Zamek w Trokach – czy warto go odwiedzić?

Troki to malownicze miasto położone kilka kilometrów od Wilna. Wyróżnia się zamkiem położonym na wyspie i to on jest głównym powodem, dla którego przyjeżdża tutaj cała rzesza turystów. Nie można odmówić mu uroku, cała okolica także chwyta za serce. W mieście jest więcej atrakcji, my skupimy się na tym co lubimy najbardziej, czyli na zamku. Chodźcie z nami na wirtualną wycieczkę.

Spis treści

Krótka historia zamku

Zamek w Trokach powstał w połowie XIV wieku dzięki Kiejstusowi, który utworzył tutaj stolicę swojego królestwa. Jego Syn – Witold nie miał łatwo, ponieważ za jego czasów doszło tutaj do wojny domowej między nim a Władysławem Jagiełło. Witold sprzymierzył się z Krzyżakami i to właśnie z ich pomocą przegonił Jagiełłę z zamku. W końcu się jednak pogodzili i konflikt został zażegnany. Po wygranej bitwie pod Grunwaldem Troki straciły na znaczeniu. W późniejszym czasie gotyckie zamczysko zyskało elementy renesansowe dzięki przebudowie za panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.

Zanim nastąpił potop szwedzki, który wiadomo co przynosił, najpierw na zamek najechały wojska moskiewskie w 1655 i doprowadziły go do ruiny. Nie zdecydowano się na jego odbudowę. W późniejszym czasie na półwyspie powstał klasztor dominikanów.

Dopiero w XIX wieku zainteresowano się odbudową zamku. Po II wojnie światowej dzięki pracom rekonstruktorskim udostępniono zamek do zwiedzania turystom. Jest to teraz jedna z największym atrakcji Litwy. Zamek odbudowano w stylu gotyckim.

Jak tu dojechać?

Podróżując autem nie ma większego problemu, żeby tutaj dotrzeć. Problematyczny może okazać się parking, gdyż w całym mieście w pobliżu zamku jest płatny, jest też dość drogi. Z pomocą przychodzą miejscowi, którzy zwłaszcza w weekendy udostępniają swoje podwórka i za niższą kwotę pozwalają zaparkować auto. W naszym przypadku pan nas do siebie zaprosił, zapłaciliśmy 3 euro bez limitu czasowego.

Ale z uwagi na to, że Wilno jest tak blisko to może warto wybrać się tutaj transportem publicznym? Przynajmniej nie trzeba się wtedy martwić o parking! Okazuje się, że to bardzo dobry pomysł! Dojedziecie tutaj z Wilna w około 30-40 minut, autobusy i pociągi kursują co kilka-kilkanaście minut. Koszt to jakieś 2-3 euro, najlepiej sprawdzić przejazd na stronie (np. tu lub tu) lub bezpośrednio dowiadywać się na dworcu.

Kwestie techniczne

  • Godziny otwarcia zamku różnią się w zależności od miesiąca – najlepiej sprawdzić na ich stronie przed przyjazdem.
  • Wejście jest biletowane – w sezonie: bilet normalny 12 EUR, bilet ulgowy 6 EUR, poza sezonem: bilet normalny 8 EUR, bilet ulgowy 4 EUR
  • Bilet dotyczy wejścia na dziedziniec zamku i do wszystkich komnat. Chodzenie wokół zamku, po wyspie nie jest biletowane.
  • W weekendy jest zdecydowanie większe obłożenie. Sami byliśmy w niedzielę, mimo że po sezonie to było bardzo dużo ludzi. Lepiej celować w tygodniu, ale wiadomo, jak to bywa 😊.
  • Niektórzy są zawiedzeni tym jak wyglądają komnaty w środku, że nie mają wiele z gotykiem do czynienia, ale pamiętajmy o późniejszej przebudowie zamku na styl renesansowy. Z tego powodu wyposażenie jednak nie jest już takie od czapy czyż nie? 😊 W środku znajdują się wystawy m.in. na temat karaimów, jak przebiegała rekonstrukcja i odbudowa zamku, wyposażenie i inne…
  • Jeśli zamierzacie przywieźć sobie jakieś pamiątki z Litwy to polecamy zaopatrzyć się w sklepiku przy toalecie zamkowej. Ceny są bardzo przystępne, o ile nawet nie niższe niż widzieliśmy w samym Wilnie. Stan na wrzesień 2021 kubki i torby z motywem litewskim do kupienia były nawet po 1 euro.

Czy warto tutaj przyjechać?

Bez zbędnych ceregieli. Warto! Nawet jeśli nie zdecydujecie się na wejście do samego zamku to nadal warto. Otoczenie jest na tyle urokliwe, że zachęca do spaceru. Albo spędzenia czasu na błoniach. Można zdecydować się na rejs stateczkiem po okolicy. Jednym słowem jest co robić. Troki to nie sam zamek, warto zwrócić uwagę na urokliwe domki oraz na wątek karaimski – muzeum albo kuchnię karaimską, zwłaszcza kibiny, czyli pierogi karaimskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *