Trójkąt zamkowy – ucieczka poza Rygę do Parku Narodowego Gauja – Zamek w Turaidzie, Siguldzie oraz Krimuldzie

Stolica stolicą, duże miasta są fajne, ale nie na długo. Nas bardziej ciągnie do natury, do ruin i zamków, które zazwyczaj znajdują się na uboczu. Będąc w Rydze można wyskoczyć zobaczyć trójkąt zamkowy – idealna opcja na weekend chociaż na upartego cały dzień wystarczy jak się dobrze zepniecie. Park Narodowy Gauja skrywa w sobie niejeden zamek a w sumie jak sama nazwa wskazuje aż trzy zamki (stąd trójkąt). Jakby tak się uprzeć to zamków jest nawet 4! Ale nie wyprzedzając faktów zaczynamy zamkowanie koło Rygi!

Spis treści

Zamek w Turaidzie

Wstęp na teren rezerwatu jest biletowany: w sezonie 6 EUR za bilet normlany, parking dla auta 1,5 EUR; poza sezonem 3,5 EUR, parking darmowy

Zamek znajduje się na terenie rezerwatu etnograficznego. Zanim doszliśmy do zamku zwiedziliśmy kościółek (najstarszy w Łotwie) oraz chatki w których ukazane jest życie ludności od wielu, wielu lat na tych ziemiach. Kto lubi skanseny i takie klimaty będzie zadowolony. Teren jest strasznie obszerny więc można tutaj spędzić dużo czasu.

LEGENDA Z POLSKIM AKCENTEM: Na zamku w Turaidzie mieszkała piękna dziewczyna Maja, na którą mówiono Róża. Miała ona romans z ogrodnikiem Wiktorem. Spotykali się bardzo często w pobliskiej jaskini i dowiedział się o tym polski oficer Jakubowski (tutaj były kiedyś Inflanty!), który zabiegał o względy Róży. Ona jednak nie była nim zainteresowana… Jakubowski chcąc nakryć kochanków wysłał list do Róży w imieniu Wiktora by spotkali się w owej jaskini. Pewna nieścisłość, kobiety nie umiały czytać w XVII wieku, ale w jakiś sposób ją jednak zwabił, bo przyszła na spotkanie. Widząc w jaskini kogoś innego niż Wiktor dziewczyna strasznie się przestraszyła i zaproponowała w zamian za niewydanie jej romansu wspaniały szal, który ochroni Jakubowskiego w bitwie. Na potwierdzenie swoich słów zaproponowałaby Jakubowski przebił ją mieczem i zobaczył, że nic się jej nie stanie. Przecież szal ją chroni! Mężczyzna nie zawahał się i użył miecza… Dziewczyna padła trupem, spod ziemi wyrósł Wiktor, który zabrał ciało ukochanej na wzgórze koło kościoła i ją tam pochował. Do dziś mijamy gród Róży z Turaidy blisko kościoła a w lipcu trwa festiwal Róży 😊.

TROCHĘ HISTORII: Zamek po tej stronie rzeki przypadł biskupstwu ryskiemu, drugi brzeg przypadł natomiast Krzyżakom (jakieś takie znajome się wydaje…), którzy wznieśli zamek w Siguldzie. Jednak jak to oni, wykorzystali fakt, że zamek był rzadko odwiedzany i zawalczyli o niego, zajęli go kilkukrotnie. Po przejęciu Inflant przez Polskę zamek stał się siedzibą starosty, który został wybrany przez Zygmunta Augusta. Jak się domyślacie historia lubi się powielać, więc i tutaj dotarł potop szwedzki. To nie był jednak ostatni cios dla zamku, ten nastąpił w XVIII wieku, gdy doszło do pożaru. Od tego momentu zamek przestał być zamieszkany i zaczął popadać w ruinę. Po II wojnie światowej zabrano się za jego odbudowę, więc dziś zwiedzamy rekonstrukcję zamku.

Nam się tutaj bardzo podobało, zamek jest dobrze przygotowany do zwiedzania, zarówno wystawy jak i wytyczona trasa są jasne i zrozumiałe. Do tego dochodzi jeszcze przepiękna okolica, a rezerwat etnograficzny tylko wszystko dopełnia. Nie wiemy skąd tak złe opinie tego miejsca. My polecamy :D!

Zamki w Siguldzie

Bilety wstępu: stary zamek: 2 EUR bilet normalny; nowy zamek: 4,5 EUR bilet normalny; opcja łączona 6 EUR za wstęp do obu zamków, parking darmowy tuż obok

Przyjechaliśmy tutaj za późno, nie mogliśmy już kupić biletu do ruin, jednak wpuszczono nas na dziedziniec, żebyśmy mogli się rozejrzeć. Strasznie to było miłe i mam wrażenie, że u nas by to nie przeszło 😉.

Ruiny średniowiecznego zamku

Zamek powstał w XIII wieku po tym jak Zakon Kawalerów Miecza zażądał tych ziem od biskupów ryskich za pomoc w walce z poganami. Zakon został przejęty przez Krzyżaków i to oni rozbudowali zamek i przystosowali go do swoich potrzeb. To chyba pierwszy zamek krzyżacki, który nie jest z czerwonej cegły jaki znamy. Chociaż to nie oni go zbudowali więc to wszystko tłumaczy. Krzyżacy wykorzystywali zamek jako więzienie dla biskupów ryskich. W ten sposób udawało im się otrzymywać coraz to nowe ziemie. Działo się tak do 1318 roku, kiedy to w końcu papież Jan XXII kazał zaprzestać takich praktyk i oddać niesłusznie zagarnięte ziemie. Zamek nie miał łatwo – oberwało mu się w czasie wojny inflackiej i został dwukrotnie spalony przez wojska cara Iwana IV Groźnego, a następnie w czasie potopu szwedzkiego zamek został doszczętnie zniszczony. Docieramy teraz do wieku XIX i…

Nowy zamek w Siguldzie

Zamek powstał w dużej mierze z cegły odzyskanej z ruin średniowiecznego zamku. To co dziś pozostało ze starego zamku tworzyło romantyczne ruiny do nowej budowli. Było to dość popularne w tamtym czasie. Tylko zazwyczaj budowało się ruiny, które udawały stare, tutaj mieli ten luksus, że mieli prawdziwe średniowieczne ruiny w parku. Zamek ten powstał jako dwór mieszkalny dla rodziny Kopotkin, w późniejszym czasie zmieniał swoich właścicieli. W czasie II wojny światowej znajdowała się tutaj kwatera główna armii niemieckiej. Po wojnie ZSRR urządziło tutaj dom wypoczynkowy dla wysoko postawionych urzędników, w późniejszym czasie był to ośrodek rehabilitacyjny. Aktualnie znajduje się tutaj coś na styl urzędu miasta.

Zamek w Krimuldzie

Wstęp darmowy

Tutaj nie udało nam się dotrzeć, dzień okazał się za krótki a nasze siły witalne ograniczone. Jednak nie sposób nie wspomnieć o tym miejscu. Z opisów wynika, że z ruin nie zostało wiele, tak naprawdę jedna ściana, ale widok ze wzgórza zamkowego wynagradza trud wspinaczki.

TROCHĘ HISTORII: Zamek powstał z inicjatywy biskupów ryskich by móc bronić się przez Zakonem Kawalerów Mieczowych a później Krzyżaków. Nie miał lekko – przechodził z rąk do rąk co wiązało się z różnymi zniszczeniami – Krzyżacy, Rosjanie, Polacy, Szwedzi. Tutaj następuje kres zamku – Szwedzi wycofując się wysadzili zamek. Od tego czasu zostały tylko ruiny, których ubywa z roku na rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *