezpiecznie wejdziecie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest Jaskinia Głęboka – w porównaniu z innymi zapewne nie należy do najbardziej zachwycających, mimo to jest wyjątkowa! Dlaczego? Zobaczcie sami!

Kwestie techniczne zwiedzania

Jaskinia Głęboka znajduje się na terenie Rezerwatu Góra Zborów tuż obok miasteczka Podlesice w województwie śląskim.

Auto zaparkujecie pod Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury na darmowym parkingu. W weekendy obłożenie może być spore, można wtedy skorzystać z parkingów trochę oddalonych od rezerwatu.

Wstęp do rezerwatu jest płatny 2 zł od osoby, wejście do jaskini również – 15 zł bilet normalny, 12 zł bilet ulgowy. Bilety kupuje się w CDRiKJ. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie (10-16). Warto być trochę wcześniej by kupić bilet, ponieważ grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Weźcie ze sobą jakąś bluzę lub inne okrycie wierzchnie (zwłaszcza latem) w środku jest duża wilgotność i jest zdecydowanie zimniej (jak to w jaskiniach bywa). Zwiedzanie trwa około 45 minut.

Krótka historia jaskini

Jaskinia swoje lata już ma, została jednak odkryta bardzo późno, dopiero w czasie II wojny światowej. Tuż obok góry utworzono kamieniołom, w którym pracowali pracownicy przymusowi i to właśnie oni przypadkowo odkryli wejście do jaskini. Po wojnie pierwotne wejście do jaskini stało się mało bezpieczne i ostatecznie je zamurowano. Dziś do jaskini prowadzi wejście, którego kiedyś nie było.

Co pozyskiwano w jaskini? Kalcyt wykorzystywany w przemyśle szklarskim. Z tego żyła ludność po wojnie. Zarówno górnictwo powojenne jak i dewastacja człowieka w kolejnych latach przyczyniła się do wielu zniszczeń w jaskini. Nie spotkacie tutaj wspaniałych, wielkich i zachwycających stalagmitów i stalaktytów. Zostały zniszczone. Nadal niestety są niszczone ☹.

Jest to chyba jedna z niewielu jaskiń, które posiada swoje własne rondo! Mieszkają w niej nietoperze. Jednak, jeśli chcecie je spotkać to musicie odwiedzić jaskinię w zimniejszym czasie – na pewno nie latem (wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo spotkania).

Czy polecamy zwiedzić to miejsce?

Jak najbardziej! Przewodnik bardzo fajnie opowiada. Rzuca konkretami, nie owija w bawełnę – czyli tak jak lubimy. Po zwiedzeniu Jaskini koniecznie przejdźcie się na Górę Zborów. Bardzo polecamy wyskoczyć do Podlesic na „Coś Słodkiego” – bardzo przyjemne miejsce, gdzie zjecie przepyszne lody, ciasto i napijecie się kawy i lemoniady. Po zwiedzaniu należy Wam się!

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *