Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”, czyli kolorowe jeziorka w województwie lubuskim

Dawna Kopalnia Babina to ścieżka geoturystyczna przygotowana specjalnie dla turystów przez Nadleśnictwo Lipinki w Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa (woj. lubuskie). Ścieżka znajduje się na terenie największej na świecie moreny czołowej, dodatkowo na terenie pokopalnianym. Kopalnia działała tu do lat 70 XX wieku i zajmowała się wydobyciem węgla brunatnego i ił ceramicznych. Dzisiaj zapadliska pokopalniane w połączeniu z wodą opadową stworzyły kolorowe jeziorka, które warto zobaczyć!

Spis Treści

Gdzie zaparkować?

Teren został bardzo dobrze przygotowany dla odwiedzających – przygotowano aż 4 darmowe parkingi blisko ścieżki oraz jeden znajdujący się delikatnie dalej. Dla wszystkich wystarczy miejsca!

Dokładnie tak to się przedstawia:

  • Parking (wjazd od wsi Nowe Czaple) GPS: 51.549596, 14.774662 – znajdujący się najbliżej Błękitnego Stawu
  • Parking 2 Przewoźniki – znajdujący się najbliżej wieży widokowej
  • Parking 3 Łęknica – znajdujący się najbliżej „zatopionego lasu”
  • Parking 1 Nowe Czaple – jest oddalony delikatnie od ścieżki

Informacje praktyczne

  • Zarówno parkingi jak i wejście na samą ścieżkę jest darmowe,
  • Główny szlak to ok. 5 kilometrów, spacer można jednak wydłużyć zwiedzając również boczne ścieżki,
  • W zbiornikach wodnych nie wolno się kąpać, przez wysokie stężenie związków chemicznych,
  • Trasa przygotowana jest zarówno dla pieszych jak i rowerzystów,
  • Nasza wydłużona trasa wyniosła 9 km, zajęła nam ok. 2,5 h spokojnego spaceru,
  • Wzdłuż ścieżki co jakiś czas przygotowane są miejsca postojowe, ławki, punkty widokowe, miejsca na odpoczynek, tym samym można tu spędzić zdecydowanie więcej czasu a nawet i cały dzień.
PARKING NOWE CZAPLE – STAW BŁĘKITNY – WIEŻA WIDOKOWA – ŹRÓDŁO WÓD ŻELAZISTYCH – ZATOPIONY LAS – STAW DWÓJKA – PARKING NOWE CZAPLE – 9 km – 2,5 h

Krótka historia kopalni

Kopalnia została założona w 1921 roku jako „Babin Braunkohlenverwertung GmbH Muscau z siedzibą w Bad Muskau, czyli pobliskim Mużakowie. W latach 1921-1973 na terenie kopalni wydobywano węgiel brunatny oraz iły ceramiczne. Powojenne czasy kopalni związane są z nazwą „Kopalnia węgla brunatnego Przyjaźń Narodów – Szyb Babina”. Jak widzimy w nazwie nastąpiła kontynuacja i powtórzenie, z którym do dzisiaj się spotykamy – Babina. Słowo to pochodzi z języka łużyckiego i oznacza babcię 😊. Kto by się spodziewał?

Ze względu na umiejscowienie węgla pod ziemią jego wydobycie odbywało się zarówno metodą odkrywkową jak i podziemną. Jeśli kojarzycie szyby górnicze jako konstrukcje poprowadzone prosto w głąb ziemi to tutaj działo się inaczej. Tworzono tu szyby upadowe, czyli takie, które były prowadzone pod dużym kątem. Wszystko ze względu na wcześniej wspomniane umiejscowienie węgla brunatnego.

W zalanych wyrobiskach nie znajdziemy oznak życia, zwłaszcza w tych, w których wcześniej odbywało się wydobycie węgla brunatnego. Tam gdzie wydobywano iły ceramiczne są śladowe ilości roślinności i życia. Całość dzisiaj prezentuje się przepięknie – to kolejne kolorowe jeziorka, które powstały na terenie pokopalnianym, które zwiedziliśmy.

ZOBACZA TAKŻE: Złoto głupców i kolorowe jeziorka w województwie dolnośląskim

Najciekawsze punkty

  • Zbiornik Afryka i wieża widokowa – nazwa zbiornika wzięła się od jego kształtu przypominającego kontynent afrykański. W latach działalności kopalni nazywano ją wyrobiskiem łupki C. W najgłębszym momencie ma nawet 24 metry! Afryka powstała po wypełnieniu wodą opadową oraz wodą podziemną wyrobisk odkrywkowych powojennej kopalni „Przyjaźń Narodów – Szyb Babina”. Z wieży widokowej przy dobrej widoczności (na którą my niestety nie trafiliśmy) widać Sudety, w tym nawet kapryśną Śnieżkę! Coś czego nie można pominąć to półwysep utworzony na Afryce, który ze względu na kształt nazwano Grzbietem Słonia.

  • Formy erozyjne – brzeg Afryki wygląda bardzo fantazyjnie. Te formy skalne to tak naprawdę dawne zwałowiska skał nadkładu pooddzielane dzięki działalności wód opadowych. Zwałowiska powstały z połączenia kwarcu, pyłu węgla brunatnego, muskowitu oraz domieszki materiałów ilastych.
Grzebień Słonia i Pazur Dinozaura
  • Zapadlisko kopalni podziemnej tzw. zatopiony las – likwidacja kopalni odbywała się m.in. przez usuwanie szalunków podtrzymujących chodniki. Po ich usunięciu dochodziło do zapadania się korytarzy, następnie do zalania przez wody podziemne i wody opadowe. Efekt końcowy – mamy gotowe jezioro. Ze względu na duże stężenie żelaza (trochę pirytu) i odczyn kwaśny wody jezioro ma specyficzny rdzawy kolor. To wszystko nie zrobiło dobrze zalanym drzewom – przez to dzisiaj widzimy wystające kikuty po dawnych drzewach.
  • Staw Błękitny – dojście do stawu prowadzi przez dawnym nasyp kolejki wąskotorowej, która była wykorzystywana na terenie kopalni. Błękitny staw ma przepiękną barwę, która nawet w mało słoneczny dzień zapiera dech. Woda zawdzięcza taki kolor występowaniu skał iłowych oraz piasków kwarcowych.
ZOBACZ TAKŻE: Zatopiony las koło Czołpina

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Geościeżka Babina – nowym cudem Polski?

W 2023 roku Geościeżka Dawna Kopalnia Babina została nominowana w konkursie na nowy cud Polski 2023. Niestety miała mocnych rywali i zapewne tylko dlatego przegrała (walczyła z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym i Parkiem Książęcym w Zatoniu). Niemniej cieszy sam fakt, że geościeżka została zauważona. Na naszą Bucket Listę – 100 miejsc do zobaczenia w Polsce trafiła już kilka lat temu. Po zwiedzaniu możemy powiedzieć tylko jedno – nie trafiła tam przypadkiem!

ZOBACZ TAKŻE: Międzyrzecki Rejon Umocniony
ZOBACZ TAKŻE: Bucket Lista – 100 Miejsc do zobaczenia w Polsce

Co warto zobaczyć w okolicy?

  • Pałac Bad Muskau – po niemieckiej stronie Parku Mużakowskiego – 7 km
  • Lubuska “muchołapka” – 3 km
  • Fabryka prochu w Brożku – 48 km
  • Ruiny kościoła w Straszkowie – 20 km
  • Zamek i Pałac w Żarach – 35 km
  • Pałac w Brodach – 35 km

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *