TOP10 niezwykłych i nieoczywistych miejsc w Polsce – subiektywne zestawienie My tu i tam

Polska jest piękna! I to nie żaden frazes, rzucony bezmyślnie w eter. Szwendamy się po Polsce i staramy się ją odkrywać od tej nieoczywistej strony. Serdecznie Was zapraszamy na nasze subiektywne zestawienie miejsc, które warto zobaczyć. Mamy nadzieję, że chociaż niektóre pozycje Was zaskoczą i co najważniejsze zachęcą do ruszenia w teren.

Rodowo – wioska cudów

Niepozorna wioska, która znajduje się na uboczu – na pierwszy rzut oka nie przyciąga niczym. Wioska jakich wiele. Aż tu nagle zobaczycie metalowego konia tuż obok sklepu. Wielka rzeźba. Przystańcie w tym miejscu, rozejrzyjcie się. Zobaczycie kolejnych kilka prac artystycznych. Tak tu właśnie jest, każdy spacer przez wioskę kończy się znalezieniem kolejnych instalacji artystycznych. Klimat tego miejsca jest niesamowity.

RODOWO – WIOSKA CUDÓW

XXXI PLENET RZEŹBIARSKO-MALARSKI

Mur berliński

Zaraz, zaraz, ale zestawienie miało być o miejscach w Polsce. No właśnie! Na Dolny Śląsk zostały sprowadzone segmenty muru berlińskiego w latach 90 XX wieku. Dokonał tego doktor Wasecki, który uczestniczył w demontażu muru w 1989 roku. Wykorzystał do tego swoje wiertło dentystyczne. Dzisiaj segmenty muru berlińskiego ustawione są w instalacji artystycznej, która nazywa się Parabola. Mur stoi na środku pola, ale można go zwiedzać bez większych problemów.

MUR BERLIŃSKI W POLSCE

Zatopiony las

Nad morzem bywa bardzo tłoczno, jednak, jeśli wybierzecie się w okolice Czołpina z nieznanych nam przyczyn nie powinno być tam dużo ludzi. Okolica jest przepiękna, to w końcu tuż obok Słowińskiego Parku Narodowego. Jeśli zrobicie sobie spacer brzegiem morza (tylko kilka kilometrów) dojdziecie do wyjątkowego miejsca. Zatopiony las to tak naprawdę resztki lasu, który znajdował się w tym miejscu 3000 lat temu! Co ciekawe brzeg morza znajdował się wtedy kilka kilometrów dalej. Abrazja robi swoje. Co jeszcze bardziej ciekawe zatopiony las jest widoczny od kilku lat, gdyż morze niedawno go odkryło.  

ZATOPIONY LAS

Piramidy Kujawskie

Co to takiego? Czemu taka nazwa? Piramidy to miejsce spoczynku ważnych osób. Tak naprawdę piramidy kujawskie to są kurhany sprzed 4000 lat. Kiedyś było ich zdecydowanie więcej, jednak rolnictwo zrobiło swoje. Dzisiaj możemy zobaczyć je w Wietrzychowicach, Sarnowie i Gaju. W Wietrzychowicach zrobiono bardzo ładną ścieżkę prowadzącą przez wszystkie kurhany łącznie z miejscem na odpoczynek. To tutaj też znajduje się największe skupisko kurhanów oraz znajdują się największe z nich – mianowicie najdłuższy kurhan ma ok. 115 metrów. Mimo takiej wielkości w takim kurhanie były chowane zaledwie kilka osób (3-9). W grobach znajdowano też naczynia i szczątki zwierząt.

PIRAMIDY KUJAWSKIE

Pałac w Kopicach

Historię Kopciuszka zna każdy, a czy znacie historię Śląskiego Kopciuszka? Jeśli nie to gwarantuje, że historia Was pochłonie. Możecie poruszać się wytyczonym przez nas Szlakiem Śląskiego Kopciuszka, ale obowiązkowo musicie odwiedzić ruiny pałacu w Kopicach. Samych ruin zwiedzić nie można ze względu na ich zły stan, jednak spacer wokół ruin oraz spacer po pałacowym parku to już dobry pomysł. Koniecznie znajdźcie okno Joanny Gryzik – półsieroty, która stała się milionerką i Panią na Kopicach!

PAŁAC W KOPICACH

Cmentarz zu Dohnów – pseudomegalityczny cmentarz na wzgórzu

Poniemieckie cmentarze, mauzolea… znajdziemy ich dużo na ziemiach przyłączonych po drugiej wojnie światowej do Polski. Nie oszukujmy się – zdecydowana większość tych miejsc została zdewastowana, zniszczona lub jest już tylko wspomnieniem. Cmentarz zu Dohnów jest wyjątkiem. Pewnie dlatego, że znajduje się na wzgórzu i mało kto wiedział o jego istnieniu. Został oszczędzony. Nagrobki są całe, a wraz z nimi wielka swastyka! Nie promujemy idei nazistowskiej! To miejsce to bardzo ładnie położony cmentarz, niektórzy doszukują się w nim jakiś oznak okultyzmu. Jest to coś nietypowego, warto tutaj zawędrować!   

PSEUDOMEGALITYCZNY CMENTARZ ZU DOHNÓW

Okiennik Wielki

Jura jest piękna, jura jest bardzo przyjemna – zarówno pieszo, rowerem czy samochodem. Jak kto woli. Jura to wapienne skały, które były idealne do budowy na nich zamków tzw. Orlich Gniazd. Jednak Jura to nie tylko zamki. Same skały bywają tak wymyślne, ze względu na swój kształt, tak przyjemne ze względu na widok, który się z nich rozpościera, że trzeba je odwiedzić. Faworytem w tym przypadku jest Okiennik Wielki. Skała przyciąga turystów swoim kształtem. Widoki też są przyjemne. A co najlepsze blisko znajduje się Zamek Ogrodzieniec i zamek Bąkowiec w Morsku. Na Jurze nie ma nudy!

OKIENNIK WIELKI

Kamienne Kręgi w Odrach

Kamienne kręgi to przypuszczalnie miejsce spotkań Gotów, którzy zatrzymali się tutaj i żyli. Możliwe, że spędzili tu nawet 150 lat! Tuż obok kamiennych kręgów znajdują się kurhany, są to usypiska z małych kamieni, które pod głazami kryją ciała. Mówi się, że kamienne kręgi to są miejsca mocy. Radiesteci dokonali pomiarów i wyszło na to, że w jednym miejscu w Odrach faktycznie promieniowanie jest sprzyjające a wręcz boskie! 😊

KAMIENNE KRĘGI W ODRACH

Organy wulkaniczne

Kraina Wygasłych Wulkanów to jedna z moich ulubionych krain na Dolnym Śląsku. Pozostałością po wulkanach są m.in. organy wulkaniczne. Możemy się poczuć jak we wnętrzu samego wulkanu, bo tym właśnie tym one są. Ciężko się zdecydować, które z organów są ciekawsze, dlatego w zestawieniu zostawiamy oba: Organy Wielisławskie i Organy Myśliborskie.

ORGANY Z KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW

organy mysliborskie
organy wielislawskie droga

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Zamki są spektakularne, ale jakby tak pomyśleć to przez swój ogrom i przepych ciężko było je utrzymać. To jeden z powodów, dla których takie konstrukcje przechodziły z rąk do rąk. Wieże mieszkalne wydają się bardziej racjonalne i ekonomiczne. Wiadomo, że nie są tak spektakularne, swoją bryłą nawet nie zachwycają. Ale… no właśnie, liczy się wnętrze! Co znajdziemy w wieży książęcej w Siedlęcinie? Średniowieczne freski przedstawiające sceny świeckie i rycerskie m.in. sir Lancelota, słynnego rycerza Okrągłego Stołu.

WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE

wieza ksiazeca siedlecin
malowidla lancelota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Przeznaczymy to na rozwój bloga😊!

To jak? Czujecie się zachęceni i planujecie już wypad w Polskę? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “TOP10 niezwykłych i nieoczywistych miejsc w Polsce – subiektywne zestawienie My tu i tam”