Tomaszów Mazowiecki i okolica na weekend

Długi weekend nadchodził wielkimi krokami, a my nadal nie wiedzieliśmy co zrobić z wolnym czasem. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nad morzem będzie tłoczno, w góry i tak mamy za daleko, na wyjazd na 2 dni. No może by tak w łódzkie jechać? Ja osobiście jestem oczarowaną Łodzią, to miasto ma w sobie coś. Adrianowi w Łodzi, również się podobało chociaż nie do końca rozumie mój zachwyt nad tym miastem. Także, wiadomo sama Łódź odpada. Pokopałam trochę w Internecie i ostatecznie nasz wybór padł na Tomaszów Mazowiecki, który nadal jest w województwie łódzkim (mnie śmieszy… 😊). Czy faktycznie jest tam co zwiedzać? Zobaczcie sami.

Spis Treści

Groty nagórzyckie

groty nadgorzyckie

Wstęp: bilet normalny 15zł, bilet ulgowy 10 zł

Parking: darmowy pod grotami

Garść informacji: Groty, które nie są grotami 😊. Tak naprawdę jest to stara kopalnia, która w całości została wykonana pracą ludzkich rąk. W zamierzchłych czasach na tych ziemiach, które były słabej jakości zwanych „piochem”, przypadkowo odkryto, że piach jednak na coś się przyda. W piasku okazało się, że jest duża zawartość kwarcu. Chłopi przebranżowili się na górników, także bez wiedzy i doświadczenia wzięli kilofy w ręce i zaczęli pracować. Na początku piach wymieniali na łupiny ziemniaków z mieszkańcami Tomaszowa. Karmili nimi swoją trzodę. Zaprzestano tego, gdy doceniono wartość piasku dla produkcji w hutach szkła. Ale co ja Was będę zanudzać, warto odwiedzić groty, pan przewodnik bardzo ciekawie opowiada spacerując po grotach razem z nami.

jaskinie groty nadgorzyskie tomaszow
trasa turystyczna groty nadgorzyckie

Centrum Tomaszowa

manufaktura tomaszowa mazowieckiego

Samo centrum… nie wiem czy jest właściwie o czym pisać. Miasto skojarzyło mi się z małą Łodzią, ale jeszcze tą niewyremontowaną. Dużo opuszczonych budynków mieszkalnych, po fabrykach. Także, Urbexi wpadajcie na pewno, będzie co robić! 😊 Poszliśmy zobaczyć zabytkowy pałac Moritza Piescha, który aktualnie, jest na sprzedaż, na nim również widać upływ czasu…  Moritz Piesch był właścicielem fabryki sukna, która bardzo dobrze prosperowała na przełomie XIX wieku. Aktualnie jego fabryka (część?) została zaadoptowana na galerię handlową Tomaszów (podobieństwo Izrael Poznański-Manufaktura). Wszystko idzie w dobrą stronę, pytanie tylko kiedy to się stanie. W centrum znajduje się też muzeum w ładnym budyneczku. Niestety jest otwarte w kiepskich godzinach (11-15 w sobotę) i nie zdążyliśmy odwiedzić. Może warto?

palac moritza piescha
palac moritza piescha

 Spacerując ulicami miasta, przypomniały mi się wykłady z ekonomii, gdzie to pani profesor mówiła jak bardzo ją wkurza to, że u nas w mieście (dla przypomnienia-Bydgoszcz) na każdym rogu jest sklep spożywczo-monopolowy co z monopolem z ekonomicznego punktu widzenia nie ma nic wspólnego. Wiąże się też z tym ten mem. Idąc ulicami Tomaszowa nie uświadczyliśmy żadnego małego sklepu, w którym można by kupić sobie wodę czy coś do picia. Same markety! Nie da się tutaj zrobić szybkich zakupów. Za to szacun, co zapamiętałam z tylu lat nauki!

Skansen Rzeki Pilicy

skansen rzeki pilicy

Wstęp w sezonie: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł

Parking: pod skansenem płatny za wjazd 5 zł, bez ograniczeń czasowych

Garść informacji: Skansen ten jest pierwszym skansenem poświęconym rzece w Polsce. Eksponaty, które tutaj zobaczymy opowiadają jakąś historię związaną z wodą m.in. zobaczymy drewniany młyn wodny albo eksponaty militarne wydobyte z Pilicy. Niektóre z nich dostały tutaj drugie życie. Najbardziej urokliwy jest jednak budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. Gdyby nie starania władz skansenu oraz Tomaszowa ten piękny budyneczek by nadal niszczał. Na szczęście tak się nie stało i możemy go tutaj podziwiać.

skansen rzeki pilicy
skansen rzeki pilicy tomaszow mazowiecki

Rezerwat Niebieskie Źródła

rezerwat niebieckie zrodla

Wstęp: darmowy

Parking: pod skansenem płatny za wjazd 5 zł, bez ograniczeń czasowych

Garść informacji: rezerwat znajduje się tuż obok skansenu. Od ulicy dzieli go zaledwie kilka metrów i już przenosicie się w wodny i spokojny świat kaczek i innych wodnych stworów. Same niebieskie źródła, a raczej ich barwa jest efektem rozproszonego światła słonecznego na spękanych wapieniach jurajskich. Odcienie barwy wody zależą od stopnia nasłonecznienia i zachmurzenia. Jest tutaj malowniczo!

niebieskie zrodla tomaszow mazowiecki

Zmierzamy w okolice Tomaszowa…

Zalew Sulejowski

Zalew znajduje się niedaleko Tomaszowa. Jeśli zmęczyło Was zwiedzanie, to idealnym rozwiązaniem będzie przystanek nad zalewem na plaży. Co tu dużo mówić – plażing, slażing, chilling 😉 Idealne miejsce na żeglowanie.

zalew sulejowski
zalew sulejowski

Schron kolejowy Jeleń

Wstęp: darmowy albo 500 zł 😉

Garść informacji: schron znajduje się w lesie zaraz za Tomaszowem. Prowadzi do niego droga leśna, pod samym schronem turyści zostawiają samochody, jednak, nie jest to najlepszy pomysł. Na drogach leśnych nie można zostawiać samochodu drogi kierowco, to tak dla przypomnienia… Nie każdy o tym pamiętał w ten weekend😉. Wiecie, straż leśna tam grasuje a mandacik 500 zł to niemało! Jeśli nie chcecie dodatkowych wydatków to może lepiej zrobić sobie spacer 😊?

Schron powstał w czasie II wojny światowej w 1941 roku, miał on pełnić funkcję ochronną przed atakiem lotniczym dla specjalnych pociągów, a także służyć podczas ataku na ZSRR. Nie spełnił on jednak swojej funkcji zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Schron ma długość 355 m, nie jest oświetlony, jest wręcz zaniedbany. Wszędzie widzimy graffiti (po oświetleniu latarką), ludzie pozostawiali w nim śmieci. Akurat ten schron ma kształt niewielkiego łuku, także jeśli zamierzacie przejść cały jak my, w pewnym momencie idziecie w kompletnej ciemności, bez żadnego światełka w tunelu 😉 Przerażające! Jego bliźniak (dwujajowy), znajduje się niedaleko, także jeszcze o tym wspomnę.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O SCHRONIE KOLEJOWYM W JELENIU

bunkier kolejowy jelen

Inowłódz – nazwa jest po prostu genialna 😉 niepozorne miasteczko, które ma kilka punktów obowiązkowych do zobaczenia. 

Kościół św. Idziego

kosciol sw idziego

jest jednym z najstarszych murowanych kościołów w Polsce. Jego położenie jest dość nietypowe – kościółek znajduje się na wzgórzu. Aktualnie prowadzą do niego schodki. Widok jest imponujący – ze wzgórza widzimy tereny zielone wzdłuż rzeki, całe miasto, w tym zamek. No właśnie, zamek znajdował się niżej niż kościół – taka ciekawostka. Nabożeństwa w kościele odbywały się przez całych czas jego istnienia, poza czasem gdy kościół został ograbiony w roku 1793 przez Prusaków i zamieniony w magazyn zbożowy.  Wojny światowe wpłynęły na niszczenie kościoła, po II wojnie światowej był restaurowany aż trzy razy by móc go teraz widzieć w takiej okazałości.

Ruiny zamku w Inowłodzu

ruiny zamku inowlodz

Wstęp: 5 zł bilet normlany, 3 zł bilet ulgowy

Parking: pod zamkiem płatny, 5 zł za auto osobowe

to już kolejny zamek kazimierzowski, który zwiedziliśmy. Zamek miał strategiczne położenie na szlaku handlowym Lwów – Sandomierz – Toruń, za zadanie miał ochronę celną. Gdy właścicielami zamku był ród Drzewieckich nastąpiła jego rozbudowa, nie tylko związana z rekonstrukcją po pożarze.  Drzewieccy przenieśli się tutaj ze swoich włości w Drzewicy (swoją drogą tam również znajdują się ruiny do zwiedzania). W czasach najazdu Szwedów zamek został zniszczony, a za jego odbudowę wzięto się dopiero 300 lat później! Aktualnie w zamku znajduje się Biblioteka oraz Punkt Informacji Turystycznej.

zamek inowlodz
zamek inowlodz

Synagoga

w czasie II wojny światowej była ostrzeliwana przez hitlerowców i uległa zniszczeniu. Po zakończeniu wojny spełniała różne funkcje – była magazynem, sklepem AGD, biblioteką. Aktualnie znajduje się w niej sklep spożywczy. Zachęcam wejść tam, kupić cokolwiek i zachwycić się tym zabytkiem, gdzie na tle modlitewnika stoją słoiki z żywnością. Pomieszanie z poplątaniem.

synagoga inowlodz
synagoga inowlodz

Niedaleko Synagogi znajduje się plaża nad rzeką Pilicą, gdzie spokojnie możecie sobie urozmaicić wycieczkę wypożyczając kajaki.

Schron kolejowy Konewka

bunkier konewka

Wstęp: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł

Parking: darmowy pod bunkrem

Garść informacji: w odróżnieniu od schronu w Jeleniu, ten jest zagospodarowany. Jeśli zamierzacie zwiedzić cały obiekt, który składa się na kilka budynków to spokojnie zajmie Wam to 2-3 h. Główny schron ma 380 m i jest prosty. Z niego prowadzi tunel pod ziemią do drugiego budynku. Spokojnie możecie z niego skorzystać, jeśli nie straszne Wam są niskie i małe pomieszczenia.

Niemcy nie wykorzystali tego obiektu ani w trakcie przygotowań ani w trakcie wojny z Rosją, przez to, że szybko się przesuwali na wschód i linia frontu wypadała daleko. W styczniu 1945 Niemcy bez walki opuścili schron zostawiając go zaminowanym. Ostatecznie go nie wysadzili, ale też nie zabrali wyposażenia. Na wiosnę 1945 roku polscy saperzy zabrali się za demontowanie bomb. W latach 50 schrony były wykorzystywane jako magazyny centrali rybnej. Schron w takiej okazałości można zwiedzać od 2005 roku.

bunkier konewka
bunkier kolejowy konewka
bunkier kolejowy
bunkier kolejowy konewka
Wycieczka w te rejony okazała się bardzo zróżnicowana. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno można tu zwiedzać, aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, można też leniuchować na plaży. Do wyboru, do koloru. Co ja mogę powiedzieć? Wybraliśmy nietypowy kierunek na weekend. Znajomi i rodzina pytała “po co tam jedziecie? Coś tam jest w ogóle?”. Słysząc, że jesteśmy w Inowłodzu. “W Inoczym?”.  Podsumowując nasz wypad, to polecamy! Zwłaszcza w czasach zarazka, gdzie przyda się wsparcie polskiej turystyki.

Co jeszcze można zobaczyć w okolicy?

  • Zamek w Piotrkowie Trybunalskim – ok. 30 km od Tomaszowa
  • Piękna Łódź – 1h drogi od Tomaszowa
  • Zamek w Rawie Mazowieckiej – 35 km
  • Zamek w Drzewicy – 45 km

A może Wy już byliście w tych terenach? Jakie macie spostrzeżenia? Jeśli nie, to może chodź trochę Was zachęciliśmy do odwiedzin?

Trzymacie się zdrowo!

Enjoy!

galeria czarna kura
mural inowlodz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *