Schron bojowy przy drodze S5. Przenieśli schron ważący 150 ton!

Droga ekspresowa S5 prowadzi z Wrocławia do Grudziądza, mijając Poznań i Bydgoszcz. Droga jest długa i często uczęszczana, zwłaszcza, jeśli jedziecie nad morze (z S5 wjeżdża się na A1). Na odcinku Żnin-Wąsosz, w stronę Bydgoszczy znajduje się przy drodze pewna ciekawostka – schron bojowy z 1939 roku! Pokażemy Wam go, bo to dobry pretekst na chwilę przerwy i rozprostowanie nóg w czasie podróży!

Spis Treści

Krótka historia

Przy budowie drogi S5 na odcinku z Bydgoszczy do Poznania budowniczowie napotkali problem – polski schron bojowy z 1939 roku. Co jednak cieszy zamiast zniszczyć go zapadła decyzja zgoła inna – schron zostanie przeniesiony.

Tym oto sposobem schron został przeniesiony o 34 metry dalej! Waży 150 ton więc był to nie lada wyczyn. Jednak schron nie został podniesiony do góry i przestawiony – istniało zbyt duże ryzyko, że w trakcie uległby rozpadowi. Plan był inny – najpierw stworzono konstrukcję betonową na której postawiono schron, a następnie ławami żelbetowymi przesunięto go o 34 metry.

Schron ten, to tradytor dwustronny, pierwotnie był przysypany, należał do fortyfikacji Amii Poznań w celu obrony przed Niemcami w 1939 roku. Raczej nie doszło tutaj do walk, Armia Polska dostała rozkaz odwrotu i 5 września wycofała się w stronę Inowrocławia. Od tego czasu schron stał nieużywany.

Kwestie techniczne

  • Niestety na trasie S5 nie ma żadnej tablicy, która by wspominała o tym schronie, ani wskazówek jak do niego dojechać,
  • jadąc od strony Żnina w stronę Bydgoszczy należy skręcić w zjazd na Wąsosz, po zjeździe skręcić w prawo by jechać wzdłuż drogi S5 około kilometra,
  • przy schronie jest miejsce na zaparkowanie kilku aut by można było się zatrzymać i zwiedzić sobie schron,
  • w okolicy znajduje się więcej schronów m.in. w Żninie.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *