Grupa Warowna – Góra Śmiadowska – Wał Pomorski

Grupa Warowna Góra Śmiadowska to fortyfikacja należąca do Wału Pomorskiego (Pommernstellung), dodatkowo to jedyna grupa warowna znajdująca się w powiecie szczecinieckim. Czym tak naprawdę jest ten obiekt? To połączone ze sobą panzerwerki podziemnymi korytarzami usadowione na wzgórzu.

Gdzie się znajduje? Pomiędzy Szczecinkiem a Bornym Sulinowem, w województwie zachodniopomorskim.  

Spis Treści

Wał Pomorski – kilka informacji

  • Niemiecka nazwa to Pommernstellung
  • To umocnienia wschodniej granicy III Rzeszy wchodzące w skład tzw. Linii Nibelungów. Poza Wałem Pomorskim należy do nich – Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz Fortyfikacje Linii Środkowej Odry,
  • Wał Pomorski ciągnie się od Darłowa aż do Gorzowa łącząc się w okolicy Gorzowa z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym,
  • Pierwsze fortyfikacje budowane były już od 1932 (tuż po pierwszych pracach geodezyjnych!), następnie etapami budowane były kolejne schrony. Najwięcej obiektów powstało w latach 1934-1937,
  • Prace nabrały rozmachu po dojściu Hitlera do władzy,
  • W 1944 roku nastąpił powrót do prac na Wale Pomorskim, głównie były to prace polowe, czyli kopanie rowów przeciwczołgowych i stawianie zasieków,
  • Wał Pomorski mimo że podobnie jak MRU nie został obsadzony wyszkolonymi ludźmi to walki o jego przełamanie toczyły się zaciekle.

Grupa Warowna Góra Śmiadowska

Grupa warowna Góra Śmiadowska została zbudowana w latach 1935-1936 (na wzgórzu 168 m.n.p.m – z niem. Buch Berg). Składała się z sześciu panzerwerków połączonych ze sobą podziemnymi korytarzami (ponad 250 metrów!) oraz dwóch schronów bojowo-obserwacyjnych Ringstadt 58c Tobruk. Te ostatnie zostały dobudowane w 1944 roku jako dopełnienie obrony.

W skład grupy wchodziło 5 schronów bojowych jednokondygnacyjnych oraz jeden schron dwukondygnacyjny (Pz.W. 975) – dolna kondygnacja pełniła funkcje techniczno-socjalne, górna kondygnacja funkcję bojową.  

Panzerwerki po II wojnie światowej zostały wysadzone przez polskich saperów na zlecenie Rosjan. Cześć podziemna oberwała zdecydowanie mniej, zresztą tak były budowane korytarze, ten specyficzny kształt łezki miał zapewnić konstrukcji maksymalną odporność na zgniatanie.

Część naziemna jest ogólnodostępna, część podziemna żeby ją zwiedzić trzeba uzyskać klucze do obiektu od zarządcy.

Zwiedzanie

Jeszcze kilka lat temu Grupa Warowna Góra Śmiadowska była pozostawiona sama sobie. Dzisiaj ma zarządcę – dzięki czemu teren jest uprzątnięty, ścieżki są wydeptane, stawiane są zabezpieczenia by przypadkowo nie znaleźć się w głębokiej dziurze w ziemi. To jednak nie oznacza, że tego obiektu nie można zwiedzić. Wręcz przeciwnie!

Żeby zwiedzić Górę Śmiadowską najlepiej umówić się wcześniej z zarządcą (Pan Zbyszek 606-302-117) lub jeśli będziecie w okolicy najlepiej przyjechać do Bornego Sulinowa do „Gościńca” (ul. Spacerowa 3). Obiekt zwiedza się samemu, bez przewodnika, w Gościńcu dostaje się tylko klucze do obiektu. Zwiedzanie jest płatne – 10 zł od osoby, symboliczna opłata przeznaczana jest na koszty utrzymania grupy warownej. Dodatkowo pobierana jest kaucja 50 zł (jak to kaucja – jest zwracana po oddaniu kluczy).

Samo zwiedzanie nie zajmuje dużo – maksymalnie godzina (część naziemna i część podziemna razem).

Na zwiedzanie trzeba zabrać ze sobą własne oświetlenie i odpowiednie obuwie.

Jeśli przydał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy! Przeznaczymy to na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *