Kamienne kręgi w Odrach – miejsce spoczynku oraz miejsce mocy

W drodze nad morze stwierdziliśmy, że zatrzymamy się i zobaczymy o co chodzi z tymi kamiennymi kręgami. Rekomendujemy Wam zrobić to samo – bo to miła odskocznia w podróży, taki spacer po lesie z aspektem historycznym na przewietrzenie głowy.

Kwestie techniczne

Kamienne kręgi znajdują się w kilku miejscach w Polsce i na świecie. Dziś skupimy się na tych znajdujących się w miejscowości Odry w województwie pomorskim. Dojazd nie powinien stanowić problemu, ponieważ jest dobrze oznaczony. Z drogi głównej należy kierować się na parking leśny przed wejściem do Rezerwatu Przyrody Kamienne Kręgi. Niech Was nie zmyli znak zakaz ruchu – jest możliwy dojazd do parkingu dla osób zwiedzających.

Parking jest darmowy, wejście do rezerwatu jest płatne – 4 zł od osoby. Jeśli nie ma osoby pilnującej, można bez problemu zadzwonić i się umówić. Numer telefonu znajduje się na furtce. Przyjechaliśmy poza sezonem (grudzień), zadzwoniliśmy i pan kustosz powiedział, że możemy bez problemu wejść (furtka była otwarta), zapłaciliśmy za wejście przy wyjściu 😊.

Rezerwat zwiedza się według ustalonej ścieżki, co jakiś czas kierunek zwiedzania pokazują nam strzałki. Idąc według nich niczego nie pominiecie.

Kamienne kręgi

Rezerwat przyrody został stworzony w 1958 roku, jednak same kamienne kręgi datuje się na pierwszy lub drugi wiek naszej ery. Związane są z Gotami, którzy przemierzali świat od Skandynawii po Morze Czarne. Bardzo możliwe, że na tych ziemiach osadzili się nawet na 150 lat.

Na trasie znajdziemy oczko polodowcowe – dobrze, że jest przy nim tablica opisująca, bo możnaby je nieświadomie pominąć. W leju ziemi znaleziono spalone szczątki ludzkie, co może wiązać się z gorszym sortem i haniebnym pochówkiem. Z tym lejem wiąże się też pewne porzekadło jakoby w tym miejscu zapadł się kiedyś kościół, przez co po zmroku słychać czasami jęki pokutującej kobiety. Kolejna biała dama? Tym razem z lasu 😊. Wiatr natomiast wieje tutaj jak dźwięk kościelnego dzwonu. Nie mamy zamiaru sprawdzać tego po zmroku! Jeśli się odważycie, dajcie znać.

Istnieje także druga legenda – mówi o rolniku, który postradał zmysły po tym jak zapragnął ukraść stąd kamienie pod budowę stodoły. Tajemnicze moce nie pozwoliły mu na to i skończyło się dla niego mało przyjemnie.

Przypuszcza się, że kamienne kręgi stanowiły miejsce spotkań oraz omawiania ważnych spraw przez starszyznę plemienną. Koło kamiennych kręgów zakładano kurhany – są to usypiska z małych kamieni, które pod głazami kryją ciała lub szkielety. Kurhany więc są grobami, często rodzinnymi. W Odrach znajduje się ich aż 30.

Magiczne miejsce w kamiennych kręgach – Elipsa

Radiesteci dokonali w Odrach swoich pomiarów przez co orzekli elipsę magicznym miejscem, ponieważ promieniowanie w tym miejscu wynosi aż 120 000 jednostek  (według skali Bovisa). Promieniowanie już od wartości 50 000 jednostek uznaje się za boskie! Także nie można mieć wątpliwości, że jest tutaj dobra energia.

Osoby odwiedzające rezerwat rzekomo potwierdzają, że ustały im bóle głowy, zmęczenie. Czują się wypoczęci i pełni sił do działania. Żeby się naładować przy elipsie ustawiono ławeczki.

Kilka słów od nas

Czy wierzymy w magiczną moc tego miejsca? Nie wiem. Jednak chodząc po rezerwacie ma się przeświadczenie, że taki szmat czasu temu żyli tu ludzie. Kamienie przetrwały taki czas, tyle wojen… Wiadomo, że to nie budynek, który łatwiej zniszczyć. Z drugiej strony to „tylko kamień” który można po prostu przenieść. Co tu dużo mówić, polecamy Wam odwiedzić to miejsce. Jest specyficzne, inne. Ma dawny klimat. To nie jest tylko las i jakieś tam kamienie. Polecamy zajechać tutaj przy okazji (np. jazdy nad morze) i o każdej porze roku. Spacer zajmie Wam jakąś godzinę + czas na pobieranie energii 😊.

Jeśli znacie to miejsce, czekamy na wasze przemyślenia.

Co można zobaczyć w okolicy?

  • Fojutowo ze swoim skrzyżowaniem rzek – 28 km
  • Jelenia Wyspa – ścieżka leśna – 48 km
  • Rezerwat Przyrody Kozie Jeziorka – 30 km
  • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – 30 km

Do następnego!

Enjoy.

K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Kamienne kręgi w Odrach – miejsce spoczynku oraz miejsce mocy”