Ostatni raz byłam w Chełmnie z 20 lat temu, pomijając fakt, że mało co z tego pamiętam, to od tego czasu na pewno miasto się sporo zmieniło. Postanowiliśmy wyruszyć i zobaczyć co ma aktualnie do zaoferowania miasto zakochanych.
Spis Treści
- Punkt widokowy w Borównie
- Góra św. Wawrzyńca
- Chełmno – co warto zobaczyć
- Miłosne akcenty miasta zakochanych
- Chełmno – miastem murali
- Jezioro Starogrodzkie
- Góra zamkowa w Starogrodzie
- Co zobaczyć w okolicy?
Punkt widokowy w Borównie
Jadąc do Chełmna zobaczyliśmy przy drodze znak z lornetką i postanowiliśmy zboczyć, zobaczyć co to jest. Ukazała nam się na końcu drogi wieża widokowa usytuowana na wale przeciwpowodziowym skierowana na Wisłę. Znajduje się ona w strategicznym punkcie, gdzie od zamierzchłych czasów z tego miejsca pilnowano szlaku handlowego, mimo że mostu nigdy tutaj nie było. Z tego miejsca sam Adolf Hitler obserwował przeprawę wojsk Wermachtu na wschodni brzeg Wisły w 1939 roku. Bardzo urokliwe miejsce, słychać śpiew ptaków można się wyluzować patrząc na krajobraz ziemi chełmińskiej.
Góra św. Wawrzyńca
Jadąc w stronę Chełmna w miejscowości Kałdus zobaczyliśmy kolejny znak i znowu postanowiliśmy zboczyć. Góra – sztucznie usypana, aktualnie jest rezerwatem przyrody. Przeprowadzono tutaj badania archeologiczne i odkryto początki osady i cmentarzyska z X wieku. W końcu lat 90 XX wieku odkryto fundamenty kamienne świątyni wczesnoromańskiej podobnej do tych w Gnieźnie czy Poznaniu. Niektóre ze znalezisk można obejrzeć w Chełmnie w Baszcie Prochowej. Otoczenie góry stanowi kolejny punkt widokowy, przy którym można sobie usiąść i odpocząć.
Chełmno -małe miasteczko zwane miastem zakochanych. Dla mnie to też miasto kościołów. W samym centrum naokoło rynku jest ich aż 7 (kiedyś 8) 😉 Co ma do zaoferowania?
Mury obronne
które praktycznie nie zostały zniszczone. Wiąże się z nimi legenda. Podczas wojen polsko-szwedzkich, Szwedzi okupowali mury Chełmna i czekali na moment, aż zabraknie ludności jedzenia. W momencie gdy rajcy chcieli już poddać miasto, mieszczki wpadły na pomysł by z resztek mąki upiec chleb i wystrzelić go z największej armaty w stronę Szwedów. Dodatkowo przy murach zostawili woła, który tak strasznie ryczał, jakby stało ich tam całe stado. Szwedzi mocno się zdziwili, że mieszkańcy Chełmna nadal mają takie zapasy. Postanowili ostatni raz zaatakować. Kule jednak nie trafiały w mur, a to za sprawą Matki Boskiej, którą im się ukazała. To ona odganiała strzały. Od razu po tym Szwedzi zwinęli obóz i tyle było ich widać. Na pamiątkę tej legendy, w murze znajdują się prowizoryczne kule. Sami ich nie zauważyliśmy także odsyłam tutaj KLIK
Ratusz
znajdujący się na rynku jest jednym z najpiękniejszych budynków renesansowej Polski. Na początku wzniesiono go w miejsce wcześniejszego ratusza z XIII wieku, następnie dobudowano wieżę. Barokowy chełm dołożył Krzysztof Wagner z Gdańska. Od 1975 roku w budynku mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Wstęp płatny: bilet normalny 5zł, bilet ulgowy 3zł.
Kościół farny Wniebowzięcia NMP
wiąże się z nim pewna legenda. Po ukończeniu budowania pierwszej wieży kościoła, zabrano się za drugą. Roboty się przedłużały przez co zapadła decyzja o pracy również w niedziele i święta. Pan Bóg widząc to zesłał piorun na ziemię, który trafił w nieukończoną wieżę. Przez ten incydent już więcej nie podejmowano tematu drugiej wieży.
Aktualnie na tą jedyną wieżę można wejść, ponieważ udostępniono na niej taras widokowy. Wejście jest płatne, ale nie kupuje się biletu, tylko daje ofiarę na cele kościoła w kwocie 5zł – ofiara normalna, 3 zł – ofiara ulgowa 😉. Poza wspaniałym widokiem, samo wejście na wieżę jest ekscytujące. Strome schody, niskie stropy i belki. Będąc w Chełmnie to jest punkt obowiązkowy! W czasie mszy nie można skorzystać z tarasu. Dokładniej jest dostępna od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-17:00 – w niedzielę i święta od godz. 14:00 do 17:00 . Sam kościół prezentuje się bardzo dostojnie. W środku znajdują się jedyne relikty św. Walentego w Polsce.
Miłosne akcenty
-Od około 2002 roku w Polsce obchodzi się „modne Walentynki”. Wspomniane wyżej relikty św. Walentego zostały przez to wystawione ponownie po 200 latach na ołtarz. Ahh ten marketing…
-Na nowych plantach znajdziemy m.in. dywany kwiatowe w kształcie serc lub inne kompozycje w tym kształcie, a także ławeczki zakochanych. Jedna z nich, usytuowana naprzeciwko urzędu miasta, ma skierowaną kamerę właśnie na ławkę, przez co można przesłać pozdrowienia swojej sympatii na żywo 😉
-Geochaching ze specjalną trasą „Serce miasta zakochanych”, jeśli lubicie szukać skarbów to wystarczy z tej strony (KLIK) ściągnąć sobie mapkę i ruszyć na łowy
Baszta Prochowa
Wstęp 3 zł. Otwarte tylko w sezonie w soboty w godzinach 10:30-13:00. Zobaczyć tutaj możemy część eksponatów znalezionych podczas prac archeologicznych na Górze św. Wawrzyńca.
Kamieniczki i murale
Kamienice na rynku prezentują się bardzo ładnie, są odrestaurowane. Budynek poczty, który jest podobny do tego bydgoskiego również cieszy oko. W ostatnich latach murale wyrastają jak grzyby po deszczu w różnych miastach. Bardzo lubię takie zagospodarowanie ścian budynków i kamienic. Udało nam się odkryć kilka, chociaż zapewne to nie wszystkie. Są super! Zwłaszcza te, które nawiązują do samego Chełmna.
Wieża ciśnień
W Chełmnie przez pewien czas znajdowały się dwie wieże ciśnień. Stara wieża służyła mieszkańcom przez spory czas, aż do 1925 roku kiedy ją rozebrano. Zaczęto korzystać z nowszej wieży aż do lat 80 XX wieku. W 2019 roku wieża ciśnień była wystawiona na sprzedaż. My trafiliśmy na nią w remoncie. Może ktoś ją kupił do zagospodarowania? Kto wie, może będzie to kolejna atrakcja turystyczna do zwiedzania od wewnątrz? Propozycje padały na przerobienie wieży na restaurację, kawiarnię czy manufakturę czekolady. Miasto też rozważało zakup i stworzenie w niej muzeum.
Aktualizacja! W wieży ciśnień działa kawiarnia, w ciągu dwóch lat mają powstać komnaty, restauracja i punkt widokowy. Mocno kibicujemy, bo wnętrze już jest piękne!
Park Miniatur Zamków Krzyżackich
Znajdziemy tutaj jak sama nazwa wskazuje miniatury w stali 1:30 zamków krzyżackich z okolic, poza wszystkim znanym zamkiem Malbork m.in. zobaczymy Zamek Grudziądz czy Zamek z Papowa Biskupiego. Warto się przejść, może zainspiruje was to do wycieczki w okolice Chełmna 😊.
Jezioro Starogrodzkie
Dosłownie 2 km od centrum Chełmna znajduje się na terenie ośrodka jezioro i plaża z ratownikiem. Po zwiedzaniu można udać się na odpoczynek, nie ma co przynudzać tylko się wyluzować 😉.
Starogród – Góra Zamkowa
W XII wieku na tej górze Krzyżacy wybudowali drewniany gród, natomiast w XIII wieku wzniesiono tutaj murowany zamek. W tym miejscu podpisano akt lokacyjny dla Chełmna i Torunia. Podczas potopu szwedzkiego zamek mocno ucierpiał, mimo remontu budowla tylko podupadała. Ostatecznie pod koniec XVIII wieku zamek został zburzony i rozebrany. Nic z niego nie pozostało. Aktualnie na górę prowadzą schody, dokładnie 277, które wybudowali mieszkańcy Starogrodu w latach 70. Nie muszę mówić, że góra stanowi super punkt widokowy, sami zobaczcie 😉.
Co jeszcze można zobaczyć w okolicy?
- Zamek krzyżacki w Świeciu i Czarcie Góry – 9km
- Starówka w Toruniu i ruiny zamków – 45 km
- Stare miasto w Grudziądzu z Wieżą Klimek – 35 km
- Bydgoszcz i Puszcza Bydgoska – 50 km
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku – 30 km
- Zamek Bierzgłowski i Wiatrak Koźlak – 35 km
- Zamek w Nowem – 50 km
I jak? Spodobało Wam się Chełmno tak samo jak i nam?
Komentarz do “Chełmno – miasto zakochanych i okolice”