Podziemne miasto Osówka stanowiące część projektu Riese

Góry Sowie często nazywane są górami pustymi w środku, za sprawą projektu Riese. Czym jest Riese (Olbrzym)? Jest to tajny projekt III Rzeszy przez co powstały wydrążone w skale sztolnie, korytarze, wielkie hale. Do dziś nie jest znany cel tego przedsięwzięcia. Może miała być to tajna kwatera Hitlera i jego ludzi? Może faktycznie miało być to podziemne samowystarczalne miasteczko? A może miały tu się znajdować fabryki zbrojeniowe niewidoczne dla wroga więc niemożliwe do zniszczenia? Zapraszamy na krótką relację.

Spis Treści

Osówka – tajemnicze podziemia Głuszycy

Podziemne miasto Osówka znajduje się w głębi góry o tej samej nazwie (716 m. n.p.m.) w niewielkim grzbiecie masywu Włodarz nieopodal miasta Głuszycy.

Dojazd do Osówki nie należy do trudnych, nawet zimą. Chociaż zdecydowanie lepiej wybrać drogę od strony Głuszycy niż Walimia. W czasie zimy jadąc od Walimia traficie na drogę, „która nie jest utrzymywana w czasie zimy”. Mimo znaku przez nami jechał traktor i drogę odśnieżał, ale czy tak jest zawsze? Kierujcie się na darmowy parking tuż obok restauracji i kasy. Zwiedzanie po zakupieniu biletów znajduje się kilkaset metrów wyżej.

Do wyboru są trasa historyczna oraz ekstremalna (na którą trzeba było wcześniej się umówić). Zwiedzanie na trasie historycznej odbywa się w godzinach 10-16 z przewodnikiem. Trwa około godziny. Cennik – bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 24 zł.

Projekt Riese – Olbrzym

Niemcy w 1943 roku zaczęli wprowadzać w życie swój tajny plan stworzenia Olbrzyma. Czym jest Olbrzym? Nie wiadomo. Dokumentacja się nie zachowała albo nie wypłynęła na światło dzienne. Istnieje wiele teorii – kwatera Hitlera, podziemne miasteczko albo fabryka zbrojeniowa. Może miał być to miks albo jeszcze coś innego. Czemu cały proceder rozpoczął się dopiero w 43 roku? Po wzmożonych bombardowaniach ze strony aliantów oraz odwrocie na froncie wschodnim.

Riese to nie tylko Osówka – to cały kompleks podziemnych korytarzy, sztolni i wielkich hal. Prawdopodobnie całość miała być ze sobą połączona. W skład kompleksu wchodzi:

  • Osówka
  • Soboń
  • Włodarz
  • Jawornik
  • Rzeczka
  • Gontowa
  • Zamek Książ

To wszystko samo się nie zrobiło. Pracowało tutaj bardzo dużo pracowników przymusowych oraz jeńców wojennych różnej narodowości głównie z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Średnio pracownik żył miesiąc. Jeśli był dość wytrzymały to 3 miesiące. Niektórym się udało przeżyć. Większość nie miała jednak takiego szczęścia. Straciła tutaj zdrowie i życie. Zwiedzając takie miejsca pamiętajmy o tym.

Osówka to nie tylko podziemne miasto – do Osówki należą jeszcze elementy naziemne – tzw. Kasyno i Siłownia. Pod warstwą śniegu ciężko byłoby je odkryć. Dlatego jeszcze tu wrócimy.

Czymkolwiek miało być Riese – Niemcy mieli rozmach. I to jakim kosztem. Przeznaczyli na to 150 milionów marek, czyli więcej niż na całą obronę cywilną Niemiec. Nie mówiąc już o poświęceniu ludzkich istnień. Warto tutaj przyjechać.

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Podziemne miasto Osówka stanowiące część projektu Riese”