Okolice Bolesławca – Warta Bolesławiecka. Odwiedzamy Złoty Szlak Rowerowy

Pomysł na tą wycieczkę narodził się 2 lata temu, kiedy to po powrocie do domu z Dolnego Śląska i grzebaniu w różnych źródłach okazało się, że mauzoleum, na które trafiliśmy przypadkowo nie jest jedynym obiektem w okolicy wartym zobaczenia. W sumie można było się domyślić, że skoro jest cmentarz to niedaleko musiał się znajdować majątek. Przesyt miejscówek na Dolnym Śląsku wyłączył nam chyba myślenie. Tak jak sobie zaplanowaliśmy, tak też wróciliśmy w te strony. Nie przemierzyliśmy go jednak rowerem. Mimo to, zapraszamy Was do naszej relacji ze Złotego Szlaku Rowerowego.

Spis Treści

Zamek Gwiezdny – Warta Bolesławiecka

O samym zamku nie wiadomo za dużo, niektóre informacje to tylko domysły. Zamek swoje początki miał w XIV wieku chociaż istnieje też wersja, że już w XII wieku zbudowali go Templariusze. Sam zamek nie był duży, o kształcie zbliżonym do kwadratu, na dziedzińcu znajdował się prawdopodobnie drewniany budynek mieszkalny, który przylegał do murów (można w nich doszukać się miejsca po belkach). Do dziś widoczne są usypane wały i pozostałości po fosie. Zamek często zmieniał właścicieli, na znaczeniu stracił w XVI wieku, kiedy to ówczesny właściciel Hans von Zedlitz postanowił się przenieść trochę dalej. O tym zaraz…

Legenda głosi, że zamek Gwiezdny połączony jest tunelem podziemnym z zamkiem Grodziec. W linii prostej to jakieś 10 km… 😊

Z samego zamku pozostały tak naprawdę dwie ściany, jednak okolica jest bardzo urokliwa. Wiosną teren jest bardzo zielony, przywodzi na myśl krainę Hobbitów Tolkiena😊. Teren jest zarządzany, więc na szczęście nie służy jako wysypisko śmieci tylko jest świetnym miejscem na odpoczynek i zrobienie ogniska.

Wstęp jest wolny, środek transportu można pozostawić na parkingu przy domu, a dalej ruszyć pieszo te kilkaset metrów dalej i cieszyć się ciszą i spokojem.

Dwór Obronny – Warta Bolesławiecka

W XVI wieku właściciel zamku Gwiezdnego, Hans von Zedlitz postanowił zbudować nowy obiekt. Patrząc dzisiaj na rozmiary to zdecydowanie większy (chociaż wiadomo, że kształt się zmieniał przez lata, następowały rozbudowy). Dwór przechodził z rąk do rąk, wiązało się to również z różnymi modyfikacjami, chyba właśnie z tego powodu można znaleźć różne informacje czasami się wykluczające. Pałac, zamek, dwór obronny, renesansowy, barokowy, wszystko na raz. Na przełomie XIX i XX wieku zabrano się za odnowienie dekoracji sgraffitowej, którą widać po dziś dzień. Po II wojnie światowej dwór był użytkowany przez PGR co doprowadziło obiekt do ruiny. Dosłownej ruiny. Właśnie odnalazłam zdjęcie z 2006 roku. Nie chce się wierzyć, że nowy właściciel doprowadził dwór do takiego stanu jaki nam udało się ujrzeć!

Jest to teren prywatny, działa tam cały czas gospodarstwo rolne, żeby podejść bliżej musieliśmy poprosić o pozwolenie, jeśli zamierzacie się tutaj wybrać rekomendujemy Wam to samo. Obiekt ogromny, wielka szkoda, że niedostępny. Ale wielkie brawa dla właściciela za ogrom pracy, pieniędzy i na pewno serca, które włożył w ten obiekt!

Mauzoleum właścicieli zamku

Od tego punktu całe ta nasza wycieczka się zaczęła chociaż tak naprawdę jest jej końcem (i nie tylko jej). Mauzoleum po raz pierwszy odwiedziliśmy we wrześniu 2020 roku. Historia i zdjęcia z tamtego okresu już Wam prezentowaliśmy na blogu. Dzisiaj aktualizacja. Co prawda śmieci na miejscu zobaczyliśmy o wiele mniej, natomiast dewastacja całego obiektu postępuje…

Zamek Grodziec

Wspominamy o zamku Grodziec tylko dlatego, że pojawia się w legendzie wymienionej wyżej związanej z zamkiem Gwiezdnym. Nie znajduje się on na Złotym Szlaku Rowerowym, natomiast należy do jednych z najlepszych punktów w Krainie Wygasłych Wulkanów oraz jest jednym z naszych ulubionych zamków.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy ją na rozwój bloga😊!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Okolice Bolesławca – Warta Bolesławiecka. Odwiedzamy Złoty Szlak Rowerowy”