TOP10 zamki i pałace w województwie kujawsko-pomorskim, które warto zobaczyć

Województwo kujawsko-pomorskie nie obfituje w zamki i pałace jak chociażby Dolny Śląsk, ale mimo to jest co zwiedzać. Przedstawimy Wam nasze subiektywne zestawienie zamków i pałaców, które koniecznie musicie odwiedzić będąc w tych okolicach. Samo województwo nie kojarzy się turystycznie poza kilkoma punktami na mapie, mamy nadzieję, że ten wpis trochę zmieni to myślenie. Zaczynamy! Kolejność jest przypadkowa.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

radzyn chelminski

Dobra…kolejność miała być przypadkowa, ale przyznamy się, że ten zamek to jeden z naszych ulubionych. Chociaż tak naprawdę z zamku zostały ruiny, ale jest co zwiedzać! Poza tym, że zamek jest typowym zamkiem krzyżackim często jest kojarzony z Panem Samochodzikiem. Nie ma się co dziwić, do dzisiaj można na zamku znaleźć pozostałości po kręconym filmie.

Zwiedzanie: wstęp biletowany 12 zł/8 zł w sezonie letnim, czyli od 1 maja do 30 września. Poza sezonem zwiedzanie tylko po wcześniejszym umówieniu.

ZOBACZ TAKŻE: Zamkowanie w jeden dzień

Pałac Lubostroń

Perła Pałuk, która jest też perłą jeśli chodzi o styl klasycystyczny. Pałac wybudowany został według projektu wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego, który wzorował się na Villi Capra Antonia Palladia. Mieszkali w nim Skórzewscy, przyjmowali u siebie znamienitych gości takich jak chociażby Adam Mickiewicz czy Józef Wybicki.

Pałac w czasie wojny zajęli Niemcy, w 1945 roku w pałacu zrobili sobie czerwonoarmiści koszary, by później ulokowano tu PGR. Brzmi jak idealny sposób na ruinę! Tak też by się stało gdyby nie duże zasługi Andrzeja Szwalbe, który nalegał na remont pałacu by wykorzystywać go do działalności kulturalnej.

Dzisiaj pałac nie jest ruiną tylko jednym z ładniejszych pałaców w naszym województwie!

Zwiedzanie: wstęp jest biletowany 8 zł/5 zł, najlepiej jednaj umówić się wcześniej na zwiedzanie, czasami pałac jest wyłączony ze względu na imprezy lub wydarzenia kulturalne

ZOBACZ TAKŻE: Historia, park i restauracja pałacu w Lubostroniu

Zamek Bierzgłowski

W miejscowości Zamek Bierzgłowski znajduje się Zamek Bierzgłowski i … sam zamek na pierwszy rzut oka nie wygląda jak zamek. Nie jest położony na wzgórzu, nie posiada wież zamkowych, który by się odznaczały na tle krajobrazu. Jest za to brama i mury i kaplica i otoczenie przyjazne odwiedzającym.

Zamek krzyżacki dość niepozorny, to co dzisiaj widzimy to w dużej mierze odbudowana część z początku XX wieku. Dzisiaj na zamku znajduje się Diecezjalne Centrum Kultury.

Zwiedzanie: wstęp jest darmowy, trasa została wyznaczona, wystarczy poruszać się według strzałek na trasie. W weekendy na zamku działa kawiarnia.

ZOBACZ TAKŻE: Co można zobaczyć w okolicy?

Zamek w Brodnicy

Brodnica to bardzo ładne miasto, w którym uchowały się ruiny zamku krzyżackiego. Dzisiaj można zwiedzić wieżę zamkową, z której rozpościera się widok na całe miasto i okolicę oraz piwnice zamkowe.

Z wieżą związana jest historia Anny Wazówny, starościną Brodnicy, która ze względu na swoje wyznanie po śmierci nie mogła zostać pochowana na Wawelu, tylko jej ciało czekało aż 11 lat w zamku na pochówek!

Poza ruinami zamku jest też pałac Anny Wazówny. Zbudowano go na murach obronnych. Sama wieża zamkowa przypomina bardziej latarnię morską, a co to wszystko oznacza? Że będzie ciekawie :)!

Zwiedzanie: wstęp biletowany 8 zł/5 zł, ale warto kupić od razu karnet, który umożliwia poza zamkiem zwiedzanie Spichlerza i Bramy Chełmińskiej

ZOBACZ TAKŻE: Zamek w Brodnicy szlakiem Anny Wazówny

Pałac w Nawrze

Nawra to niepozorna wieś, która kryje w sobie klasycystyczny pałac. Czemu mówię, że kryje? Wiele lat przejeżdżałam przez Nawrę nie zdając sobie sprawy o istnieniu pałacu. Pałac należał do rodziny Kruszyńskich i Sczanieckich, którym udało się go odzyskać po wojnie, jednak ze względu na olbrzymie koszty remontu przekazali go samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorząd przekazał pałac dalej – Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Jakie są plany? Muzeum Ziemiaństwa imienia dawnych właścicieli. Pałac od zawsze był ostoją polskości i tak ma być dalej. Potrzeba tylko trochę czasu.

Pałac wybudowano według projektu Hilarego Szpilowskiego, jednak Niemcy w czasie II wojny światowej dokonali przebudowy, więc do dzisiaj zachowało się bardzo niewiele artefaktów.

Zwiedzanie: wnętrza są niedostępne ze względu na zły stan techniczny. Można urządzić sobie spacer po założeniu parkowym. Jeśli ciekawią Was wnętrza zostawiamy naszą relację:

ZOBACZ TAKŻE: wnętrza pałacu w Nawrze

Zamek Golubski

Związany jest nierozerwalnie ze starościną brodnicką Anną Wazówną. Swoje najlepsze lata przypisuje się na jej czas urzędowania na zamku. Co prawda zamek w Golubiu stanowił dla niej tylko obiekt wypoczynkowy (dzisiaj byśmy nazwali go działką) to dawny zamek krzyżacki dostał od niej „trochę uroku” za sprawą attyki. Dzisiaj attyka wzbudza mieszane uczucia, jednak dzięki niej zamek jest rozpoznawalny na tle innych pokrzyżackich zamków.

Zwiedzanie: wstęp biletowany 20 zł/15 zł, warto wybrać się w trakcie turnieju rycerskiego lub innej imprezy, wtedy jednak wejście na teren dziedzińca jest dodatkowo płatne

ZOBACZ TAKŻE: Zamek golubski na szlaku Anny Wazówny

Pałac Ostromecko

Pałac a nawet pałace! W Ostromecku znajdują się aż dwa – stary i nowy. Jeden i drugi są bardzo klimatyczne. Stary pałac to ten mały niepozorny, pałac myśliwski. Poza pięknymi wnętrzami w środku znajdziemy kolekcję fortepianów i gabinet dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, dzięki któremu dzisiaj pałace są w dobrym stanie (była to dobra dusza w naszym województwie – „maczała palce w Lubostroniu, Ostromecku i Nawrze – tylko w ostatnim się nie udało).

Nowy pałac, ten duży – to dzisiaj głównie hotel i restauracja, jednak w środku znajduje się wystawa instrumentów, w tym tych z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów. Koniecznie warto tu wejść jako przerywnik spaceru po parku!

Zwiedzanie: wstęp biletowany do Pałacu Starego 20 zł/10 zł, wstęp do pałacu nowego jest bezpłatny

ZOBACZ TAKŻE: Dwa pałace i wielki park w Ostromecku
Nowy Pałac
Stary Pałac

Mysia Wieża w Kruszwicy

Gotycki zamek wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego nie przetrwał do dzisiaj ze względu na liczne wojny i potop szwedzki. Zostało niewiele, bo praktycznie sama wieża, jednak jest to symbol miasta z którego rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Poza tym chyba każdy słyszał legendę o Popielu, którego zjadły myszy? Jeśli jakimś cudem nie, to niech to będzie jeden z powodów by odwiedzić Kruszwicę.

Zwiedzanie: wstęp biletowany 14 zł/12 zł

Widok na jezioro Gopło / Mysia Wieża

Pałac Jabłonowo Pomorskie

Pałac w miejscowości Jabłonowo Zamek znajduje się w tuż przy miejscowości Jabłonowo Pomorskie a całość znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Całość dość zawiła, ale najważniejsze, że dzisiaj pałac Narzymskich nie jest w ruinie i można go zwiedzać!

Pałac w czasie I wojny światowej został zajęty przez wojska niemieckie i zdewastowany, po wojnie Narzymscy sprzedali swój pałac bankowi. Od banku odkupiła go Maria Karłowska, która szukała posiadłości pod szkołę gospodarczą dla dziewcząt oraz założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Pasterki urzędują w pałacu do dzisiaj. Zostały jednak wypędzone w czasie II wojny światowej przez Niemców, którzy urządzili w pałacu obóz przejściowy.

Zwiedzanie: wstęp nie jest biletowany, siostry pasterki umożliwiają zwiedzanie wnętrz pałacu, można zostawić cegiełkę  

Zamek Dybów

Będąc w Toruniu większość zwiedza gotyckie uliczki i zamek krzyżacki. A czy wiecie, że po drugiej stronie rzeki stoją ruiny zamku polskiego z czasów okołokrzyżackich? Władysław Jagiełło postanowił o wybudowaniu zamku by mieć widok na państwo krzyżackie a przede wszystkim dlatego by mieć dostęp do rzeki. Sam zamek wiele przeszedł więc dzisiaj stanowi ruinę, która nie zawsze jest uprzątnięta, jednak bliskość do wody i położenie na uboczu daje wytchnienie od miasta.

Warto zrobić sobie spacer na tę stronę rzeki!

Zwiedzanie: wstęp nie jest biletowany, ruiny pozostawione są same sobie, chociaż czasami pasjonaci uprzątają otoczenie z naniesionych śmieci.

ZOBACZ TAKŻE: Zamkowanie w jeden dzień

ZOBACZ TAKŻE: inne atrakcje z województwa kujawsko-pomorskiego
Zamki w Polsce i nie tylko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *