Exploseum – wybuchowa historia Bydgoszczy

Bydgoszcz przez długi czas była miastem okupowanym przez Niemców. To oni zainicjowali budowę fabryki, którą dziś możemy zwiedzać jako Exploseum. Więc Exploseum to tak naprawdę dawna poniemiecka fabryka materiałów wybuchowych DAG Fabrik Bromberg. Jednak to tylko skrawek dawnej fabryki, zaledwie 1% świetności zakładu. Exploseum proponuje zwiedzanie jednej z dwóch linii nitrogliceryny opowiadając przy tym historię początków koncernu DAG, funkcjonowania fabryki, opowiada o ludziach tu pracujących… to potężna dawka wiedzy z czasów II wojny światowej.

Spis Treści

Jak dojechać?

Exploseum to obiekt należący do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, umiejscowione jest w Puszczy Bydgoskiej na obrzeżach miasta. Dojazd może stanowić problem – chociaż dojeżdża tutaj linia miejsca 68 jednak musi być z oznaczeniem Exploseum. Kursy nie należą do najczęstszych, dodatkowo od przystanku czeka podróżnika jeszcze krótki spacer w głąb lasu by odnaleźć muzeum. Najlepiej dostać się tutaj własnym autem. Pod samym muzeum znajduje się parking na kilka samochodów. Jeśli nie odbywa się jakaś impreza tematyczna nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Parking jest darmowy.

Cennik i godziny otwarcia

 • W sezonie letnim muzeum otwarte jest w godzinach 10-18 od wtorku do niedzieli, w sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) muzeum jest zamknięte, bywa otwarte w weekendy. Najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronie muzeum,
 • Bilet normalny – 20 17 zł, bilet ulgowy 17 14
 • Aktualnie przewodnicy nie oprowadzają po muzeum (po wystawie stałej), trzeba wcześniej umówić się na zwiedzanie. Trasę pokonuje się samemu!
 • Dodatkowym rozwiązaniem w sezonie letnim jest alternatywna trasa zwiedzania – odbywa się na powietrzu z przewodnikiem, zwiedza się budynki z zewnątrz (nie wewnątrz) – bilet normalny 25 22 zł, bilet ulgowy 22 19 zł. Na bieżąco informację znajdziecie na stronie Exploseum.
 • Nowością jest trasa urbexowa zwana trasą ekstremalną – dostępna z przewodnikiem, tylko po wcześniejszym umówieniu – bilet 50 zł

Podstawowe informacje

Zwiedza się samodzielnie z kartą magnetyczną, którą otwiera się drzwi do kolejnych budynków. Ważna informacja – karta otwiera drzwi tylko z jednej strony! 😊 Cała trasa zwiedzania odbywa się przez dawne budynki fabryki połączone ze sobą tunelami technicznymi, dokładnie trasa przebiega tak przez budynki:

 • przygotowania produkcji (start – recepcja)
 • przygotowania produkcji
 • nitracji gliceryny
 • denitracji kwasów
 • płukania kwasów
 • stabilizacji nitrogliceryny
 • żelatynizacji
 • walcowania i magazyny

Spacer zajmie ok. 2 h uważnego zwiedzania. Można oczywiście spędzić tutaj o wiele dłużej wczytując się w poszczególne makiety i oglądając przygotowane wcześniej filmy.

Wystawa czasowa jak sama nazwa wskazuje jest zmienna, jest jednak coś niezmiennego w niej. Na ścianach budynku pozostały oryginalne rysunki wykonane przez Armię Czerwoną po tym jak zajęli DAG i stacjonowali tutaj rozkradając wszystko co mogli. Malowidła nie są najwyższych lotów, ale czego się spodziewać z drugiej strony… (EDIT: aktualnie wystawa czasowa nie jest udostępniana turystom).

Czy warto?

Według nas warto odwiedzić Exploseum, chociaż zwiedzanie bez przewodnika nie do końca ma sens. Sami byliśmy w Exploseum nie raz i przejście trasy bez fachowej wiedzy przewodnickiej bardzo obniża wartość zwiedzania. Jeśli nie do końca lubicie zagłębiać się w literaturę, to stworzyliśmy serię filmów o DAG Fabrik Bromberg. Jeden z nich nagraliśmy na bliźniaczej linii produkcyjnej do tej w którym znajduje się muzeum. Warto przed odwiedzeniem Exploseum zapoznać się chociaż trochę z tematem, ale od tego już macie nas😊!

ZOBACZ TAKŻE: DAG Christanstadt

DAG Fabrik Bromberg

Fabryka DAG Ludwigsdorf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Exploseum – wybuchowa historia Bydgoszczy”