Podziemne miasto Osówka stanowiące część projektu Riese

Góry Sowie często nazywane są górami pustymi w środku, za sprawą projektu Riese. Czym jest Riese (Olbrzym)? Jest to tajny projekt III Rzeszy przez co powstały wydrążone w skale sztolnie, korytarze, wielkie hale. Do dziś nie jest znany cel tego przedsięwzięcia. Może miała być to tajna kwatera Hitlera i jego ludzi? Może faktycznie miało być to podziemne samowystarczalne miasteczko? A może miały tu się znajdować fabryki zbrojeniowe niewidoczne dla wroga więc niemożliwe do zniszczenia? Zapraszamy na krótką relację.

Spis Treści

Osówka – tajemnicze podziemia Głuszycy

Podziemne miasto Osówka znajduje się w głębi góry o tej samej nazwie (716 m. n.p.m.) w niewielkim grzbiecie masywu Włodarz nieopodal miasta Głuszycy.

Nie zapomnij zwiedzić naziemnych obiektów należących do kompleksu Osówka!

Dojazd do Osówki nie należy do trudnych, nawet zimą. Chociaż zdecydowanie lepiej wybrać drogę od strony Głuszycy niż Walimia. W czasie zimy jadąc od Walimia traficie na drogę, „która nie jest utrzymywana w czasie zimy”. Mimo znaku przed nami jechał traktor i drogę odśnieżał, ale czy tak jest zawsze? Kierujcie się na darmowy parking tuż obok restauracji i kasy. Zwiedzanie po zakupieniu biletów znajduje się kilkaset metrów wyżej.

Do wyboru są trasa historyczna oraz ekstremalna (na którą trzeba było wcześniej się umówić). Zwiedzanie na trasie historycznej odbywa się w godzinach 10-16 z przewodnikiem. Trwa około godziny. Cennik – bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 24 zł.

Projekt Riese – Olbrzym

Niemcy w 1943 roku zaczęli wprowadzać w życie swój tajny plan stworzenia Olbrzyma. Czym jest Olbrzym? Nie wiadomo. Dokumentacja się nie zachowała albo nie wypłynęła na światło dzienne. Istnieje wiele teorii – kwatera Hitlera, podziemne miasteczko albo fabryka zbrojeniowa. Może miał być to miks albo jeszcze coś innego. Czemu cały proceder rozpoczął się dopiero w 43 roku? Po wzmożonych bombardowaniach ze strony aliantów oraz odwrocie na froncie wschodnim.

Riese to nie tylko Osówka – to cały kompleks podziemnych korytarzy, sztolni i wielkich hal. Prawdopodobnie całość miała być ze sobą połączona. W skład kompleksu wchodzi:

  • Osówka
  • Soboń
  • Włodarz
  • Jawornik
  • Rzeczka
  • Gontowa
  • Zamek Książ

To wszystko samo się nie zrobiło. Pracowało tutaj bardzo dużo pracowników przymusowych oraz jeńców wojennych różnej narodowości głównie z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Średnio pracownik żył miesiąc. Jeśli był dość wytrzymały to 3 miesiące. Niektórym się udało przeżyć. Większość nie miała jednak takiego szczęścia. Straciła tutaj zdrowie i życie. Zwiedzając takie miejsca pamiętajmy o tym.

Osówka to nie tylko podziemne miasto – do Osówki należą jeszcze elementy naziemne – tzw. Kasyno i Siłownia. Pod warstwą śniegu ciężko byłoby je odkryć. Dlatego jeszcze tu wrócimy.

Czymkolwiek miało być Riese – Niemcy mieli rozmach. I to jakim kosztem. Przeznaczyli na to 150 milionów marek, czyli więcej niż na całą obronę cywilną Niemiec. Nie mówiąc już o poświęceniu ludzkich istnień. Warto tutaj przyjechać.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Podziemne miasto Osówka stanowiące część projektu Riese”