Unisław Śląski – ruiny kościoła i cmentarza ewangelickiego

Na trasie Wałbrzych-Mieroszów tuż przy drodze przejeżdżając przez Unisław Śląski (woj. dolnośląskie) znajdują się ruiny kościoła ewangelickiego. To nie jedyny kościół we wsi – ale historia jest typowa, ten katolicki służy do dziś, ten ewangelicki po wojnie stał się zbędny. Stoi nadal, ale są to jego ostatnie chwile. Zobaczcie zresztą sami.

Spis Treści

Krótka historia kościoła

Kościół został wzniesiony jako późnobarokowa budowla, dokładnie w 1742 roku, jako bezwieżowy dom modlitewny. W XIX wieku nastąpiła przebudowa, a tak naprawdę dobudowa wieży (dokładnie w 1888 r.).

W 1945 roku po opuszczeniu tych ziem przez Niemców kościoły ewangelickie przestawały być potrzebne. Gdy we wsi znajdowały się dwa kościoły – katolicki był użytkowany, natomiast  ten ewangelicki często był pozostawiony sam sobie. W Unisławiu Śląskim było trochę inaczej! Do kościoła ewangelickiego jeszcze kilka lat po wojnie uczęszczali okoliczni ewangelicy. Stał opuszczony od lat 60, aż w 1972 roku strawił go pożar. Osiem lat później został wpisany do rejestru zabytków razem z cmentarzem i domem pastora. Nie uchroniło to jednak kościoła przed dalszym popadaniem w ruinę. W 2007 roku zapadł się dach.

Dzisiaj z kościoła została tylko wieża i skrawek murów. Stan jest opłakany, tak jak głosi tabliczka „obiekt grozi zawaleniem”. Nie ma co jej bagatelizować, bo to naprawdę tak wygląda, jakby to było ostatnie tchnienie kościoła. Teren wokół niego jest ogrodzony.

Ciekawostka

Znaleziona w otchłani Internetu. W 2018 roku działkę na której znajduje się zabytkowy kościół i cmentarz została wystawiona na sprzedaż za 40 tysięcy złotych jako teren rekreacyjny z możliwością wykonania ścianki wspinaczkowej na wieży kościoła. Nie wiemy czy to prawda (ogłoszenie już nie jest dostępne), ale chyba już nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Od tego czasu ścianka nie powstała, więc chyba nie było chętnych na wyłożenie pieniędzy na tą inwestycję. To chyba dobrze…   

Cmentarz ewangelicki

Nasze spostrzeżenia na temat cmentarza są takie – jest o wiele większy niż te dotychczas, które widzieliśmy. Mimo tego, że jest on zaniedbany to nie został zdewastowany w takim stopniu tak jak inne nam znane. Historia Dolnego Śląska i ich mieszkańców jest trudna. Niektóre zachowania ciężko nam zrozumieć, gdyż bezpośrednio nas nie dotyczyły… Szacunek zmarłym się jednak należy bez względu na jakiekolwiek różnice. Dlatego odwiedzamy takie miejsca.

Zimą cmentarz nie jest zarośnięty i wszystkie nagrobki są lepiej widoczne. Można zobaczyć cały ich kunszt, a raczej to co z niego zostało…

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dom Pastora i Kościół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *