5 propozycji na spacer i piękne plenery koło Bydgoszczy

Jeśli mieszkacie w Bydgoszczy to zapewne na spacer wybieracie się do Myślęcinka, na Wyspę Młyńską, może nieliczni wybiorą Ogród Botaniczny UKW. Tak samo osoby, które po zwiedzeniu miasta chcą odpocząć od jego zgiełku. Dziś mamy dla Was 5 propozycji na spacer w plenerze – bez względu “na sytuacje w kraju” nasze pomysły będą ciągle aktualne, jedyną rzeczą, która może Was ograniczyć to pogoda! Każde z miejsc znajduje się niedaleko Bydgoszczy, bez problemu dojedziecie do każdego z nich autem czy rowerem. Mamy nadzieję, że nie wszystkie propozycje są Wam znane.

ZOBACZ TAKŻE: 5 propozycji na spacer i piękne plenery koło Bydgoszczy – CZEŚĆ 2

Spis Treści

  1. Puszcza Bydgoska – ścieżka z historią fabryki D.A.G. w tle
  2. Puszcza Bydgoska – Smocza Góra
  3. Ostromecko – spacer w otoczeniu pałacowym
  4. Rudy i leśna ścieżka “Ku Źródliskom”
  5. Kamienny krąg w Nowym Smolnie i skrzyżowanie współrzędnych geograficznych

Puszcza Bydgoska – ścieżka z historią w tle

W Puszczy Bydgoskiej w latach 1939-1945 znajdowała się niemiecka fabryka D.A.G produkująca materiały wybuchowe i amunicję przeznaczoną na front wschodni. Fabryka zajmowała około 23 km kwadratowe, przez cały okres zatrudniała około 40 000 pracowników przymusowych i jeńców wojennych. D.A.G. Fabrik Bromberg była ostatnią niemiecką fabryką tego typu, drugą co do wielkości. Miała być największą jednak Niemcy nie zdążyli. Produkowano tutaj nitrocelulozę, proch bezdymny, nitroglicerynę, dinitrobenzen, zajmowano się elaboracją amunicji. Niemcy nie zdążyli z produkcją kwasu siarkowego. Budynki linii produkcyjnej nitrogliceryny zachowały się praktycznie w całości. Możecie je zwiedzić z przewodnikiem w Exploseum – jest to jedna z filii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Polecamy.

Wracając jednak do spaceru… Auto możecie zostawić na parkingu leśnym przy ul. Dąbrowa (GPS: 53.075203, 18.047235). Niebieski szlak prowadzi przez same serce puszczy, po drodze spotkacie dawne budynki po fabryce D.A.G. Po strzelnicy pozostał tylko kulochwyt, który znajduje się na szlaku. Do dawnego laboratorium trzeba skręcić w lewo na rozwidleniu. Dojdziecie też do samego Exploseum, jednak to będzie już dość spory kawałek do przejścia. Aż się nie chce wierzyć co się tutaj działo, teraz jest tak spokojnie…

ROWER: Jak najbardziej, zdarzają się podjazdy, trzeba wziąć to pod uwagę
SPACER: po lesie jak zawsze wskazany, po deszczu ścieżki mogą być obłocone
kulochwyt
Kulochwyt na niebieskim szlaku
schrony na przesyłki kurierskie
Schrony na przesyłki kurierskie przed laboratorium D.A.G.
laboratorium DAG
Przed wejściem do laboratorium
laboratorium DAG
Budynki laboratorium D.A.G. ukryte w puszczy
budynki DAG
laboratorium dag

Puszcza Bydgoska – Smocza Góra

Puszcza Bydgoska charakteryzuje się dużą nierównością terenu (swoją drogą to jeden z powodów czemu akurat tutaj Niemcy zbudowali fabrykę materiałów wybuchowych). Jedna z tych nierówności nazwana jest Smoczą Górą – tak się składa, że to wyższe wzniesienie w całej puszczy (ponad 100 m.n.p.m.). Idąc od strony parkingu Smocza Góra nie wydaje się wcale taka duża. Na szczycie jest dość wietrznie (mimo osłonięcia drzewami). Ze szczytu dopiero zobaczycie jak wysoko się znajdujecie.

Parking znajduje się również przy ul. Dąbrowa, jednak już po drugiej stronie drogi S10 (GPS: 53.053303, 18.056306).

ROWER: tak, jednak pod samą Smoczą Górę się raczej nie podjedzie, wzniesienie jest zbyt piaszczyste, bardziej nadaje się jako podłoże dla quada niż roweru
SPACER: do samej Smoczej Góry od parkingu idzie się jakieś 30 minut, po deszczu ścieżki mogą być obłocone
puszcza bydgoska
Podejście od strony parkingu nie wskazuje na to, że Smocza Góra jest wysoka
smocza gora
Od drugiej strony podejście już jest zauważalne
smocza gora w puszczy bydgoskiej
Nawierzchnia jest typowo piaszczysta

Ostromecko – spacer w otoczeniu pałacowym

To niewielka miejscowość oddalona o kilka kilometrów od Bydgoszczy, która skrywa w sobie zespół pałacowo-parkowy. Możecie kojarzyć nazwę miejscowości, jeśli pamiętacie czasy oranżady kupowanej w szklanych butelkach. Obecnie można kupić tylko wodę Ostromecko, oranżady już nie ma ☹.

W skład zespołu wchodzą aż dwa pałace oraz rozległy park, który kryje w sobie mauzoleum dawnych właścicieli. Park wygląda jakby zawładnął nim bluszcz, brama do mauzoleum natomiast jak z książki „Tajemniczy Ogród”. Jest przepięknie o każdej porze roku!

Pałac Nowy, to ten większy, w którym znajduje się obecnie hotel i restauracja. Mniejszy pałac zwany jest pałacem starym. Obecnie w środku znajduje się kolekcja fortepianów oraz gabinet dawnego dyrektora Filharmonii Pomorskiej (Bydgoskiej). Andrzej Szwalbe (bo o nim mowa) bardzo zabiegał o Ostromecko by była to taka ostoja Bydgoszczan (i nie tylko), by mogli tu sobie odpocząć od zgiełku miasta. Wyszło znakomicie! Ogród przy pałacu najlepiej prezentuje się gdy kwitną kwiaty i roślinność budzi się do życia, jednak alejka drzew (wierzb?) prezentuje się wspaniale o każdej porze roku. Możecie tutaj bez skrępowania rozłożyć sobie koc, odpocząć i zrobić piknik.

Auto zaparkujecie na darmowym parkingu pod pałacem, kierujcie się według znaków.

ROWER: bez problemu można przemieszczać się rowerem po parku
SPACER: najlepiej zakończony piknikiem
ostromecko palac nowy
Pałac Nowy
park ostromecko
Bluszcz zawładnął parkiem
mauzoleum ostromecko
Mauzoleum ukryte w parku
palac stary ostromecko
Pałac Stary
ogrod ostromecko
Ogród poza sezonem w czasie zarazy
aleja wierzb
Aleja wierzb

Rudy i leśna ścieżka “Ku Źródliskom

Niedaleko Solca Kujawskiego znajduje się niepozorna wioska Rudy, w której znajdziecie kilka zabudowań, ruiny młyna (który niestety służy jako wysypisko gabarytów) oraz niepozorne zbiorniki wodne i las. Te dwie ostatnie rzeczy tworzą razem leśną ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną “Ku Źródliskom“. Teren jest bardzo ładnie zagospodarowany, w jednym momencie znajduje się pomost, po którym możecie zejść bliżej mokradeł. Cała sceneria leśno-bagienna jest niesamowita. Można się tutaj wyciszyć, mimo ładnej pogody spotkaliśmy tylko kilka osób. Musicie tu przyjechać!

Auto możecie zaparkować koło Nadleśnictwa Solec Kujawski. Można tutaj rozpalić ognisko po wcześniejszym zawiadomieniu leśniczego!

ROWER: przez większą część ścieżki rowery prowadziliśmy, ścieżka jest dostosowana do ruchu pieszego
SPACER: dojście do ścieżki od nadleśnictwa zajmie jakieś 15 minut, przejście całej trasy to nawet 2h
rudy solec kujawski
Zaczyna się niepozornie
ku zrodliskom
ku zrodliskom
sciezka rudy nadlesnictwo solec kujawski
ku zrodliskom pomost
sciezka przyrodnicza
bagna
od 10 minuty pokazujemy ścieżkę! 🙂

Kamienny krąg w Nowym Smolnie i skrzyżowanie współrzędnych geograficznych

Po dojechaniu na miejsce za szlabanem kierujecie się niebieskim szlakiem do skrzyżowania współrzędnych geograficznych (jest zaznaczone na mapie Google). Jest to drugie na świecie miejsce, gdzie trwale zaznaczono obeliskiem takie skrzyżowanie. Pierwszy znajduje się w Ugandzie. Poza oficjalnym szlakiem dosłownie naprzeciwko obelisku znajduje się wydeptana ścieżka prowadząca do kamiennego kręgu. Podłużny kamień z tego kręgu wyznacza kierunek, którym przebiega żyła wodna. Woda, która znajduje się pośrodku kręgu jest bardzo czysta chociaż na pierwszy rzut oka może się taka nie wydawać. Zwierzęta jednak tutaj chętnie przychodzą (wskazują na to chociażby ślady na śniegu). Istnieje jedna teoria mówiąca, o tym że na środku kręgu znajdowała się mogiła (prawdopodobnie z czasów I wojny światowej). Ktoś ją jednak wykopał, krzyż zabrał i przez to powstał dół, który widzimy do teraz. Czy to prawda? Nie wiemy. Kamienny krąg pochodzi z czasów Gotów, więc stoi tu bardzo długo. Bywa tak zarośnięty, że ledwo go widać.

Auto możecie zostawić przed szlabanem (GPS: 52.999896, 17.998523)

ROWER: szlak niebieski jest przyjazny rowerom, do kamiennego kręgu jednak rower trzeba poprowadzić (znajduje się poza szlakiem)
SPACER: od szlabanu dojście do obelisku zajmie jakieś 10 minut. Szlak jednak tu się nie kończy i zachęca do dalszej wędrówki

Więcej zobaczycie w filmie poniżej – od 7:30

las nowe smolno
Wydeptana ścieżka do kamiennego kręgu
kamienny krag
Kamienny krąg z dołem na środku
zyla wodna kamienny krag
Kamień wyznaczający żyłę wodną

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobają się propozycję? Skorzystacie?

Enjoy!

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze “5 propozycji na spacer i piękne plenery koło Bydgoszczy”