Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku – miejsce, w którym odpoczniesz

Ostromecko to mała miejscowość położona zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Bydgoszczy i zaledwie kilka od Fordonu (dzielnicy Bydgoszczy). Główną atrakcją są pałace z przepięknym parkiem. Wierzyć się nie chce, że Ostromecko posiadało kiedyś prawa miejskie! Chodźcie zobaczyć co można tutaj robić!

Spis treści

Zespół pałacowo-parkowy Ostromecko – krótka historia

Ostromecko przez to, że leży na Ziemi Chełmińskiej na początku należało do Krzyżaków jak to bywało na tym terenie, później zostało włączone do Prus Królewskich. Pierwsze zabudowy przypisuje się rodowi, od którego wzięła się nazwa miejscowości – Ostromeckich. Z przepięknym pałacem barokowym z XVIII wieku (zwanym też starym) łączy się już rodzina Mostkowskich (któryś już z kolei właściciel). Za ich panowania przebudowano dworek na dwukondygnacyjny pałac, wtedy też Ostromecko miało konkurować z Toruniem i otrzymało prawa miejskie. Niestety przez spiskowanie przeciwko królowi majątek rodzinie został odebrany.

Zakupili go kupcy z Grudziądza – rodzina Schönborn. To oni zbudowali pałac nowy w stylu klasycystycznym w XIX wieku. Marta Schönborn wyszła za mąż i tym samym weszła w ród Alvenslebenów, ród wywodzący się z terenów Dolnej Saksonii. Pałac pozostał w ich panowaniu do 1945 roku.

Po wojnie w pałacu starym miała swoją siedzibę szkoła dla niesłyszących. Andrzej Szwalbe, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy widząc ten przepiękny pałac zakochał się w nim. To dzięki jego staraniom dziś pałac należy do Miasta Bydgoszczy i urzęduje w nim Miejskie Centrum Kultury. Odbywają się tutaj różne koncerty i wydarzenia kulturalne

ostromecko

Uwaga LEGENDA!

Legenda głosi, że w parku okalającym oba pałace pogrzebany został koń ze złotą szczęką. Należał do jednego z dawnych właścicieli. Zwierzę uratowało życie swemu panu podczas bitwy tracąc jednak przy tym szczękę. Wdzięczny właściciel sprawił mu nową, ze złota dzięki czemu koń mógł znowu jeść i pić. Nie jest znane położenie owego grobu, a park ma ponad 30 hektarów!  Z tego też powodu raczej się nie dowiemy czy to tylko legenda czy faktycznie złota szczęka gdzieś tam w parku czeka na odnalezienie.

aleja lipowa

Kwestie techniczne zwiedzania

Najlepiej dojechać do Ostromecka własnym autem. Koło pałacu znajdują się dwa darmowe parkingi. Jeden przy ul. Bydgoskiej, po lewej stronie jadąc z Fordonu, drugi naprzeciwko bramy wjazdowej obiektu. Dojechać można też z Fordonu linią autobusową nr. 40, która działa sezonowo.

Wstęp do parku, pałacu Nowego, na wystawę jest darmowy. Bilety wstępu do pałacu Starego w cenie: 20 16 zł – normalny, 10 8 zł – ulgowy (dzieci do 12 r.ż. i seniorzy 60+), 40 32 zł – rodzinny (2 osoby dorosłe + do 4 dzieci).

Na terenie parku można bez problemu rozłożyć sobie koc i celebrować chwilę odpoczynku przy pikniku. Tego sobie życzył Andrzej Szwalbe – żeby Ostromecko było ostoją i miejscem wyciszenia dla Bydgoszczan i nie tylko.

Ostatnimi czasy nazwano alejki w parku nazwiskami osób związanymi z Ostromeckiem więc przemieszczanie się po nim jest jeszcze prostsze.

Pałac Nowy – Czynny jest codziennie. Od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00 – 20.00. W weekendy w godz. 10.00 – 20.00.
Pałac Stary czynny:
  • wtorek – piątek, godz. 10.00 – 16.00
  • sobota – niedziela, godz. 11.00 – 16.00 (od 1 października do 30 kwietnia)
  • sobota – niedziela, godz. 11.00 – 18.00 (od 1 maja do 30 września)
  • w poniedziałki – nieczynne

MAPKA dostępna tutaj

palac nowy

Pałac Nowy, park w stylu angielskim i mauzoleum

Od parkingu najlepiej zacząć spacer w stronę mauzoleum dawnych właścicieli Schonborn-Alvenslebenów. Park wygląda jakby drzewa zawładnął bluszcz. Przy mauzoleum stała kapliczka, z której możemy podziwiać tylko podłogę. Brama do mauzoleum za każdym razem kojarzy mi się z bramą z książki „Tajemniczy Ogród” i za każdym razem zachwyca. O każdej porze roku.

Pałac nowy kojarzy się Bydgoszczanom zapewne z weselami. Jest to częsty wybór par młodych na uroczystość weselną albo na plenerowe zdjęcia ślubne. W pałacu z oczywistych względów znajduje się restauracja, hotel, sala weselna, jednak od niedawna można pałac też zwiedzać! Mianowicie można zobaczyć skład Sommerfelda, czyli wnętrze stylizowane na warsztat Bydgoskiej Fabryki Fortepianów oraz kolekcję akordeonów.

W sezonie letnim ciekawym rozwiązaniem jest piknik, o którym już wspomniałam, jednak nie trzeba go samemu przygotowywać. Można koszyk sobie zamówić w pałacu nowym!

Pałac Stary zwany też Myśliwskim

W porównaniu do pałacu nowego ten jest malutki. Przynajmniej taki się wydaje, bo mieści w sobie ponad 50 zabytkowych pianin i fortepianów. Poza zawartością muzyczną znajdują się w nim jeszcze depozyty z Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jednak najbardziej zachwycające jest połączenie wystroju pałacu z rekwizytami. Moją ulubioną salą jest sala Zygmunta Noskowskiego, gdzie poza starymi, stylowymi meblami i fortepianem Noskowskiego jest przepiękny widok na aleję lipową w parku i Wisłę. Klatka schodowa, którą tak skonstruowano, że można chodzić po pałacu naokoło jest oryginalna i liczy sobie już ponad 200 lat! W pałacu nie mogło zabraknąć miejsca na gabinet Andrzeja Szwalbego, dzięki któremu to miejsce istnieje, ma się dobrze i nadal żyje!

Poniżej pałacu obok wspomnianej alejki lip znajduje się też rosarium, czyli ogród w stylu włoskim z niewielką fontanną. Całość tworzy piękną scenerię.

Podsumowanie

Ostromecko bardzo lubimy. Przyjeżdżamy tutaj na spacer albo powylegiwać się na zielonej trawie. Restauracji nie mamy przetestowanej. Bardzo cieszy nas to, że o każdej porze roku jest tu pięknie (tutaj wersja jesienno-zimowa) i CZYSTO! Oby tak było zawsze i wszędzie. Jeśli jesteście na wycieczce w Bydgoszczy to aż się prosi zakończyć dzień w takim malowniczym miejscu. Jeśli jesteście przejazdem to warto właśnie tutaj zrobić sobie postój. Ogólnie bardzo lubimy to miejsce i polecamy. Pałac stary jest tym ulubionym.

Co można zobaczyć w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku – miejsce, w którym odpoczniesz”