Zamek w Niemodlinie – zamek, który zamieszkują daniele

Zamek w Niemodlinie znajduje się w województwie opolskim, rzut beretem od samego Opola. Widząc zdjęcia w Internecie od razu wrzuciliśmy go na swoją listę do zobaczenia. Podążając szlakiem Śląskiego Kopciuszka zboczyliśmy z niego właśnie tutaj (zamek znajduje się między Opolem a Kopicami). Żałujemy, że nie udało nam się załapać na zwiedzanie z przewodnikiem – spóźniliśmy się kilkanaście minut. I bez tego wizyta na zamku była tą udaną. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania.

Spis Treści

 1. Krótka historia zamku
 2. Legendy zamkowe
 3. Kwestie techniczne – co, gdzie za ile?
 4. Co można zobaczyć w okolicy?

Krótka historia zamku

Zamek został zbudowany przez księcia Bolesława, syna księcia opolskiego Bolko I w 1313 rok by chronić ziemi opolskiej. Przez te wszystkie lata zamek był we władaniu czeskim, niemieckim i polskim. Tak jak i właścicieli zmieniał się sam zamek – zaczynał od przebudowania z drewnianej kasztelani by stać się gotycką budowlą po której dziś nie ma śladu. Została zastąpiona przez renesansowe mury. Wojny i pożar wpłynęły na zły stan zamku, zdecydowano się go odbudować w stylu barokowym. W XVIII wieku zbudowano most nad dawną fosą z charakterystycznymi rzeźbami. Teraz jest to jedna z kluczowych atrakcji na zamku, a nawet taki znak rozpoznawczy.

zamek niemodlin
most z rzezbami niemodlin
zamek niemodlin
wieza zamku niemodlin

Legendy zamkowe

Jak każdy szanujący się zamek i ten posiada swoją Białą Damę. Na zamku odbywało się huczne wesele pana młodego z dziewczyną z Czech. Wybiła północ i nastał czas oczepin. Panna młoda wybiegła z sali balowej. Pan młody wraz ze służbą szukali ukochanej, niestety bez skutku. Dopiero kolejnego dnia ją odnaleźli w trumnie. Zamroczona alkoholem dziewczyna się schowała przed mężem i wtedy wieko trumny zamknęło się niepostrzeżenie… i niestety biedaczka się udusiła. Wesele przeistoczyło się w stypę. Pannę młodą pochowano w podziemiach zamkowej kaplicy. Po dziś dzień straszy na zamku nawołując swojego ukochanego i strzeże niemodlińskiego skarbu. I to wszystko prawda. Biała Dama została uwieczniona na zdjęciu ekipy filmowej Jana Jakuba Kolskiego. Reżyser zamieszkał w zamku na czas kręcenia filmu, wyszło tego ponad miesiąc. Duchy się nim opiekowały a Biała Dama podglądała 😊.

Mówi się, że w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Tutaj mamy tego przykład! Znów był ślub na zamku. Państwo młodzi mieli składać sobie przysięgę w centralnej części kaplicy na ruchomej podłodze, gdzie spuszczało się trumny do krypty. Dzieci wpadły na pomysł by w czasie ślubu uruchomić podłogę i spuścić parę młodą do krypty z przodkami. Żart nie doszedł do skutku. Złośliwa ciotka Elżbieta gdy się o tym dowiedziała spuściła im niezłe lanie.

We współczesnych czasach przeszukiwano kaplicę wykrywaczem metali i okazało się, że coś jest ukryte w ścianie. Pod tynkiem była ukryta żelazna brama a za nią znajdowała się trumna. W trumnie pochowana była kobieta prawdopodobnie ciotka Elżbieta, którą za swoje złośliwości odizolowali od innych przodków. Trzeba powiedzieć, że wyszło to ciotce na dobre, bo przez to nikt nie splądrował jej grobu. Resztę rodziny niestety dosięgły ręce rabusiów. Miejsce zostało zamurowane by nie zburzyć spokoju zmarłej 😊.

dziedziniec wewnetrzny niemodlin

Kwestie techniczne -co, gdzie, za ile?

 • Pod zamkiem znajduje się niewielki darmowy parking, drugi parking jest na ul. Zamkowej
 • Zwiedzanie zamku odbywa się na dwóch trasach.
 • Trasa 1 obejmuje: przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosę, ogród zamkowy i dziedziniec wewnętrzny. Bilet normalny kosztuje 10 zł, bilet ulgowy 5 zł.
 • Trasa 2 obejmuje dziedziniec wewnętrzny, kaplicę, krypty i piwnice zamkowe. Zwiedzanie odbywa się od wtorku do piątku o godzinie 13, w sobotę i niedzielę o 12, 13 i 14. Bilet normalny kosztuje 15 zł, bilet ulgowy 10 zł.
 • Wejście na sam dziedziniec wewnętrzny i ogród zamkowy kosztuje 5 zł. Załapaliśmy się właśnie na tą opcję. Do końca nie wiem czym się różni od trasy 1 😉
 • I najważniejsze: po dziedzińcu chodzą sobie samopas daniele, które są niewątpliwą atrakcją zamku. Możecie dla nich kupić szamkę w sklepiku zamkowym
 • Zamek trafił na listę naszych ulubionych. Chyba nie muszę mówić, że polecamy? 😉
zamek niemodlin
dziedziniec wewnetrzny niemodlin
most do zamku
daniele niemodlin
daniel niemodlin

Co można zobaczyć w okolicy?

 • Opole – Stare Miasto, Most Groszowy, pozostałości po zamku i rzeźba z Kopic – 26 km
 • Zamek/Pałac Moszna – 36 km
 • Urokliwy Brzeg z zamkiem – 49 km
 • Pałac Sulisław – 28 km
 • Nasze ukochane Kopice – 15 km

Enjoy!

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *