Warta Bolesławiecka. Cmentarz dworski i mauzoleum właścicieli zamku

Jadąc z Bolesławca dalej na Dolny Śląsk odwiedziliśmy pewne miejsce, niby ukryte w gąszczu drzew a jednak tak zaniedbane.

A widzieliście już co można zobaczyć w Bolesławcu?

most kolejowy boleslawiec
Most kolejowy
kamienice boleslawiec
Kamienice na rynku
rynek boleslawiec
Rynek

Wyszło bardziej spontanicznie niż zwykle, dlatego nie wiedzieliśmy, że niedaleko znajdują się ruiny zamku. Cmentarz dworski, który odwiedziliśmy znajduje się na złotym szlaku rowerowym. Na tym szlaku znajdują się punkty, które chcieliśmy odwiedzić a nie udało nam się ich znaleźć – chodzi m. in. o zbiornik odpadów flotacyjnej po byłej kopalni „Konrad” w Iwinach. No nic innym razem. 

Kwestie techniczne

Będąc w Warcie Bolesławieckiej należy kierować się na Wartowice. Zostawiliśmy samochód mniej więcej tutaj  – GPS. 51.228331, 15.649924 – w małej zatoczce gdzie przez chwilę nie będziecie nikomu wadzić. W tym miejscu znajduje się także tablica informacyjna o szlaku rowerowym oraz cmentarzu dworskim. Należy przejść całą aleję drzew i kierować się w stronę równoległej drogi do tej gdzie zaparkowaliście auto. Mauzoleum znajduje się właśnie bliżej tej drogi.

Kiedyś cmentarz musiał być ogrodzony, dziś mijamy tylko dwa słupy, które kiedyś jakby trzymały bramę. Najpierw mijamy jakieś pozostałości po nagrobkach – to cmentarz przeznaczony dla służby dworskiej. Aż dochodzimy do mauzoleum gdzie widzimy trzy nagrobki w bardzo złym stanie. Widać, że pomógł im człowiek. Niestety, to kolejne takie miejsce na Dolnym Śląsku, które odwiedziliśmy (ale zdajemy sobie sprawę, że nie tylko tutaj tak się dzieje), które jest w opłakanym stanie. To nadal cmentarz, przez niektórych uważany za wspaniałe miejsce odpoczynku i wypicia browarka. Straszne! Wszędzie śmieci. Ludzie, zabierzcie je ze sobą jak już musicie tutaj biwakować!

To nie koniec złych informacji. W 2019 roku złomiarze dobrali się do mauzoleum i ukradli z niego to co można było spieniężyć. Sprawcom za zniszczenie cmentarza może grozić nawet 5 lat więzienia, ale co z tego jak zapewne nie zostali oni złapani?

mauzoleum warta boleslawiecka

Czy widzieliście mauzoleum Karla Lachmana? Również zostało zdewastowane.

mauzoleum karla lachmana

Cmentarz dworski rodzin von Frankenberg oraz von Merveldt

Informacji na temat zamku i mauzoleum nie ma dużo, ale większość z tych które znaleźliśmy wskazuje na to, że mauzoleum należy do ostatnich właścicieli zamku w Warcie Bolesławskiej. Mianowicie do hrabiego Klemensa von Merveldt, hrabiny Joanny von Merveldt oraz Róży hrabiny von Frankenberg, z domu baronowej von Hauer. Na grobowcu hrabiego dostrzec można jelenie rogi, gdyż zajmował on się w wolnych chwilach polowaniem. Mauzoleum datuje się na 20 lata XX wieku.

Zamek, który znajduje się niedaleko mauzoleum nazywany był Gwiezdnym Zamkiem. Legenda głosi, że był on połączony podziemnym korytarzem z zamkiem Grodziec. Pochodzi on z XII-XIII wieku i został zbudowany przez Templariuszy.

Niedługo z mauzoleum może nie zostać nic. Mimo że leży na szlaku rowerowym i jest promowane jako „atrakcja turystyczna” to mam wrażenie, że nikt o nie nie dba.

Jeśli zamierzacie się tu wybrać to nie niszczcie tego miejsca. Zachęcam do zabrania ze sobą worka na śmieci. Tyle możemy zrobić.

My tu wrócimy poznać cały złoty szlak rowerowy. (spoiler – wróciliśmy, możecie o tym poczytać tutaj! :))

Co można zobaczyć w okolicy?

Trzymajcie się zdrowo!

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *