Dwór projektu Wiktora Stabrowskiego niedaleko Bydgoszczy

Opisywany przez nas dwór znajduje się niedaleko Bydgoszczy, dokładnie we wsi Wierzchucinek, w województwie kujawsko-pomorskim. Dwór po wojnie zmieniał właścicieli, zostało po nich dużo wyposażenia, jednak lata świetności obiekt ma już dawno za sobą. Zresztą zobaczcie sami.

Pamiętajcie: Urbex to nie wandalizm, zwiedzając opuszczone miejsce zabiera się tylko materiał filmowo-zdjęciowy, a zostawia po sobie tylko odcisk buta!

Krótka historia dworu

Dwór pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, został zbudowany według projektu architekta Wiktora Stabrowskiego w stylu neoklasycystycznym na rzucie prostokąta. Możliwe, że dla rodziny Dyczkowskich z Poznania, do których należały okoliczne majątki.

Na początku XX wieku Wierzchucin Królewski został rozparcelowany na mniejsze majątki, jednak w 1926 roku jako właściciela majątku podaje się już tylko Fritza Pampe. W dawnej gorzeli dworskiej działała przez jakiś czas fabryka pod nazwą „Wielkopolska Fabryka Farb, Dyczkowski Stanisław i Spółka”, która również należała do Pampego.

Znaleźliśmy informację, o tym, że zanim Pampe opuścił swoje włości zdążył je sprzedać kupcowi z Koronowa – Janowi Szulcowi. Rodzina Szulców swobodnie w dworze przebywała do 1939 roku. Dwór w czasie okupacji niemieckiej popadł w ruinę, a po wojnie nie wrócił do prawowitych właścicieli tylko przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W latach 1948-1949 utworzona została w nim Zasadnicza Szkoła Kaletniczo-Obuwnicza. Nie działała tu długo, bo zaledwie 6 lat. W późniejszym czasie dwór wykorzystywany był przez PGRy, w latach 70 przez Akademię Technologiczno-Rolniczą, by w latach 90 trafić w ręce Katolickiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. św. M. Kolbe w Bydgoszczy. Właścicielami dworu są do dzisiaj.

Stan obecny

Czytamy w wywiadzie (niestety nie została podana data przeprowadzenia wywiadu) o planach związanych z dworem – wszystko brzmi wspaniale: Pracownia Rzemiosła Artystycznego na parterze, na piętrze Maksymiliańska Szkoła Dobroczynności. Dodatkowo prezes wspomina o budynkach gospodarczych i wykorzystaniu ich do hipoterapii oraz dogoterapii.

Przechadzając się po pomieszczeniach widzimy, że wymagają one remontu generalnego. Niedługo sufity zaczną lądować na podłodze. Możemy tylko przypuszczać, że zabrakło na to wszystko pieniędzy. Wielka szkoda.  

Stowarzyszenie działa nadal, ale ze względów bezpieczeństwa różne imprezy odbywają się na zewnątrz. Jeśli ktoś chciałby wspomóc stowarzyszenie zostawiamy dane:

Katolickie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. św. M. Kolbe w Bydgoszczy, ul. Motylowa 13, 85-432 Bydgoszcz, tel. 513012266 lub 506 503 443.
Nr konta: PKO BP I Oddział Bydgoszcz: 17 1020 1462 0000 7702 0138 8644

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *