Mauzoleum von Magnisów – Ołdrzychowice Kłodzkie

Ołdrzychowice Kłodzkie to malownicza wieś położona niedaleko Kłodzka w województwie dolnośląskim. W 1792 roku wieś została zakupiona przez ród von Magnisów, oni doprowadzili do rozbudowy wsi oraz swoich włości. Wieś stała się tak znana, że przyjeżdżały tu wycieczki turystów z Lądka Zdrój. Najbardziej znaną postacią, która odwiedziła Ołdrzychowice była królowa pruska Luiza. Pałac Magnisów jest dziś ruiną, a co z ich mauzoleum?

Krótka historia mauzoleum

Mauzoleum zostało zbudowane dzięki Antonowi Franzowi von Magnis w 1889 roku. Budowniczy uwinęli się w rok tworząc perełkę neoromańską.

Zamysł był taki by miejsce w mauzoleum znaleźli wszyscy członkowie rodziny Magnis. Dziś już wiadomo, że tak się nie stało. Na 8 sarkofagów tylko 3 zostały wykorzystane. Spoczywa tutaj Anton (założyciel i pomysłodawca) oraz Sophia i Carolina Oppersdorff. Tuż przy mauzoleum został pochowany Wilhelm Graf von Magnis. Dlaczego? Można tylko gdybać, może poróżnił się z rodziną?

Wchodząc do mauzoleum ma się wrażenie, że przechodzi się do innej epoki…Wnętrze jest bogato zdobione, przeważa marmur oraz pozłacane obrazy. Ołtarz zbudowany jest z jednolitego marmuru niczym nie podzielonego. Wyposażenie, które widzimy w środku jest oryginalne! Żyrandole, kotara, ławki, witraże… Coś niesamowitego! Już samo ogrodzenie zachwyca – również jest oryginalne. Pojawia się na nim motyw maku – kojarzony ze snem i śmiercią, zarówno tego z rozwiniętymi płatkami jak i tego zamkniętego. Motyw ten znajdziemy również przy grobowcach. Nie sposób przeoczyć drugi motyw – anioły. Pojawiają się one wszędzie – rozpoczynając od klamki kończąc na wielkich aniołach przed mauzoleum.

Pałac von Magnisów jest dziś ruiną, mauzoleum przetrwało.

Wierzyć się nie chce, że nie zostało zniszczone, splądrowane, zbezczeszczone. Dlaczego? Najprawdopodobniej dlatego, iż mauzoleum nie znajduje się koło pałacu, tylko koło kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Bliskość kościoła mogła wskazywać, że do niego należy „ta mała kapliczka”. Dodatkowo przez te wszystkie lata mauzoleum nieźle zarosło więc nie rzucało się w oczy. To tylko hipoteza, jak było naprawdę się już nie dowiemy. Może jednak to te wszystkie aniołki ochroniły mauzoleum 😊?

W latach powojennych w mauzoleum odbywały się katechezy. Do dziś widzimy pozostałości tamtej działalności – zamalowane ściany. Można dostrzec małe kwadraciki na ścianach – pokazują pierwotne kolory mauzoleum. Złoty i bordo – to są właśnie kolory Magnisów. Mauzoleum pełniło też funkcję rupieciarni. Co dziwne, wielka powódź z 1997 roku ominęła mauzoleum. Czy kanał odwadniający wokół budowli okazał się wystarczający?

Nastał rok 2015 – zmienił się proboszcz, zaczyna tutaj „rządzić” ksiądz Stefan Łobodziński. Zauważa duży potencjał mauzoleum. Zaczyna działać. Mauzoleum zostaje odkryte z chaszczy, w środku zostaje uprzątnięte. Zaczynają się pierwsze wycieczki oprowadzane przez panią Ewę. Mauzoleum dostało drugie życie.

ZOBACZ TAKŻE: Mauzoleum von Magnisów w Bożkowie

Zwiedzanie mauzoleum

Mauzoleum można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z p. Ewą (pasjonatką, która opowie Wam o mauzoleum i okolicy same ciekawostki!) telefonicznie lub mailowo.

📍tel. 517 353 657
📍[email protected]

lub kontaktując się przez facebooka.

Czy wstęp jest biletowany? Nie, ale w mauzoleum znajduje się puszka. Zachęcamy do dołożenia cegiełki by prace renowatorskie mogły trwać, by historia i sztuka cieszyły następne pokolenia.

To wspaniałe miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić! 😊

AKTUALNIE NIE MA MOŻLIWOŚCI ZWIEDZANIA MAUZOLEUM

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze “Mauzoleum von Magnisów – Ołdrzychowice Kłodzkie”