Kuldyga miasto skrywające najszerszy wodospad Europy – Venta Rapid – Ventas Rumbas

Wspominaliśmy już, że małe miasteczka łotewskie są pełne uroku. Drewniana zabudowa, domki, kamienice, nawet jeśli gdzie nie gdzie widać upływający czas – obdrapane drewno, odchodzącą farbę to nadal ma to swój niepowtarzalny klimat. Kuldyga należy to tych małych urokliwych miasteczek, w których czas się jakby zatrzymał, ale nie dla wszystkich. To idealne miejsce, żeby zrobić sobie przerwę. My tak właśnie zrobiliśmy.

Główna atrakcja miasta – wodospady

Na myśl o wodospadach zapewne macie przed oczami wzgórza a z nich spływającą wodę. Tutaj to wygląda zupełnie inaczej. Za to jest równie ładnie więc nie powinniście czuć się zawiedzeni.

W Kuldydze znajduje się najszerszy wodospad w Europie. Jego szerokość zmienia się w zależności od ilości wody w rzece Windawie –mieści się w przedziale 249-270 metrów. Do wysokich natomiast nie należy – w najwyższym punkcie ma zaledwie jakieś 2 metry.

Całość można oglądać z punktu widokowego lub z ceglanego XIX wiecznego mostu. Spokojnie można też podejść pod sam wodospad. W cieplejsze dni znajdują się śmiałkowie, którzy wchodzą tutaj się kąpać. Jest to całkiem legalne, jednak nie jest to teren strzeżony, trzeba uważać. Z wodą nigdy nie ma żartów. Jest pięknie!

Co można zobaczyć w okolicy?

Kuldyga był to dla nas przystanek na trasie Lipawa – Ryga.

Kuldyga od 4:17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *