Kamieniołom Świerki – miejsce znane z serialu „Znaki”

Świerki to wieś położona w województwie dolnośląskim na pograniczu Włodzickich Wzgórz i Gór Suchych (należących do pasma Gór Kamiennych) w Sudetach Środkowych. Mała wieś, nad którą góruje dawny (zalany dziś) kamieniołom. Dlaczego warto o nim wspomnieć? Spójrzcie na zdjęciach a komentarz będzie zbędny 😉!

Kilka informacji o kamieniołomie w Świerkach

Góry Suche charakteryzują się jak sama nazwa wskazuje bardzo małą ilością wody. Zbudowane są głównie z litych skał wulkanicznych z dużą ilością melafiru. Czym jest melafir? To zaschnięta magma wulkaniczna (mówi się, że krewną bazaltu.) To dzięki melafirowi zawdzięczamy kolor skałom –  od czerwonobrunatnego nawet do szarofiołkowego czy zielonoczarnego.

Kopalnia melafiru działała tutaj od czasów międzywojennych do 2012 roku (gdzie nie gdzie widnieje data 2014). Melafir wykorzystywano głównie do produkcji kruszyw drogowych. Kopalnia została zamknięta ze względu na wyczerpanie się złóż melafiru. Zdecydowano o zalaniu kamieniołomu co w połączeniu z barwą melafiru daje nam przepięknej barwy zbiornik wodny.

W zależności od światła kolor wody się różni – bywa granatowo-fioletowy a nawet lazurowy.

Niech nikogo nie zwiedzie barwa wody, kąpiele tu są zabronione. Wstęp na teren dawnej kopalni jest dozwolony, można tutaj przebywać, niektórzy nawet rozpalają ognisko, tylko pamiętajcie by po sobie posprzątać. Nie wolno wjeżdżać bliżej kamieniołomu autem (obowiązuje zakaz ruchu), ale chodzić po terenie można bez większego problemu.

Warto zobaczyć ten kolor wody, słupki skalne oraz widok jaki rozpościera się na Świerki i na odległe pasma górskie. Przy dobrej pogodzie widać stąd Góry Sowie.

Nie tylko my doceniliśmy walory estetyczne tego miejsca, kamieniołom występował w serialu „Znaki” i dzięki niemu zdobył popularność. W tym miejscu bardzo polecamy serial – kryminał z przeplatanym wątkiem historycznych usytuowany na Dolnym Śląsku, niby w Górach Sowich, jednak dużo ujęć pochodzi z Gór Stołowych. Pomijając ten „szczegół” na pewno czekają Was ładne widoki!

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *