Jeziory Dolne – wieś, w której czas się zatrzymał. Ruiny kościoła i Wiejska Sielanka

We wsi Jeziory Dolne (woj. lubuskie) znajdziemy ciszę, spokój i kawałek historii. O dawnych czasach przypomina nam brukowana droga, stare domy (i te skromne i ten jeden wystawny) oraz ruiny kościoła ewangelickiego. Czas się tu zatrzymał. To nie znaczy, że to źle. To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat. Zatrzymaliśmy się tutaj na dłużej nie tylko by pozwiedzać ruiny i okolicę, ale również by odpocząć w Wiejskiej Sielance. Nazwa jest bardzo trafiona. Zresztą jak całe miejsce. Zapraszamy Was serdecznie na małą podróż w czasie!

Spis Treści

Krótka historia

  • Wieś Jeziory Dolne w 1720 roku zmieniła właściciela i trafiła w ręce hrabiego Heinricha von Brühla (to ten sam Pan, którego możecie kojarzyć z majątku w Brodach),
  • W centrum wsi znajduje się kościół ewangelicki, pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XV wieku, obecny kształt kościoła pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku,
  • W 1818 roku do kościoła została dobudowana wieża,
  • Po 1945 roku kościół został opuszczony i  od tego czasu stoi nieużywany,
  • Mimo sporego zarośnięcia wokół kościoła można jeszcze zobaczyć pozostałości cmentarza ewangelickiego,
  • Obiekt został w 1963 roku wpisany do rejestru zabytków. Poza pracami zabezpieczającymi dach i stawianiu podpór w środku nic więcej się nie dzieje.

Wiejska Sielanka – miejsce w którym odpoczniesz

Agroturystyka „Wiejska Sielanka” to miejsce z duszą. Od wejścia widzimy, że właścicielka ma w sobie coś z artystki. Tutaj stare łączy się z nowym i robi to naprawdę dobrze. Zatrzymaliśmy się w Wiejskiej Sielance z przeświadczeniem, że pochodzimy po okolicznych ruinach, trochę pozwiedzamy a wieczorami posiedzimy z herbatą w ogórku i odpoczniemy. To idealne połączenie, które się tu sprawdziło!

Wiejska Sielanka to naprawdę dobre miejsce wypadowe po okolicy (jakże ciekawej!). Jest tu czysto, cicho, klimatycznie. Moja dusza poczuła się tu zaopiekowana. Dodatkowo dawno tak dobrze się nie wyspałam jak tutaj.

Jeśli lubicie noclegi „na końcu” świata, w których stawiacie na odpoczynek to koniecznie wpiszcie sobie tą pozycję na swoją listę – do odwiedzenia.

Propozycja pieszej wycieczki

Z Wiejskiej Sielanki szlakiem (obrzeżami parku pałacowego) można dojść do Pałacu w Brodach po drodze mijając staw i aleję lipową. Spacer od noclegu do pałacu zajmuje jakieś 30 minut. Czy nie brzmi to jak idealny spacer? Najlepiej połączyć to z odwiedzinami wieży widokowej w Jeziorach Górnych. Warto sprawdzić godziny otwarcia, niestety przy naszej wizycie była zamknięta.

Jeziory Dolne – Brody – Jeziory Dolne – ok. 5 km

Jeśli przydał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy! Przeznaczymy to na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *