Śluza Leśniewo – miejsce związane z legendarnymi U-bootami

Leśniewo to mała miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, która znana jest ze śluz znajdujących się na jej terenie. Nie są to jedyne śluzy w okolicy, jednak ze względu na artefakty (lub ich brak) są tymi najczęściej odwiedzanymi. Tuż obok znajduje się Kanał Mazurski a zaledwie kilka kilometrów dalej Mamerki – niezależny kompleks bunkrów z czasów II wojny światowej. Wymieniamy to wszystko nie bez przyczyny, wszystkie te rzeczy są ze sobą połączone. Chodźcie zobaczyć w jaki sposób!

Spis Treści

Krótka historia śluzy i Kanału Mazurskiego

Za czasów pruskich zrodził się pomysł (w roku 1862) by połączyć jeziora mazurskie z morzem. W tym celu należałoby stworzyć kanał, który by to wszystko połączył z pomocą rzeki Łyny i Pręgoły. Główny cel tej inwestycji to możliwość transportu drewna, zboża, węgla i innych dóbr. Cały kanał miał mieć 10 śluz (w tym tylko połowa po stronie polskiej) oraz 2 jazy, które miały regulować poziom wód w znaczny sposób – różnica wynosiła nawet 100 metrów!!! Budowę kanału rozpoczęto w 1911 roku, przerwano jednak ze względu na trwającą wojnę. Do pomysłu wrócono w 1934 roku. W czasie trwania II wojny światowej obiekty Kanału Mazurskiego były tajne! Nie zaznaczono ich na żadnej mapie. W 1942 roku zaniechano dalszych prac i projekt nigdy nie został ukończony.

Niedaleko Leśniewa znajdują się Mamerki, zaledwie kilka kilometrów od śluzy. W Mamerkach III Rzesza utworzyła samowystarczalne miasteczko dla swoich sił lądowych. Po wojnie twierdzono, że wielkie schrony w Mamerkach mogły służyć jako hale produkcyjne. U-bootów. Połączono sobie to z Kanałem Mazurskich i tak powstała kolejna nieprawdopodobna historia. Podsumowując: w Mamerkach miały istnieć hale produkujące u-booty, miały być one puszczane w świat na śluzie w Leśniewie i w taki sposób miały trafiać do Bałtyku. Podkreślamy to tylko wymyślona historia bez pokrycia w faktach.

Śluza Leśniewo Dolne

Stan ukończenia tej śluzy już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest zbyt zaawansowany. Źródła bardzo różnie podają, więc nie ma co skupiać się na procentach. Przy śluzach znaleźliśmy trzy różne tablice i każda podawała zupełnie inne wartości.

Śluza Leśniewo Górne

Bez dwóch zdań śluza ma wyższy poziom ukończenia niż jej dolny odpowiednik.

Jest wielka, wręcz monumentalna. Wykończenie jej można nazwać wydmuszką. Poza betonowymi stropami lub żelbetowymi, nigdy nie zostały tutaj wprowadzone żadne maszyny i urządzenia. Nie sposób nie zauważyć miejsca po gapie niemieckiej. I teraz nasuwa się pytanie, gdzie ona się znajduje? Czy w ogóle się tutaj kiedyś znajdowała? Jak możecie się domyślić krąży na ten temat bardzo dużo teorii. Żadna tak naprawdę nie została potwierdzona. Możliwe, że gapy nigdy tutaj nie było. Możliwe, że została zamontowana, jednak wpadła do szlamu i nadal w nim leży. Myślę, że na pewno ktoś jej tam szukał. Może znalazł? To tylko kolejne pytania, które pozostaną bez odpowiedzi.

Jedyne co wiemy, to to, że ślad po artefakcie niemieckim przyciąga ludzi, w tym nas. Miejsce, bardzo ciekawe, które warto odwiedzić.

Jak tutaj dotrzeć?

Istnieją dwie opcje: krótka i dłuższa. Dłuższa opiera się na spacerze od Mamerek szlakiem, ale też zaroślami – sami nie próbowaliśmy, ale wyczytaliśmy, że spacer trwałby około godziny.

Krótsza opcja, bardziej pewna – to kierować się na Leśniewo, zostawić auto na płatnym parkingu Leśniewo Dolne. Opłata jest jednorazowa – 5 zł – i można przy parkingu miło spędzić czas, ponieważ jest miejsce na odpoczynek. W sezonie działa tutaj infrastruktura jedzeniowa. Od parkingu spacer w stronę śluzy dolnej to zaledwie minuta, spacer w stronę śluzy górnej to jakieś 10 minut.

W sezonie na terenie śluzy działa park linowy, który umożliwia chodzenie po górnej części śluzy, można z niej też zjechać tyrolką. Opcja bardzo ciekawa, sami chcieliśmy z tego skorzystać, jednak byliśmy już po sezonie i park nie funkcjonował☹.

Co można zobaczyć w okolicy?

  • Bunkry Mamerki – 8 km
  • Zamek Krzyżacki w Barcianach – 19 km
  • Twierdza Boyen w Giżycku – 45 km
  • Muzeum Mazurskie w Owczarni – 34 km
  • Piramida w Rapie – 40 km

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Śluza Leśniewo – miejsce związane z legendarnymi U-bootami