Hamburg – zwiedzanie w 24h

Hamburg to drugie co do wielkości miasto w Niemczech (pod względem populacji) z największym portem miejskim w kraju. Co za tym idzie? Nie kojarzy się typowo turystycznie, jest bardziej kojarzone jako miasto przemysłowe. Znaleźliśmy jednak kilka bardzo ciekawych punktów, które można zwiedzić w jeden dzień! Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, które oferuje miasto. Nasze zestawienie to jednak dobry początek na tzw. zapoznanie się z nim😉. Zapraszamy na spacer po mieście.

Spis Treści

Transport i parking w mieście

Jak najlepiej poruszać się po Hamburgu? Komunikacją miejską! Ten wybór okazuje się najtańszy i dzięki niemu jesteście najbardziej elastyczni. Polecamy zakupić bilet jednodniowy w automacie, który uprawnia do korzystania ze wszystkich form komunikacji miejskiej tzn. pociągów, metra, autobusów a nawet promu! Koszt takiego biletu to ok. 8 EUR.

Jeśli przyjedziecie do Hamburga autem, warto wybrać parkingi oddalone od centrum tzw. park&ride, często są one bezpłatne i znajdują się w pobliżu komunikacji by móc się na nią przesiąść bez problemu. Parkingi w centrum Hamburga to koszt ok. 2 EUR za godzinę lub 15 EUR za cały dzień.

Zamierzacie spędzić w Hamburgu więcej niż jeden dzień? Warto zainteresować się ich kartą – Hamburg CARD, która oferuje dużo zniżek do różnych atrakcji, w tym darmowy transport.

Kilka informacji o Hamburgu

  • W XII wieku Hamburg zaczął się rozwijać za sprawą przywileju, który otrzymał. Chodzi o możliwość pobierania cła nad Łabą. W średniowieczu stał się najważniejszym portem hanzeatyckim na Morzu Północnym,
  • Od czasów średniowiecza najważniejszym produktem eksportowym było piwo. Z tego powodu zaczęto organizować ucztę z okazji dnia św. Macieja z piwem w roli głównej. Od 1356 roku corocznie 24 lutego aż do dzisiaj trwa ta tradycja!
  • W swojej historii Hamburg miał takie momenty w których znajdował się we władaniu przez Danię i Francję,
  • 1842 rok to data, która często się przewija – jest do rok wielkiego pożaru, który strawił jedną trzecią miasta,
  • W XIX wieku nastąpił duży rozwój miasta, okoliczne miejscowości zostały wchłonięte w granice miasta, wszystko to za sprawą rozwoju żeglugi, portu oraz dzielnicy spichlerzy,
  • Okres II wojny światowej nie był łaskawy dla miasta, zwłaszcza 1943 rok. Alianci zbombardowali miasto (tzw. Operacja Gomora) przez co ucierpiało kilkanaście tysięcy osób i infrastruktura miasta,
  • w 1945 roku miasto zostało zajęte przez Brytyjczyków bez walki.

Co warto tu zobaczyć?

Flakturmy

Czym jest flakturm? To wieża przeciwlotnicza, przeznaczona dla ludności cywilnej by mogła się w niej schronić w trakcie bombardowania. Plusy? Pomieści dużą ilość osób. Najważniejszy plus? Psychologiczny. Nikt nie musiał iść pod ziemię tylko w razie potrzeby zostawał w budynku. Jedna wieża miała pomieścić i ochronić nawet 10 000 osób. W czasie bitwy o Berlin w jednym z flakturmów schroniło się aż 30 000 osób!

We flakturmach znajdowały się instalacje radarowe, które można było schować pod kopułą betonową w razie nalotu. Flakturmy zostały wybudowane w kilku miastach (poza Hamburgiem – Berlin, Wiedeń) na zlecenie Adolfa Hitlera. Były to najbezpieczniejsze miejsca w mieście. Po wojnie uważano, że flakturmy są nie do zniszczenia, dlatego nie wszystkie próbowano wysadzić. Dzięki temu niektóre z nich stoją do dziś.

 W Hamburgu  znajdziemy dwa flakturmy – jeden to tzw. imprezownia i hotel (Feldstraße Bunker – Flakturm IV) – to właśnie do tej wieży weszliśmy do środka i pospadały nam kapcie, gdy zobaczyliśmy klatkę schodową. Weszliśmy, bo było otwarte 😊. Do drugiego nie udało nam się dojść, ale na mapie go zaznaczyliśmy, znajduje się blisko portu (Flakturm VI G-Tower).

Miasto spichlerzy – Speicherstadt

Kto uwielbia czerwoną cegłę to koniecznie musi tutaj przyjść! Dzielnica Speicherstadt powstała w 1888 roku, w momencie gdy utworzono w mieście port wolnocłowy. Potrzebne było miejsce do przechowywania tych wszystkich sprowadzanych towarów takich jak herbata, przyprawy, kawa, tytoń, piwo. Dzięki tego powstał kompleks pięciopiętrowych spichlerzy, magazynów w stylu wilhemińskiego gotyku ceglanego. Do dzisiaj niektóre z budynków dalej pełnią funkcję magazynową. W reszcie znajdują się restauracje, kawiarnie, galerie, muzea, mieszkania.

Dzielnica jest wyjątkowa, panuje tutaj taki klimat jakbyśmy przenieśli się do XIX wieku. Czerwona cegła, detale na budynkach, wszystko otoczone kanałami. Spacer jest wręcz wskazany.

W 2015 roku dzielnica Speicherstadt została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym samym czasie co dzielnica Kontorhaus.

Ruiny kościoła św. Mikołaja

Zanim powstał kościół, w tym miejscu znajdowała się kaplica już w XII wieku! Od tego czasu była wiele razy przebudowywana i rozbudowywana. W XVI wieku nastąpiła seria niefortunnych zdarzeń – atak na wieże kościelną. Za pierwszym razem wieża została zniszczona po uderzeniu pioruna, za drugim razem odbudowana już wieża zawaliła się po burzy. Jak to mówią – do trzech razy sztuka. Tym razem wieża stała dumnie 200 lat. W pamiętnym 1842 roku, gdy doszło do wielkiego pożaru, w tej części miasta pożar strawił też kościół z wieżą.

Obecny budynek pochodzi z 1882 roku (powstał po 36 latach budowy, w stylu neogotyckim). Wieża kościelna posiadała 147,3 metry co czyniło z niej najwyższą wieżą kościelną w tamtym czasie w Europie.

Kościół mocno oberwał w czasie bombardowania miasta w czasie Operacji Gomora w 1943 roku. Praktycznie cały kościół został zniszczony, o dziwo najwyższy punkt w mieście, czyli wieża nie! W czasie nalotów szacuje się, że zginęło 34 000 osób, a zniszczono 40 000 budynków mieszkalnych.

Do 1945 roku był to jeden z pięciu głównych kościołów Starego Miasta. Nie zdecydowano się na jego odbudowę ze względu na ogromne koszty. Powstał pomysł pozostawienia kościoła jako pomnik ku pamięci poległych mieszkańców Hamburga. Pomysł nie do końca się przyjął, ostatecznie władze miasta wysadziły resztki kościoła. Po wojnie zdecydowano się zostawić kościół jako trwałą ruinę oraz dla upamiętnienia ofiar wojny, natomiast dawną parafię przeniesiono do dzielnicy Harvestehude.

Dzisiaj ruiny kościoła można zwiedzać. Wejście na dziedziniec jest darmowe. Dalsza część wymaga już zakupu biletu. W podziemiach kościoła znajduje się muzeum, dodatkowo w wieży kościelnej znajduje się punkt widokowy na miasto, do którego dotrzecie za pomocą przeszklonej windy.

Wejście jest biletowane – bilet normalny kosztuje 6 EUR, ulgowy 5 EUR, dzieci wchodzą za 4 EUR. Kościół jest dostępny codziennie (poza wtorkami) w godzinach 10-18

Ratusz, który wygląda iście pałacowo!

Bez dwóch zdań jest to wizytówka miasta. Mogło tak jednak nie być, gdyż pierwotny ratusz spłonął w 1842 roku. Zanim odbudowano ratusz minęły aż 43 lata! Przesunięcie budowy nastąpiło przez odrzucone aż dwukrotnie projekty. Nowy ratusz został oddany do użytku w 1897 roku.

Ratusz wykonany jest cały z piaskowca. Na frontowej ścianie znajdują się rzeźby cesarzów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Wieża ratuszowa ma aż 112 metrów. Cały budynek jest strasznie duży – posiada aż 647 komnat, co czyni go większym niż chociażby Pałac Buskingham w Wielkiej Brytanii!

Czasami zdarzają się akcje umożliwiające zwiedzaniem ratusza, jednak na co dzień nie jest to możliwe. Ale zanim usłyszymy wasze westchnięcie, pamiętajcie, że bez problemu możecie wejść do środka by podziwiać wnętrze ratusza oraz wyjść na dziedziniec by zobaczyć fontannę.

Punkt widokowy Stintfang

To darmowy punkt widokowy, z którego najlepiej widać port, z którego słynie Hamburg, statki, a nawet filharmonię o której przeczytacie poniżej. Jeśli podróżujecie komunikacją miejską to dobry punkt widokowy znajdziecie też ze stacji Landungsbrücken.

Landungsbrücken

To piękny budynek w środku którego kupimy dzisiaj wszystko – tzw. mydło i powidło. Miejsce to słynie z targu rybnego, jest on jednak dostępny tylko w niedziele, więc jeśli chcecie go zobaczyć weźcie to pod uwagę. Zanim Landungsbrücken pełnił funkcję hali targowej, wcześniej jak można się domyślić ze względu na bliskość do portu – był przystanią dla statków parowych. Z tą pozycją łączy się kolejną, która totalnie nas rozwaliła.

Tunel pod rzeką Łabą (Alter Elbtunnel) z zabytkową windą

Ile to razy słyszeliśmy te wszystkie legendy o tunelach łączących dwa budynki (często zamki) lub tunelach pod rzeką (jak chociaż u naszych sąsiadów w Toruniu) aż tu nagle legenda stała się prawdą!

Alter Elbtunnel to XX wieczny tunel łączący dzielnice St. Paul i Steinwerder. Został otwarty w 1911 roku jako istna nowinka technologiczna, która ułatwiła życie tysiącom hamburczyków, którzy od teraz w łatwy sposób mogli przeprawiać się z jednego brzegu na drugi. Często wiązało się to z łatwiejszym dojazdem do pracy. Tunel ten bowiem jest przystosowany do ruchu pieszego lub ewentualnie dla małych pojazdów takich jak rower.

Tunel ma 426 metrów długości, jest pięknie zdobiony płytkami (och!). Można się do niego dostać po schodach lub korzystając z zabytkowej windy. Przejazd windą odbywa się w niedużych odstępach czasowych. Czekaliśmy dosłownie kilka minut aż zapełniła się winda i mogliśmy przenieść się do XX wieku.

W tunelu odbywają się wystawy sztuki, coroczny maraton, ale również zdarzają się koncerty. Tunel wystąpił jako tło w teledysku Scootera w utworze One (Always Hardcore).

Tunel otwarty jest przez całą dobę, korzystając z niego nie uiszcza się żadnej opłaty

Punkt widokowy w porcie – Old Elbtunnel Viewpoint

Korzystając z tunelu pod Łabą dojdziecie na drugą stronę rzeki, czyli dostaniecie się do portu. Stąd rozpościera się widok na drugą stronę miasta. Stąd też możecie ruszyć na odkrywanie drugiego z flakturmów (Flakturm VI G-Tower).

Filharmonia – Elbphilharmonie

Nie zapraszamy Was na żaden koncert tylko na kolejny punkt widokowy znajdujący się na 37 piętrze! Filharmonia znajduje się w starym budynku portowym, który został odnowiony o szklaną konstrukcję. To dzięki temu filharmonia oferuje punkt widokowy na całe miasto – widok 360 stopni! Ze względu na duże zainteresowanie warto zarezerwować sobie bilet z wyprzedzeniem na stronie filharmonii.

Wstęp kosztuje 3 EUR. Punkt widokowy czynny jest codziennie od 10:00 do 24:00.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzin Hamburga. Nam się strasznie spodobało i zamierzamy ponowić naszą wizytę odkrywając przy tym kolejne miejsca. Przypominamy, że nasze propozycje to nie jedyne, które można tu zwiedzić. Jest tego o wiele więcej. Tym bardziej powinniście poczuć się zachęceni, bo nudy tu nie zaznacie. A może już odwiedziliście Hamburg i chcecie nam polecić jakieś miejsca warte odwiedzenia? Polecajki zawsze mile widziane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *