Piramida w Rapie – kolejne tajemnicze miejsce na Mazurach

Rapa – mała wioska w województwie warmińsko-mazurskim znajdująca się tuż przy granicy rosyjskiej (uważajcie na roaming rosyjski, nas złapało dosłownie na chwilę i już kilka złotych więcej do rachunku). Kiedyś blisko tej miejscowości znajdowała się rezydencja Fahrenheitów – piękny pałac – z oddalonym kawałek od domu mauzoleum w kształcie piramidy. Miejsce wyjątkowe, w końcu niecodziennie spotyka się piramidę. Ale zaraz piramidy w Polsce? Tak moi drodzy i to nie jedyna taka budowla!

Spis treści

Jak tu dojechać? Kwestie techniczne

Zapuszczając się w te tereny trzeba mieć na uwadze fakt, że drogi tutaj nie należą do najprzyjemniejszych. Ma się wrażenie, że czas tutaj trochę się zatrzymał. Jadąc do piramidy, czy dalej do mostów w Kiepojciach czy Stańczykach nie spotkaliśmy wielu turystów ani nie mijaliśmy dużo aut. Wręcz na palcach jednej ręki moglibyśmy wszystkich zliczyć.

Mimo, że mówimy o grobowcu (co nie dla wszystkich może oznaczać atrakcję turystyczną) na trasie znajdziecie tablice kierujące w to miejsce. W sumie tak na nie trafiliśmy, bo nie spodziewaliśmy się, że jesteśmy tak blisko piramidy.

Tuż obok piramidy znajduje się darmowy parking a na nim budki, gdzie możecie kupić pamiątki związane z Warmią i Mazurami, swojskie wyroby, mapy… jest też mały skansen (akurat był zamknięty). Pani pilnująca parkingu zachęca do zakupów (trochę w ramach darmowego parkingu) i rekomendujemy z tego skorzystać. Tak zostaliśmy posiadaczami nowej mapy i pierników, które później umiliły nam podróż 😊.

Od parkingu dojście do piramidy zajmuje dosłownie kilka minut, droga jest ładnie oznakowana. Pomyśleli nawet o miejscu do odpoczynku.

Krótka historia rodziny Fahrenheit

Jak się zapewne domyślacie był to ród zamożny i wykształcony. Napoleon zapoczątkował – przez swoją wyprawę do Egiptu na przełomie wieku – modę na starożytne pamiątki oraz wiarę w ożywanie po śmierci po odpowiednim zabalsamowianiu zwłok. Zamożni mieszkańcu Prus zaczęli się interesować “życiem po życiu”, nie ominęło to również rodziny Fahrenheitów. 

Po całej tej ekscytacji Egiptem nadszedł smutny moment wybudowania swojej piramidy. Ojciec zlecił wybudowanie grobowca dla swojej 3 letniej córki Ninette zmarłej na szkarlatynę – z zachowaniem wszystkich zasad budowania piramid m.in. odpowiednim kątem padania ścian na siebie, zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, odpowiednim ułożeniu zwłok itd.

W późniejszym czasie reszta członków rodziny również była tutaj chowana – ostatnim był założyciel grobowca Fryderyk Henryk. Co strasznego się wydarzyło? W 1914 roku pałac został splądrowany a piramida zdewastowana po raz pierwszy przez nadciagające wojska rosyjskie. Swoje trzy grosze w późniejszym czasie dokładali okoliczni mieszkańcy. Dewastacja grobowca skończyła się odcięciem głów mumiom. Krążą różne wersje i legendy – odcięcie głów miało być następstwem zarazy, która wybiła bydło w okolicy. Prowodyrem zarazy były oczywiście duchy z piramidy. Krążą też wieści jakoby głowy z piramidy służyły mieszkańcom do gry w piłkę. Czy to prawda? Nie wiemy, wiemy natomiast, że głowy zostały odcięte. Spokojnie znajdziecie takie zdjęcia w Internecie. Nie do pomyślenia. Zamiast spokoju ludzie ludziom zgotowali same okropne rzeczy. Znowu.

Czas II wojny światowej to czas, gdzie po raz kolejny dochodzi do dewastacji piramidy. Rosjanie szukają skarbów, których tutaj nie ma.

Od tego czasu grobowiec stał zapomniany w lesie, coraz bardziej zarośnięty. Dewastacja następowała, jednak ze względu na położenie nie jest to miejsce często uczęszczane. XXI wiek i o piramidzie zaczyna się robić głośno za sprawą mediów. W 2018 roku piramida została wyremontowana. W końcu teren został ogarnięty, a ród Fahrenheitów zaznał spokoju. Co prawda patrząc na zdjęcia sprzed remontu mam wrażenie, że piramida była ładniejsza, ten jasny tynk (??) nie dodał jej niestety uroku. Cieszy mnie natomiast fakt, że mimo wszystko obiekt został uratowany.

Jeśli chcielibyście zobaczyć ruiny pałacu należące do dawnych właścicieli to niestety może okazać się to utrudnione – znajdują się teraz na terenie rosyjskim.

Piramidy w Polsce

Piramidy kojarzą nam się przede wszystkim z tymi egipskimi. Wielkie budowle, bardzo stare o jasnej barwie. Nie zapominajmy, że to przed wszystkim są grobowce i właśnie biorąc pod uwagę ten aspekt wymienimy Wam kilka przykładów piramid w Polsce:

I pewnie ta lista mogłaby być dłuższa. Jeśli znacie jakąś dajcie znać, dopiszemy!

Co można zobaczyć w okolicy?

  • Twierdza Boyen w Giżycku – 45 km
  • Mamerki Bunkry – 42 km
  • Śluza Leśniewo – 40 km
  • Zamek w Rynie – 65 km
  • Mosty kolejowy w Botkunach – 33 km

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *