5 propozycji na spacer i piękne plenery blisko Bydgoszczy – część 2

Gdzie uciec przed zgiełkiem miasta? Gdzie wybrać się na spacer koło Bydgoszczy? Przygotowaliśmy dla Was kolejną propozycję 5 spacerów i pięknych plenerów blisko Bydgoszczy. Dzisiaj odjedziemy trochę dalej od miasta, ale nadal nie jest to na tyle daleko by nie móc wybrać się tam na jednodniową wycieczkę. Zapraszamy!

ZOBACZ TAKŻE: 5 propozycji na spacer i piękne plenery koło Bydgoszcz – część 1

Spis treści

Edukacyjna ścieżka ekologiczno-przyrodnicza – Nadleśnictwo Bydgoszcz

Czy to jeszcze Bydgoszczy czy już Białe Błota? Las znajduje się między Bydgoszczą a Białymi Błotami oraz na terenie obu nadleśnictw. Ścieżka poprowadzona jest przez las, ładnie oznaczona z miejscami na postój. Głównym punktem jest małe bagienko z mostkiem. Bardzo urokliwe miejsce, nie za duże, ale warto tu dotrzeć. Zwłaszcza w momencie, gdy jest dużo wody, wtedy efekt jest jeszcze lepszy.

Auto można zostawić na specjalnie przygotowanym parkingu tuż obok Nadleśnictwa Białe Błota i ruszyć na spacer.

ROWER: droga leśna więc rowerem można jeździć, zdarzają się jednak odcinki piaszczyste, gdzie rower trzeba będzie prowadzić. Tak samo na kładce.
SPACER: jak to w lesie – tak, ze świadomością, że po deszczu może być miejscami błoto.

Nawra – spacer w otoczeniu pałacowym

Nawra to niewielka wieś z wielką historią. Głównym punktem wsi poza kościołem jest pałac rodziny Kruszyńskich i Sczanieckich. Mamy do tego miejsca bardzo duży sentyment, zwłaszcza że dzisiaj pałac będący w ruinie ma zostać po remoncie Muzeum Ziemiaństwa im. Sczanieckich. Miejsce ma żyć! Póki jeszcze muzeum nie ma, zachęcamy do odwiedzin i krótkiego spaceru po parku wokół pałacu z dwóch powodów. Pierwszy to taki – jak już zacznie się remont pałacu na własne oczy będzie można zobaczyć i porównać efekty prac. Drugi powód – Nawra to miejsce wyjątkowe. Po przekroczeniu bramy pałacu od strony kościoła przechodzi się trochę jak do innego świata. I on przyciąga. Warto śledzić stronę Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa by być na bieżąco na temat imprez, które się dzieją na terenie pałacowego parku. Mamy już dwa koncerty za sobą i możemy tylko polecić! Tak samo jak i sam spacer.

Auto można zaparkować przy kościele lub na trawie przed pałacową bramą (GPS: 53.192976, 18.502558).

ZOBACZ TAKŻE: Pałac w Nawrze
ROWER: podłoże raczej nie jest sprzyjające rowerom, lepiej pieszo
SPACER: obowiązkowo. Teren zespołu pałacowo-parkowego jest utrzymywany by można było po nim spacerować bez problemu

Orle – jezioro i dawne budynki dworskie

Orle to niewielka wieś położona nad Jeziorem Witosławskim. Co tu znajdziemy? Dawne zabudowania dworskie, a mianowicie: spichlerz, rządcówkę, park, kościół św. Macieja z cmentarzem. Dodatkowo dla chętnym i mocno zmobilizowanych w gąszczu znajdują się jeszcze ruiny dawnego dworu obronnego. Można powiedzieć, że to tylko kilka kamieni na terenie podmokłym i nie jest to priorytet przy zwiedzaniu. Lepiej skupić się na całej reszcie. Otoczenie jeziora sprzyja spacerowi, warto przejść się po dawnym terenie rodziny Koczorowskich.

Auto można zostawić koło spichlerza lub rządcówki (GPS: 53.248958, 17.519681).

ROWER: można!
SPACER: jak najbardziej, zakończony piknikiem
Od 4:21 próba znalezienia ruin dawnego dworu obronnego

Lubostroń – spacer w otoczeniu pałacowym

W Lubostroniu znajduje się prawdziwa perła Pałuk i perła klasycyzmu. Piękny pałac otoczony prawie 40 hektarami parku. Jest po czym chodzić! Wyznaczone ścieżki, tablice z ciekawostkami, budynki folwarczne na trasie (w większości odrestaurowane) oraz ruiny fabryki euskolu. Nie ma nudy.

Auto można zostawić na parkingu przed pałacem. Poza samym spacerem zachęcamy do zwiedzenia samego pałacu i skorzystania z pałacowej restauracji. Będziecie zadowoleni.

ZOBACZ TAKŻE: Pałac w Lubostroniu

ROWER: można, chociaż miejscami może być problem z przejazdem – zwłaszcza po deszczu.
SPACER: obowiązkowo!

Wietrzychowice – Piramidy Kujawskie

Kuhany sprzed 5000 lat na terenie kujawsko-pomorskiego? Tak! Nazywa się je Piramidami Kujawskimi. Kiedyś zanim rozwinęło się rolnictwo było ich zdecydowanie więcej. Do dziś zostały trzy skupiska – w Gaju, w Sarnowie i w Wietrzychowicach. Właśnie ten ostatni polecamy na spacer. Trasa jest porządnie zorganizowana, są tablice z ciekawymi informacjami, są miejsca na odpoczynek. Nic tylko spacerować pośród drzew, w tak historycznym miejscu. Nie dość, że kurhany są strasznie wiekowe to w większości przypadków pochowane zostały w nich osoby ważne dla tamtejszej społeczności.

ZOBACZ TAKŻE: Zabytkowe cmentarze w województwie kujawsko-pomorskim

ROWER: można. Jak to w lesie bywają trudniejsze odcinki.
SPACER: obowiązkowo

To jak? Wybieracie się na spacer?

Na mapie zaznaczone są propozycje spaceru z obu wpisów.

Jeśli przydał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy! Przeznaczymy to na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *