Zamkowanie w jeden dzień (cz. 3) – Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Radziki Duże i Brodnica

Dziś przedstawimy Wam kolejną naszą propozycję na jednodniową wycieczkę z zamkami w tle w województwie kujawsko-pomorskim. Odległość od pierwszego do ostatniego zamku nie przekracza 65 km, co oznacza, że samochodem to tak naprawdę rzut beretem. Jeśli podoba Wam się koncepcja takich wycieczek to zapraszamy na poprzednie części tej serii (część 1, część 2).

Lista odwiedzonych zamków

Etap 1 – Kowalewo Pomorskie

W XIII przybytek ten był drewniany, jednak po najeździe przez pogańskich Jaćwęgów podjęto decyzję o budowie murowanego zamku. Dla zwiększenia bezpieczeństwa. Udało się! W 1330 roku odparto najazd m.in. Władysława Łokietka. Po bitwie pod Grunwaldem zamek przechodził w różne posiadanie – ostatecznie na mocy traktatu pokojowego trafił do Korony. Tak naprawdę od tego czasu zamek tracił na świetności, dobiła go okupacja szwedzka. W XVII wieku podjęto decyzję by odbudować zamek, nie wystarczyło jednak funduszy. Ostatecznie w XIX wieku zaczęto rozbierać zamek by cegłę wykorzystać na inne budowle – głównie na kościół ewangelicki, który znajduje się tuż obok góry zamkowej. Dziś z zamku pozostało gdanisko, na górze zamkowej pręży się niezagospodarowana wieża ciśnień wybudowana w XX wieku.

Zwiedzanie: teren zamkowy nie jest ogrodzony, zrobiono z niego przyjemny skwer. Można spokojnie po nim spacerować. Tuż obok znajduje się niewielki darmowy parking, gdy nie działa targ nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

Etap 2 – Golub-Dobrzyń

Piękny zamek Golubski chociaż na pierwszy rzut oka nie przypomina zamków krzyżackich to taki był jego początek. Wybudowany na wcześniejszym grodzie drewnianym przez Krzyżaków przechodził z rąk do rąk, raz był krzyżacki, raz nawet czeski aż ostatecznie trafił w polskie ręce. Najlepszy okres dla zamku przypada na czas panowania Anny Wazówny. To jej zawdzięczamy renesansowe attyki, które często zbierają niepochlebne opinie. Dzięki nim jednak zamek wyróżnia się na tle innych.

Więcej o zamku znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie.

Zwiedzanie: wejście na teren błoni i dziedzińca jest darmowe, zwiedzanie wnętrz – 15 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy. Gdy trwa turniej rycerski obowiązuje cennik za wejście na turniej plus dodatkowo zwiedzanie. Parking płatny pod zamkiem.

Etap 3 – Radziki Duże

Zamek powstał w XIV lub XV wieku, niestety nie ma co do tego zgodności. Ród Ogończyków z czasem zaczął używać nazwiska Radzikowski, stąd wzięła się nazwa zamku (często mówi się o nim jako o Zamku Radzikowskich). Mocno mu się oberwało w czasie wojen krzyżackich, po których nastąpiła odbudowa w stylu renesansowym. Kolejny cios dla zamku to potop szwedzki – stracił nawet status rezydencji, został opuszczony i zaczął popadać w jeszcze większą ruinę. W XVIII i XIX wieku podjęto decyzję o rozebraniu części zamku na poczet dworu, który dziś jest szkołą!

CIEKAWOSTKA: W XIX wieku zadłużony dworek nabył Franciszek Salezy Dmochowski, autor książki „Przekleństwo matki” gdzie opisuje dzieje zamku i rodzin tu mieszkających pod zmienionymi nazwami!

Zwiedzanie: zamek jest ogrodzony płotem, znajduje się na terenie szkoły. Pod same ruiny nie można podejść, ale wkoło płotu bez problemu. Tuż pod szkoła jest darmowy parking. W weekend nie powinno być problemu z miejscem, w tygodniu może być różnie, zwłaszcza w godzinach typowo szkolnych.

Etap 4 – Brodnica

To kolejny zamek krzyżacki, który niekoniecznie na taki wygląda. Tutaj tak naprawdę z zamku zachowała się jedynie wieża i piwnice. Sama wieża przypomina bardziej latarnie morską niż wieżę zamku krzyżackiego 😉 – zawdzięczamy to Annie Wazównie, starościnie Brodnicy. Zamek swoje przeszedł i nigdy nie został odbudowany. Za to na murach zamku został wzniesiony pałac dla Wazówny, który do dziś pięknie sąsiaduje z ruinami zamku. Annie Wazównie mimo, dużego wkładu i zaangażowania w swoją pracę, po śmierci odmówiono pochówku na Wawelu (była siostrą króla Zygmunta III Wazy) ze względu na inne wyznanie religijne. 11 lat ciało Anny czekało na wieży zamkowej na pochówek…

Więcej o zamku znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie.

Zwiedzanie: 5 zł bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy, ale rekomendujemy skorzystać z karnetu i zwiedzić jeszcze dwie atrakcje w mieście. Pod zamkiem znajduje się darmowy parking.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Zamkowanie w jeden dzień (cz. 3) – Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Radziki Duże i Brodnica”